NITRA. Mestskí poslanci potvrdili záujem o pozemok na Svätoplukovom námestí. Pre župu je to signál, že majetok neponúkne vo verejnej súťaži.
Riaditeľ župného úradu Peter Privalinec aktuálne povedal, že o ďalšom postupe majú v stredu rokovať s prednostom radnice. Už na májové zastupiteľstvo chce predložiť návrh na priamy predaj pozemku.
Má predstavu, že zmení majiteľa ešte v tomto kvartáli. Mesto by vraj mohlo sumu uhradiť aj na splátky.

„Myslím si, že by sme ako mesto mali deklarovať záujem, aj vzhľadom na lukrativitu územia,“ povedal na marcovom mestskom zastupiteľstve Igor Kršiak, ktorý je mestským aj župným poslancom.
Poznamenal však, že by bolo dobré otvoriť tému vysporiadania pozemkov medzi mestom a župou – a to zámenou.
„Pokiaľ nezareagujeme, pôjdu do verejnej súťaže,“ reagoval Peter Oremus, ktorý tiež sedí v oboch zastupiteľstvách.
Dodal, že pozemok na námestí musí byť riešený samostatne, mimo zámeny. Taká je podmienka župy. „Je to veľkorysá ponuka,“ komentoval poslanec sumu.
Za kúpu sa vyjadril aj Martin Horváth. „Chceme si zabezpečiť rozhodovanie o srdci mesta,“ zdôvodnil.
„Za“ hlasovalo 21 poslancov, proti nebol nikto.
Na pozemku (medzi Mostnou, Divadlom Andreja Bagara a schodmi neďaleko fontány) je verejný parčík. Župa ho prednostne ponúkla mestu „v snahe zachovania dobrých a korektných vzťahov“.
Podľa znaleckého posudku má priestor hodnotu 472-tisíc eur. Ide o 2 422 metrov štvorcových.
Podľa územného plánu je plocha podmienečne zastavateľná. Župa nedávno zvažovala, že by tam mohla postaviť svoje sídlo. Nakoniec kúpila pozemok na Štefánikovej triede, neďaleko stanice. Peniaze za predaj časti námestia chce použiť práve na výstavbu administratívnej budovy.

Súčasťou informatívnej správy, o ktorej v marci rokovali mestskí poslanci, bol návrh na uznesenie – odporúčanie, aby prednosta radnice pokračoval v príprave materiálov za účelom odkúpenia pozemkov, a aby primátor vyčlenil peniaze.
Mesto uvažuje o dvoch alternatívach. Prvou je kúpa pozemkov v celkovej výmere 2 422 metrov štvorcových, čo je ponuka župy. Druhá zahŕňa aj časť ďalšej parcely, celkom ide o 3 500 metrov štvorcových (priestor zasahuje až do fontány).
„Nebránime sa ani rokovaniam o odčlenení časti pozemku z pôvodnej parcely, na ktorej leží Divadlo Andreja Bagara,“ povedal o druhej alternatíve Peter Privalinec.
Poslanci sa v marci o alternatívach nerozprávali.
Ešte v roku 2016, za primátora Jozefa Dvonča, radnica informovala o zámere humanizovať námestie. Stal sa súčasťou Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta do roku 2025, ktorý vtedy schválili mestskí poslanci.
Zahŕňal najmä vyrovnanie námestia, s dostavbou sa neuvažovalo. Poslanci ju odmietli ešte v roku 2013, keď schválili územný plán centrálnej mestskej zóny. Ignorovali tak výsledky urbanisticko-architektonickej súťaže z roku 2009.
Radnica v roku 2016 informovala, že pozemky na námestí patria trom subjektom: mestu (9 510 metrov štvorcových), samosprávnemu kraju (9 825 metrov štvorcových) a malá časť bola vo vlastníctve bývalého hlavného architekta Dezidera Priklera (334 metrov štvorcových).
