NITRA. Komunistické symboly na plagáte v centre Nitry sú prečiarknuté. Neurobili to vandali, ale sám objednávateľ reklamy.
Nachádza sa na autobusovej zastávke a pozýva na akciu pri príležitosti oslobodenia Nitry.
Organizátorom je fyzická osoba - Artur Bekmatov. Dnes je poradcom premiéra Fica, neúspešne kandidoval za Smer do Národnej rady. Kedysi bol členom komunistickej strany.
Na sociálnej sieti pred tromi dňami napísal, že „symboly Červenej armády museli byť scenzurované, lebo progresívni extrémisti sa vyhrážali poškodením reklamy“. Ani jeho fanúšikovia na to nemajú jednotný názor.

„Po konzultácii s reklamnou spoločnosťou som pristúpil na korekciu pozvánky k 80. výročiu oslobodenia Nitry. Najprv som to nechcel robiť. No keď som si vypočul opodstatnené obavy z toho, že časť nitrianskych progresívcov vypisuje kade-tade, ako pôjdu citylight poškodiť či rozbiť, tak som súhlasil a ustúpil,“ píše ďalej Bekmatov.
Kontaktovali sme reklamnú agentúru s otázkou, či klienta vyzvali na úpravu reklamy kvôli obavám z poškodenia. Pýtame sa tiež, či vyjadrili obavy, že to poškodenie vykonajú "progresívci", ktorých Bekmatov vo svojom statuse spomína opakovane.
"Vzhľadom na negatívne reakcie na danú reklamu sme objednávateľa požiadali o úpravu vizuálu tak, aby nepôsobil kontroverzne, v dôsledku čoho môže dôjsť aj k poškodeniu nášho nosiča. Túto obavu sme nevzťahovali k žiadnej konkrétnej názorovej skupine," píše sa v stanovisku, ktoré nám v pondelok poskytol Peter Marčan, mediálny zástupca euroAWK.

Reklama v citylighte na autobusovej zastávke vyvolala od začiatku kontroverzné reakcie. Kto ju akciu organizuje, nie je uvedené.
Plagátu dominuje socha „nitrianskeho červenoarmejca“ od Bartfaya, ktorá stojí pred okresným úradom. V dolnej časti sú kosák s kladivom a červená hviezda.
„Vnímame to ako nehoráznosť, ktorá navyše môže byť problematická aj z hľadiska trestnej zodpovednosti za použitie symbolov režimu, ktorý viedol k potláčaniu základných práv a slobôd,“ komentovali na radnici vizuál plagátu.
„Použitie takýchto symbolov na citylightoch umiestnených na verejnom mieste by mohlo byť trestné. A to konkrétne podľa paragrafu 422 trestného zákona, ktorý hovorí o prejavovaní sympatií k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných práv a slobôd," vyjadril sa nitriansky právnik Martin Cimrák.

Peter Marčan, mediálny zástupca euroAWK (majiteľ citylightov) napísal, že používanie spomínaných symbolov „nie je v rozpore so žiadnym platným zákonom, čo je kľúčové kritérium pre prípadné nezverejnenie reklamy“.
Informoval tiež, že zo zákona nie je povinné zverejniť na citylighte objednávateľa.
„Nepotrebujem si na tom propagovať svoje meno. Kľúčové je v tomto prípade výročie oslobodenia mesta,“ reagoval Bekmatov, ktorý potvrdil, že je organizátorom akcie.
Vysvetlil, že na plagáte sú tri symboly: Rád vlasteneckej vojny, známa fotografia Maxa Alperta s názvom Kombat a fotografia Jevgenija Chaldeja zo vztyčovania víťaznej vlajky nad Reichstagom.
„Nikto nespochybňuje, že Nitru oslobodila Červená armáda, ktorej symboly boli zároveň symbolmi komunistického Sovietskeho režimu. Druhá vec je prístup k požívaniu zakázaných symbolov totalitných režimov 20. storočia, teda nacizmu a komunizmu,“ povedal historik a župný poslanec Daniel Balko.
Plagát podľa neho vedome zvýrazňuje a glorifikuje komunistické symboly.
Či ide o porušenie zákona, preveruje prokuratúra. Podľa našich informácií už vec postúpila polícii, do konania má byť pribratý znalec.
