NITRA. Pred osemdesiatimi rokmi, 26. marca 1945, padali na Nitru bomby. Zahynulo 345 civilistov a trinásť vojakov.
Päťdesiat obetí skončilo v dvoch hromadných hroboch na mestskom cintoríne. Radnica tam dala v roku 2009 osadiť pamätné tabule.
Prišli vtedy aj dvaja poslední pamätníci, ktorí pomáhali obete bombardovania pochovať - Pavel Klenko a Jozef Hora.
„Ukladali ich v piatich radoch na seba a z hygienických dôvodov zalievali vápnom,“ povedal Štefan Košovan, regionálny historik, ktorý o bombardovaní napísal knihu.
Desaťročia bola táto časť histórie Nitry tabu. Verejne sa o nej nehovorilo, pretože mesto bombardovala Červená armáda. „Hrdinsky zahynuli pri bombardovaní Nitry,“ písalo sa na tabuli o obetiach.
Už šestnásť rokov sa na cintoríne koná oficiálna pietna spomienka.

V centre sa konal tradičný trh
V osudný deň bol pondelok, za hlavnou poštou sa konal tradičný trh. Blížila sa Veľká noc, v centre bolo viac ľudí ako obvykle. Pricestovali aj z okolitých dedín.
Podľa Košovana mnohých prilákala informácia, že u Baťu budú predávať plášte na bicykle. Pred predajňou na dnešnej pešej zóne stál dlhý rad.
Bombardovacie lietadlá zhodili na mesto 166 bômb, niektoré nevybuchli. Nemecká armáda už v tom čase v Nitre nebola.
Letecký poplach bol vyhlásený oneskorene, ľudia už nemali čas schovať sa.
"Sirény sa spustili až päť minút po začiatku náletu a lietadlá nad Nitru prileteli bez akéhokoľvek varovania. Začiatok krásneho slnečného dňa ukončili o ôsmej hodine ráno bomby, ktoré padali na centrum mesta," píše na webe biskupský úrad.
Štefan Košovan mal vtedy jedenásť rokov a videl, keď prileteli lietadlá. Bombardovanie prečkal aj s mamou v susedovej pivnici.
Bomba zabila aj jeho bratranca Jána. „Bol krajčírsky majster. Práve na Vŕšku kupoval materiál. Zabitá bola aj sestra môjho svokra - Anna Balayová z Lužianok. Mala iba štrnásť,“ spomínal autor knihy pred rokmi.
„Úradne bolo hlásených 366 obetí, ale ja ich môžem stopercentne dokumentovať 345. Väčšinou to boli civili, vojakov bolo len trinásť - osem slovenských a päť nemeckých,“ povedal Košovan.

Zahynuli aj celé rodiny
Väčšinu obetí si odniesli príbuzní. V dvoch hromadných hroboch ležia aj celé rodiny. Sú z Nitry a blízkeho okolia. „Tí ľudia boli pochovaní týždeň po bombardovaní. Niektoré telá boli v tak dezolátnom stave, že sa ich nepodarilo identifikovať.“
Pavel Klenko, ktorý pomáhal s pochovávaním, mal vtedy dvadsať. Prišiel o otca.
„Bol zabitý pri kostolíku na Párovskej ulici. Odtrhlo mu hlavu. Našťastie, ja som ho mohol dať do truhly, aj ho pochovali. Ale na pohreb som sa nedostal,“ povedal nám pred šestnástimi rokmi. Mal vtedy 85.
Rodina na sklonku vojny bývala pri cukrovare. Sovietski vojaci tam nakladali cukor práve v čase, keď išiel Pavel na cintorín. „Chytili ma a musel som im pomáhať,“ spomínal.
Pri bombardovaní bola zranená aj jeho mama. Zavalilo ju na Kupeckej ulici.

Poškodené boli stovky budov
Bomby dopadli na Nitru aj v iných dňoch – nebolo ich však toľko a následky neboli také katastrofálne ako 26. marca 1945.
Napríklad 27. marca bomba prerazila strechu Mestského divadla, ktoré stálo na dnešnom Svätoplukovom námestí. Spadla do hľadiska a hoci nevybuchla, budovu silno poškodila. Po vojne ju zbúrali.
Po najväčšom pondelkovom bombardovaní bolo úplne zničených 48 domov, 289 malo narušenú statiku, ďalšie stovky boli poškodené. Bomba zasiahla aj veľprepoštský palác pod hradom. Po desaťročiach mu cirkev vrátila pôvodnú podobu.

Autorom väčšiny fotografií z 26. marca 1945 je policajný dôstojník Štefan Blaho. Jeho dcéra ich prepožičala Ponitrianskemu múzeu.
Po vojne sa fotky zničeného mesta predávali v sériách. Mnohé zábery zhabala v roku 1948 spolu s negatívmi tajná polícia.

Mesto oslobodili na Veľký piatok
V predposledný marcový deň, Na Veľký piatok, sa zrútila hradná veža. Tú však zasiahli červenoarmejci zo zeme, poslali k nej zápalnú strelu.

Incident sa stal 30. marca - v deň, kedy Nitru oficiálne oslobodila Červená armáda.
„Posledný bojový odpor bol zlomený o 17. hodine. Nitra bola oslobodená,“ povedal vlani primátor Marek Hattas pri pamätníku pred okresným úradom.
Výročie oslobodenia sa tam bude konať vo štvrtok o 14. hodine.