
NITRA. Na ulici v centre Nitry začali kvitnúť sakury. Kvety sa otvárajú postupne, v sobotu už bola väčšina stromov ružová. Pristavovali sa pri nich ľudia a robili si prvé fotky.
Najznámejšia sakurová alej v regióne bude mať čoskoro tridsať rokov. Mesto jej vlani zabezpečilo kompletnú arboristickú starostlivosť, čím predĺžilo jej životnosť.

Sú v dobrom stave
Japonské čerešne každý rok lákajú na Fraňa Mojtu množstvo ľudí. Cestujú aj z okolitých dedín, aby obdivovali ružovú krásu a odfotili sa.
Prichádzajú aj profesionálni fotografi, ktorí majú dohodnuté termíny s klientami. Rozkvitnuté stromy sú pre nich jedinečnou kulisou. Takto sa to opakuje každú jar.
„Sakury na tejto ulici sú zatiaľ v dobrom stave, priaznivom pre ďalšie roky,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Stromy pravidelne vizuálne kontrolujú a na základe toho plánujú zásahy. „Vlani v apríli a máji, po odkvitnutí, boli kompletne arboristicky ošetrené.“
Mesto dalo upraviť koruny, arboristi urobili zdravotný rez, odstránili suché konáre a spriechodnili profil kvôli prejazdu autobusov MHD.
Staré nahradili novými
„Vzhľadom k tomu, že zabezpečujeme aleji pravidelnú odbornú starostlivosť a údržbu, kompletnú výmenu stromov tu zatiaľ neplánujeme,“ doplnil hovorca.
Niektoré, vzhľadom na ich zdravotný stav, však bolo potrebné odstrániť: „Tie však boli ešte v tom istom roku nahradené rovnakým druhom. Môžeme teda konštatovať, že výmena (obnova) aleje prebieha kontinuálne.“
Na Fraňa Mojtu rastie okolo osemdesiat japonských čerešní. V menšom počte ich nájdeme na viacerých miestach v Nitre.
Mesto ich dalo vysadiť na Rýnskej, Hviezdoslavovej, Triede Andreja Hlinku a v Párovských Hájoch. Niektoré stromy darovalo japonské veľvyslanectvo a japonská firma, ktorá pôsobí v Nitre.
Sakury rastú v skupinách aj ako solitéry. „Sadíme ich pre spestrenie prostredia, zvýšenie vizuálnej atraktivity aj pre obohatenie biodiverzity verejnej zelene. V mnohých prípadoch ide aj o naplnenie požiadaviek od obyvateľov," dodal hovorca.
Kto ich sadil po prvý raz, nevedia
Vlani rozkvitla sakurová alej na Fraňa Mojtu mimoriadne skoro – už začiatkom apríla. Bolo to približne o dva až tri týždne skôr ako v predchádzajúcich rokoch. Spôsobil to skorý nástup vysokých teplôt.
Kedy sa japonské čerešne na tejto ulici objavili po prvý raz, na radnici neevidujú. V roku 1996 ich vymenili - nanovo vysadili približne osemdesiat stromov s obvodom kmeňa 12-14 cm. Už na ďalší rok zakvitli.
Pôvodne mali všetky, s výnimkou dvoch, ružové kvety. V posledných rokoch začali na viacerých vyrastať aj konáriky s bielymi kvetmi divej čerešne.

