Umožní pripájanie nových zákazníkov, zvýši kvalitu pripojenia existujúcich, zároveň sa zvýši kapacita pre pripájanie obnoviteľných zdrojov, ako aj pre rozvoj elektromobility a nabíjacej infraštruktúry.
To všetko sľubuje nová elektrická stanica vo Vajnoroch. V bratislavskom územnom pláne bola zakreslená už dekády, teraz konečne vystúpi z papiera do reality. Západoslovenská distribučná investuje do projektu vrátane súvisiacich elektrických vedení vyše tridsať miliónov eur, spolufinancovanie Európskej únie je na úrovni 35 percent.
V stredu slávnostne poklepali základný kameň. Jedna z najväčších elektrických staníc na Slovensku má vyrásť do konca roka 2026.
Ako diaľničný uzol
Elektrická stanica Vajnory pripraví Bratislave a okoliu množstvo benefitov. Posilní kapacitu distribučnej sústavy v severnej časti hlavného mesta, umožní pripojenie nových obnoviteľných zdrojov energie, podporí rozvoj elektromobility i moderných technológií a zlepší spoľahlivosť dodávky elektriny pre obyvateľov aj priemysel.
„V prvom rade prinesie úžitok ľuďom, podnikateľom a tým, ktorí sa pohybujú v tomto regióne. Vytvoríme dodatočnú kapacitu, posilníme infraštruktúru a integráciu obnoviteľných zdrojov. Pripravujeme región pre budúcnosť,“ povedal Radoslav Haluška, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Západoslovenskej distribučnej.
Nová stanica bude vybavená riadiacim a informačným systémom (RIS), ktorý umožňuje diaľkovú obsluhu z dispečerských pracovísk ZSD. Komunikovať bude vďaka prenosovým cestám využívajúcim optické vlákna.
„Bude to stavba na zelenej lúke, to je prvá výnimočná vec. Integruje sa na prenosovú sústavu, čo nie je úplne štandardné,“ dodal Haluška.

Zvýši odolnosť systému
Projekt zmysluplne zapadne do jestvujúcej sústavy elektrických staníc v regióne.
„Ide o geograficky vhodnú lokalitu na okraji hlavného mesta. Odľahčíme celú lokalitu rozvodní Pezinok, Žabí majster, Ostredky a Podunajské Biskupice. Zvýšime spoľahlivosť a odolnosť systému. Vytvoríme priestor, aby sa Bratislava mohla rozširovať,“ prezradil predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Západoslovenskej distribučnej.
Po nových elektrických staniciach v Mierove a Borskom Svätom Jure ide o tretiu zásadnú investíciu do energetickej infraštruktúry v poslednom období. V pláne sú aj ďalšie projekty posilňujúce dodávky elektriny v regióne.
„Je mi potešením oznámiť, že sme boli úspešní v ďalšej fáze projektu Danube InGrid 2nd Phase, kde budeme spolu s Východoslovenskou distribučnou realizovať ďalšie investície v objeme takmer 70 mil eur, pričom spolufinancovanie EÚ predstavuje 50% z týchto nákladov. Súčasťou balíka je prepojenie elektrických staníc Vajnory a Žabí majer 110-kilovoltovým káblovým vedením, vyhlásil Radoslav Haluška.
Kľúčový míľnik
Elektrická stanica Vajnory prispeje k zvýšeniu kvality distribúcie elektriny i prevádzkovej bezpečnosti a jej nižšej poruchovosti.
„Zahájenie výstavby je kľúčovým míľnikom. Ide o desaťročia plánovanú stavbu. Už historicky sa nachádza v územnom pláne. Konečne sa podarilo všetko usporiadať. Dozrela doba, aby stavba vykročila a následne – keď sa ukončí výstavba v štvrtom kvartáli 2026 – mohla slúžiť obyvateľom Bratislavy. Elektrická stanica je investične pekná stavba, finančne náročná a technicky veľmi dôležitá,“ uviedol Szabolcs Hodosy, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.
Projekt taktiež reaguje na rastúce nároky priemyslu na spotrebu elektrickej energie.
„V rokoch 2040 až 2045 sa spotreba Slovenska zdvojnásobí. Preto potrebujeme postupne prispôsobovať a budovať infraštruktúru prenosovej a distribučnej sústavy, aby sme postupne zabezpečovali dostatok elektriny, a tak zvyšovali kvalitu a bezpečnosť dodávok,“ vysvetlil Hodosy.

