NITRA. Výročie oslobodenia mesta si Nitrania každý rok oficiálne pripomínajú pri pamätníku od Tibora Bartfaya. Pietna spomienka sa teraz konala už vo štvrtok, s trojdňovým predstihom.
Nitra bola oslobodená 30. marca 1945. Vyžiadalo si to podľa historikov deväť až trinásť životov červenoarmejcov (údaje sa rôznia).
Len niekoľko dní predtým, 26. marca, zomrelo pri bombardovaní vyše tristo civilistov. Mesto bombardovala Červená armáda, cieľom malo byť nemecké vojsko. To ale stihlo odísť.

Vedenie mesta si túto smutnú udalosť od roku 2009 pripomína na cintoríne, pri dvoch hromadných hroboch. Obete bombardovania si tam chodí uctiť aj nitriansky biskup Viliam Judák.
Oficiálne delegácie zložené zo zástupcov samospráv, rôznych organizácií a štátnych inštitúcií sa stretávajú pred pamätníkom, aby si pripomenuli oslobodenie mesta spod fašistickej okupácie.

Pieseň je symbolom protestu proti vojne
Primátor Marek Hattas začal vo štvrtok svoj príhovor textom piesne Blowing In The Wind od Boba Dylana. Napísal ju v roku 1962, stala sa symbolom protestu proti vojne po celom svete.
„Na našom území nepoznáme vojnové útrapy, nevybuchujú nám bomby, na uliciach sa nebojuje... No ako odchádzajú pamätníci Druhej svetovej vojny, míňa sa s nimi i kolektívna pamäť,“ povedal Hattas.
Pripomenul, že aj v 21. storočí sa stretávame s neustále vznikajúcimi vojnovými konfliktami: „Je desivé, že strach je dnes neoddeliteľnou súčasťou reality na Ukrajine, v Gaze či v mnohých iných častiach sveta.“
Primátor spomenul aj bombardovanie Nitry: „Veľká jarná ofenzíva 2. ukrajinského frontu sa začala 25. marca 1945 a bola namierená proti ustupujúcej nemeckej armáde. Žiaľ, následkom bombardovania neuniklo kvôli zlyhaniu poplachovej hlásnej služby ani civilné obyvateľstvo.“

Havel: Mladí nepoznajú historické fakty
Druhý príhovor mal pri pamätníku Jozef Havel zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. „Dnes naša mládež, školáci a študenti nevedia, komu majú vďačiť za to, že žijú v slobode,“ povedal.
Podrobne popísal postup vojsk, ktoré oslobodili Nitru. Neopomenul ani bombardovanie, zlyhanie hlásnej služby a sťažnosť vojenského veliteľa, že obyvatelia nemajú záujem budovať obranné postavenia a radšej vysedávajú v kaviarňach.
„A tak sa stalo, že keď došla vojna pred mesto, ľudia to nebrali príliš vážne,“ povedal Havel.

Dnešná generácia podľa neho nepozná historické fakty, na internete číta aj zavádzajúce informácie.
Pietnu spomienku ukončila hymnická pieseň v podaní Vojenskej hudby ozbrojených síl Banská Bystrica. Vystúpil aj spevácky zbor z UKF.
Spomienka na oslobodenie Nitry sa pred pamätníkom koná aj v nedeľu. Organizuje ju bývalý člen komunistickej strany a Ficov poradca Artur Bekmatov. Použitie komunistických symbolov na pozvánke preveruje prokuratúra.

