NITRA. Len pätnásťročný žiak základnej školy v Nitre skončil v policajnej cele. Cez prestávku sa mal vyhrážať spolužiakom, že na ďalší deň donesie zbraň a vystrieľa ich.
Incident sa stal včera na mestskej ZŠ Na Hôrke. Chlapec, ktorý má štatút odídenca z Ukrajiny, navštevoval ôsmy ročník.
„S okamžitou platnosťou sme ho zo školy vylúčili,“ povedala riaditeľka Dana Halajová.
O tom, čo sa stalo, sa dozvedela od triednej učiteľky. „Situáciu sme nechceli podceniť, hneď sme kontaktovali políciu,“ dodala.

Nebezpečné vyhrážanie
Policajné auto bolo pred školou zaparkované aj dnes dopoludnia. Policajti prišli vypočuť spolužiakov.
„Podozrivá osoba bola obmedzená na osobnej slobode a bola umiestnená do CPZ z dôvodu vykonávania procesných úkonov,“ povedala hovorkyňa Viktória Borloková.
Dodala, že polícia začala trestné stíhanie pre prečin nebezpečné vyhrážanie. Chlapec už bol obvinený, v piatok nám to potvrdil Jaroslav Maček, námestník krajského prokurátora.
Na súd bol podaný návrh na väzobné stíhanie, aby mladík nepokračoval v trestnej činnosti.
„Vzhľadom na citlivosť prípadu a vek mladistvej osoby nebudeme k veci poskytovať žiadne bližšie informácie,“ odkázala hovorkyňa polície.

Rodičia mali strach
Zopár rodičov sa vyjadrilo, že dnes zo strachu nechali svoje deti doma. Včera v škole chýbalo 56 detí, dnes 67 z vyše päťstovky. Nedá sa povedať, či ochoreli alebo to súvisí s incidentom.
Aj syn Rudolfa Olacha navštevuje ZŠ Na Hôrke. Keď po neho včera išiel, videl pred školou policajné auto a ďalšie prichádzalo, zazrel aj policajtov v civile.
„Už som začínal šípiť, že niečo nie je v poriadku. Žiakov, ktorí išli okolo, som sa pýtal, čo sa stalo. Povedali, že nejaký žiak sa vyhrážal, že postrieľa spolužiakov,“ povedal dnes Olach.
Netají, že má o syna strach. Kládol si otázku, či vyhrážku niekto nenaplní. „Dieťa som nakoniec ani do školy nedal. Už to nie je iba v Amerike, už to máme aj okolo nás...“ zamyslel sa.
Prekvapilo ho, že škola rodičov o incidente neinformovala. Nepáči sa mu tiež, že deti sú povinné nechávať si telefóny v šatni - v skrinke. „Ak spolužiak vytiahne zbraň, bude utekať po vypnutý telefón do šatne?“

Do tašiek pozerať nemôžu
Niektorí rodičia si myslia, že by učitelia mali robiť preventívne prehliadky starších žiakov, či nemajú napríklad zbraň. „Lebo toto je reálna hrozba, nie sme vo filme, ale už sa nám to deje,“ poznamenal Olach.
Takéto niečo ale legislatíva neumožňuje. „Nedokážeme zabrániť situáciám, kedy žiak prinesie vo svojej taške nejaký nebezpečný predmet. Podľa aktuálne platného zákona nemá nikto zo školy oprávnenie nazerať deťom do školských tašiek,“ povedal Tomáš Holúbek, hovorca radnice.

Zadržaný žiak pri sebe zbraň nemal, hrozil, že ju prinesie na ďalší deň. Zdroj hovorí že sa to stalo cez prestávku po prvej vyučovacej hodine. Nasledovala hodina s triednou učiteľkou, ktorej to deti povedali.
Chlapca vraj vnímali skôr ako uzavretého, dokonca mal byť vlani obeťou šikanovania. Jeden agresor bol vtedy vylúčený zo školy, viacerí dostali výrazne znížené známky zo správania.
Zdroj nám dnes potvrdil, že aj obvinený žiak bol už vylúčený z jednej nitrianskej základnej školy. Dôvodom bolo problémové správanie.
Odídenci z Ukrajiny aktuálne nemajú povinnú školskú dochádzku, to sa zmení až od septembra. Či sa potom do niektorej školy vráti aj včera vylúčený ôsmak, zatiaľ nie je známe.
Absolvovali školenie
„Všetci štrnásti riaditelia našich základných škôl absolvovali školenie na ochranu mäkkých cieľov, takže presne vedia, ako majú v takýchto prípadoch postupovať,“ povedal Holúbek z radnice.
Dodal, že školenie absolvovali ako jedni z prvých v rámci celého Slovenska: „Reagovali sme tak na situáciu, ktorá nastala na Filozofickej fakulte v Prahe, kde v roku 2023 útočník zabil štrnásť študentov.“
Hovorca informoval, že všetky školy sú zabezpečené proti vniknutiu cudzích osôb. „Ak chce niekto vstúpiť na pôdu školy, tak si musí vopred dohodnúť stretnutie, musí o tom vedieť zamestnanec alebo riaditeľ školy.“
Na mestských školách sú zriadené inkluzívne tímy, ich súčasťou sú aj psychológovia.