Desaťročia od plánu po výstavbu
Vajnorská elektrická stanica vyrastie v susedstve areálu Lagermax a železničnej trate Bratislava – Pezinok. Na stavenisku už vládne čulý ruch. Hotovo má byť do konca roka 2026.
„Príprava projektu takéhoto významu a rozsahu nie je jednoduchá ani krátkodobá záležitosť. Hovoríme o desaťročiach od prvotného plánu až po rozbeh výstavby,“ povedal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.
„V počiatku bolo potrebné na úrovni technikov a vizionárov definovať, na čo vôbec má elektrická stanica slúžiť a kde má byť, aby sa saturovali požiadavky tejto lokality a odľahčili niektoré ďalšie elektrické stanice. Najprv šlo o strategické plánovanie, vzápätí bolo potrebné premietnuť víziu na úroveň iných strategických dokumentov ako územné plány hlavného mesta a mestskej časti. Následne sa definovali kroky smerujúce k začiatku výstavby, zahrnuli sa do konkrétneho investičného plánu spoločnosti a začali všetky nevyhnutné kroky. To znamená vykúpiť pozemky, riešiť všetky úkony stavebného konania, získať územné rozhodnutie i všetky povolenia, pripraviť stavenisko na reálnu stavbu, preložiť všetky iné siete, ktoré boli v ceste, napríklad vysokotlakový plynovod, a zabezpečiť prístupovú komunikáciu,“ vymenoval Szabolcs Hodosy.
Strategická úloha
Elektrická stanica Vajnory vznikne s prívlastkom "projekt" spoločného záujmu Európskej únie v oblasti inteligentných sietí. Bude transformovať elektrinu zo 110 na 22 kilovoltovú napäťovú úroveň a zohrá strategickú úlohu v stabilizácii distribučnej sústavy v Bratislavskom kraji.
„Primárnym záujmom projektu Danube InGrid je vybudovanie inteligentnej elektrizačnej sústavy v regióne strednej a východnej Európy. Ide o inštaláciu zariadení umožňujúcich monitoring, diaľkové ovládanie, lokalizáciu porúch, optické trasy na vedeniach vysokého a veľmi vysokého napätia, taktiež implementáciu IT projektov podporujúcich smart grid,“ prezradil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.
„Viaczdrojové financovanie výstavby elektrickej stanice Vajnory je príkladom efektívnej kombinácie národných a európskych zdrojov. Som presvedčený, že realizácia prebehne v súlade s harmonogramom a v najvyššej kvalite, čo prinesie konkrétne benefity pre obyvateľov a energetickú infraštruktúru Bratislavy a širšieho regiónu,“ vyhlásil Szabolcs Hodosy.

Minimálny vplyv na obyvateľov
Zástupcovia Západoslovenskej distribučnej a štátu sa na stredajšom slávnostnom poklepaní základného kameňa poďakovali za spoluprácu miestnej samospráve.
„Elektrická stanica prinesie rozšírenie siete a kapacity nielen pre obyvateľov Vajnor, ale aj všetkých obyvateľov Bratislavy a Bratislavského kraja. Zelená energia a elektrina sú budúcnosť, o ktorej sa hovorí všade. Z pozície samosprávy považujem za dôležité nielen o veciach rozprávať, ale aj aktívne sa zapojiť. Preto som rád, že práve vo Vajnoroch môže vyrásť elektrická stanica,“ povedal Michal Vlček, starosta mestskej časti Bratislava-Vajnory.
Nová elektrická stanica vyrastie v blízkosti Jurskej cesty, ktorá je obyvateľmi využívaná na rekreáciu. Výrazné negatívne dopady však jej výstavbou nepocítia.
„Hovorí sa, že knihy sa kupujú, keď sú a čítajú, keď je čas. To platí aj v tomto prípade. Lokalita a predpoklady pre územný plán boli pripravené dávnejšie. Momentálne prišli finančné zdroje na realizáciu a pocítili sme zodpovednosť. Ďakujem zástupcom investorov a realizátorom, že sme mohli byť súčinní pri tejto stavbe. Zároveň im patrí vďaka, že kládli mimoriadny dôraz na to, aby sa výstavba čo najmenej dotkla obyvateľov,“ dodal Vlček.