NITRA. „Z telefónu bývalej spolužiačky mi prišla prosba, aby som hlasoval za tanečníčku, vraj dcéru jej známej. Na chvíľu som zaváhal a začal googliť. Je to podvod,“ napísal nám Igor z Nitry.
Tvrdí, že podozrivé správy zväčša v sekunde maže: „Ale túto som preveroval. A aj tú o nezaplatenej faktúre za elektrinu, pretože som naozaj zabudol zaplatiť.“
Na nový typ podvodu spojený s malou tanečníčkou dnes upozornila aj nitrianska polícia. Zverejnila varovanie Národného bezpečnostného úradu.
„Podvodná správa, ktorá sa hromadne šíri cez WhatsApp, nabáda ľudí, aby zahlasovali za nádejnú tanečníčku, ktorá chce získať štipendium. Pôsobí dôveryhodne, keďže prichádza od známych a napísaná je bez chýb a správnou slovenčinou,“ informuje NBÚ.

Keď obeť klikne na odkaz v správe a keď sa pokúsi „hlasovať“, je požiadaná o naskenovanie kódu aplikáciou WhatsApp. Ak to urobí, nevedomky prepojí svoj WhatsApp so zariadeniami útočníka. Ten si automatizovane stiahne históriu komunikácie a zoznam kontaktov. Na všetky začne posielať tú istú správu.
„Zariadenie útočníka zostáva spárované s WhatsApp aplikáciou a telefónnym číslom obete. Útočník môže naďalej komunikovať s kontaktmi obete bez ohľadu na to, či obeť aplikáciu vypne, odinštaluje či vypne mobilný telefón,“ varuje NBÚ.
Slovenskému priestoru podľa neho dominujú v apríli najmenej dve podvodné kampane: jedna zasiela správy cez SMS a druhá sa šíri pomocou WhatsApp.
Ak ste mali napríklad cez túto aplikáciu zdieľané údaje platobných kariet, okamžite telefonujte do banky a požiadajte o zablokovanie.
"Ak ste sa stretli s takýmito útokmi, nahláste ich Národnému centru kybernetickej bezpečnosti na incident@nbu.gov.sk a pripojte aj presný odkaz, ktorý smeruje na podvodný obsah," radí NBÚ na policajnej sieti.
