NITRA. Po dlhých trinástich rokoch padol prvý rozsudok v kauze dizajnérske drogy. Predávali ich v Nitre, Šali, Banskej Bystrici a Žiline.
Predajne sa volali euphoriashopy (predtým crazyshopy), v Nitre bol aj Hypnotic. Na tovare bolo napísané, že nie je určený na konzumáciu. Oficiálne si ho mohli kúpiť len osoby od osemnásť rokov.
Výrobky dovážané z Poľska boli označené ako soľ do kúpeľa, vonné bylinky, prášok proti moliam či osviežovač vzduchu do záchoda. Ak kupujúci chcel, predavači mu poradili, ako tovar užiť - či sa šnupe, fajčí, prípadne lúhuje. V kauze vypovedali ako svedkovia.
Pre kontrolórov či „podozrivých zákazníkov“ mali predavači po ruke čistý tovar, teda bez návykových chemických látok. Policajného agenta ale neodhalili, v nitrianskom obchode nakúpil opakovane.

Trest mimoriadne znížili
Z drogového biznisu sú obžalovaní dvaja muži – Marek A. (43) z Martina a Adrian Romualdo B. (46) z Poľska. V roku 2012 ich zadržali v Nitre, preto ich tu aj súdia.
Okresný súd im v utorok uložil trest odňatia slobody v trvaní 4,5 roka. Zhabané počítače a tisíce eur majú prepadnúť štátu.
Obaja muži trvajú na svojej nevine. Okrem iného tvrdia, že boli len radovými zamestnancami.
Prokurátor pre oboch navrhol desaťročné väzenie. Či sa voči rozsudku odvolá, zatiaľ nepovedal. Obžalovaní, respektíve ich obhajcovia, už odvolanie zahlásili.
Vo výške trestu sudkyňa zohľadnila aj fakt, že súdny proces trval extrémne dlho. Medzitým sa zmenil trestný zákon. „Je pre vás miernejší,“ povedala obžalovaným pred vynesením verdiktu.

Začínali trikrát odznova
Polícia situáciu v obchodoch dlhší čas monitorovala. Tovar obsahoval zložky, ktoré vtedy neboli na zozname zakázaných omamných a psychotropných látok. Často sa vraj líšili iba drobnou úpravou molekuly. Preto ich volali pseudodrogy.
Prevádzky zatvorili v lete 2012, po policajnom zásahu. Obžaloba bola na súd podaná v júni 2014. Súdny proces sa musel začať trikrát od začiatku.
Po prvý raz ho zmaril obhajca Patrik Pálffy, ktorý bol vyškrtnutý zo zoznamu advokátov, no zatajil to. Zbytočne sa konalo vyše päťdesiat pojednávaní.
Nevyšiel ani druhý pokus. Po niekoľkých pojednávaniach vážne ochorel prísediaci. S tým, aby sa po jeho výmene ďalej pokračovalo, obžalovaní nesúhlasili.
Obžalobu teda čítali na jar 2022 po tretí raz.
Prokurátor hovoril o ľsti
Podľa prokuratúry rozvážali obžalovaní tovar do obchodov od decembra 2011 do júna 2012. Bol dovezený z Poľska, skladovali ho v prenajatom byte v Martine.
Prokurátor v záverečnej reči spomínal aj viacerých konkrétnych zákazníkov, ktorí mali zdravotné problémy.
Napríklad Matej nemohol spať, mal halucinácie, musel byť hospitalizovaný. Jeho brat Róbert musel ísť na odvykaciu liečbu. „Je škoda, že jeho výpoveď nepočuli obžalovaní,“ poznamenal prokurátor.
Hovoril o ľsti, ktorou sa dvojica snažila legalizovať predaj psychotropných látok. Výrobky totiž oficiálne neboli určené na konzumáciu, no v skutočnosti obsahovali napríklad aj zakázané MDPV a metylón.
Predavači vnímali obžalovaných ako majiteľov firmy. Oficiálne bol konateľom biely kôň – bezdomovec.

Navrhol aj peňažné tresty
Vysoké tresty prokurátor navrhol aj „vzhľadom na nekritický postoj obžalovaných a na fakt, že si tovar kupovali aj mladšie osoby, ktoré mali závažné problémy“.
Okrem väzenia na desať rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia navrhol aj peňažné tresty vo výške najmenej 25-tisíc eur plus tresty prepadnutia veci (počítače a peniaze).
Obaja obžalovaní trvajú na svojej nevine. Obhajca Mareka A. v záverečnej reči tvrdil, že jeho klient nemal podozrenie na predaj psychotropných látok. „Ak by mal, tak sám ukončí pracovný pomer.“
Argumentoval tiež, že zákazníci boli vo veku od 18 rokov a látky, ktoré obsahoval tovar, podľa neho neboli zakázané. Na trestnej lavici by vraj mali sedieť skutoční majitelia spoločnosti, „ktorí neboli vypočutí“.
Reakcia na inzerát
Obhajca povedal, že tovar obsahovali len stopové množstvo psychoaktívnych látok. Prokurátor sa podľa neho nevysporiadal s novým znením trestného zákona: „Skutok nemôže byť trestným činom, ak nájdené množstvo nezodpovedá jednému gramu účinnej látky.“