NITRA. Odborníci potvrdili druhý prípad osýpok v tomto roku, a to v priebehu jedného týždňa. Tridsaťpäťročná žena z Nitry ochorela v zahraničí. Aktuálne nevedia určiť, či bola očkovaná.
V prvom prípade išlo o 16-mesačné dieťa z Bratislavy. V rámci epidemiologického vyšetrovania nezistili.
„V súčasnosti vykonávame všetky potrebné kroky, aby sme zamedzili šíreniu tohto vysokonákazlivého ochorenia do širšieho okolia,“ povedala Katarína Tináková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.
Ľudí, ktorí boli v kontakte s infikovanou ženou, už identifikovali. Sú pod lekárskym dohľadom.
„Počet chorých môže teda ešte narásť. Čas od nakazenia sa po vznik prvých príznakov ochorenia je v priemere desať dní,“ dodala Tináková, regionálna hygienička.

Oba laboratórne potvrdené prípady osýpok sú importované zo zahraničia, a to konkrétne z oblastí, kde je vyšší výskyt osýpok.
„Zdôrazňujeme, že zvýšený počet ochorení na osýpky je hlásený z krajín Európskej únie i mimo nej. Najviac prípadov osýpok nahlásili v Rumunsku, Taliansku a Nemecku, ale epidémie osýpok prebiehajú aj vo vzdialenejších krajinách ako Vietnam a USA,“ informuje Tatiana Červeňová, hlavný hygienik Slovenskej republiky.
Dodala, že väčšina potvrdených prípadov ochorenia je u neočkovaných alebo neúplne očkovaných ľudí,” povedala.
Úrad verejného zdravotníctva pripomína, že pred cestou do zahraničia je dôležité oboznámiť sa s epidemiologickou situáciou v cieľovej destinácii a zvážiť prevenciu, vrátane očkovania.
Osýpky sú podľa lekárov jedným z najzávažnejších ochorení detského veku. Ich závažnosť spočíva v častých komplikáciách ako sú zápal pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Šíri sa vzduchom.
Pred zavedením očkovania boli u nás evidované tisíce prípadov ročne s početnými komplikáciami a úmrtiami. Po zavedení očkovania v roku 1969 chorobnosť na osýpky postupne klesala až na nulový výskyt. Zmenilo sa to v roku 2018. Prvé prípady boli vtedy donesené zo zahraničia.
Osýpky sa prejavujú horúčkou, nádchou, kašľom a vyrážkami, ktoré začínajú na záhlaví a šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny. Inkubačný čas je 21 dní.
