NITRA. Zápalná strela zasiahla 30. marca 1945, na Veľký piatok, hradnú vežu. Následne vypukol požiar a kupola s krížom sa zrútila, zničené boli aj zvony.
Presne osemdesiat rokov po tejto udalosti si budú môcť záujemcovia pozrieť výstavu Ponížená veža.

Nitrianske biskupstvo v spolupráci s neziskovou organizáciou Castellum pripravilo spomienkové aktivity. Pripomína si tak 80. výročie ostreľovania hradu Červenou armádou.
„Súčasťou spomienky budú výstupy na katedrálnu vežu spojené s komentovanou prehliadkou. Pripravený je tiež program pre deti s názvom Po stopách strateného anjela,“ avizuje biskupstvo.
Akcia sa koná 30. marca.
Maskarón našiel v zemi
Bronzová tvár anjela (maskarón) bola ozdobou zničeného zvona zo 16. stočia. Dvadsať rokov po ostreľovaní veže ju náhodne našiel zarytú v zemi Milan Truska, obyvateľ Podzámskej ulice. Kopal základy pre garáž.
V publikácii Historky spod Nitrianskeho hradu to píše nitriansky bádateľ, nebohý profesor Imrich Točka. Umelecký kúsok kúpil a v roku 2012 daroval Diecéznemu múzeu na hrade. Uložený bol v depozite.
Vlani v novembri maskarón vrátili do hradnej veže, je súčasťou výstavy.
Návštevníci uvidia aj audiovizuálnu projekciu: „Ilustruje udalosti jedného marcového týždňa pred koncom vojny v roku 1945, ako aj proces rekonštrukcie veže v povojnových rokoch.“

Bež veže bol tri roky
Po zásahu zápalnou strelou bol Nitriansky hrad tri roky bez veže. Obnovená bola v roku 1948, práce robili miestni živnostníci. Peniaze poskytli biskupstvo a kapitula, prispeli veriaci.
Profesor Točka napísal, že významnú čiastku dalo aj povereníctvo školstva, osvety a techniky. Celkové náklady podľa biskupstva dosiahli 1 385 000 Kčs.
Niektorí si dodnes mylne myslia, že vežu zničila letecká bomba, keď Červená armáda 26. marca 1945 bombardovala Nitru.
„Dnes sa už vie, že na vežu vystrelili z Janíkoviec, použili protitankové delo so zápalným nábojom,“ povedal Štefan Košovan, ktorý roky skúma históriu Nitry.
Ako prvý v knihe odhalil tabu, že mesto 26. marca 1945 bombardovala Červená armáda. Táto tragická udalosť sa spomína aj v desaťminútovom filmovom dokumente, ktorý je súčasťou expozície.
Autorkami výstavy vo veži sú Veronika Pleštinská a Silvia Eliašová z neziskovej organizácie Castellum. Odborným garantom je biskup Viliam Judák.

