NITRA. Pri Mariánskom stĺpe na námestí opäť horia kahančeky. Je to spontánna reakcia obyvateľov, ktorí takto vyjadrujú smútok za pápežom Františkom. Na schodíkoch sme videli aj sošky anjelikov.
Nitrania si na tomto mieste pripomínajú verejne známych ľudí, ktorí už nežijú. Naposledy to boli zavraždení snúbenci Ján Kuciak a Martina Kušnírová.

Vlani mladí zapaľovali na Mariánskom stĺpe kahance, keď zomrel 29-ročný Liam Payne. Vtedy tam niekto položil aj jeho fotky a plyšové medvedíky. Anglický spevák a člen skupiny One Direction spadol 16. októbra z tretieho poschodia hotela.

Mariánsky stĺp sa na Svätoplukovo námestie vrátil v roku 1996. Presunuli ho sem z Kalvárie, kde stál od sedemdesiatych rokov.
Dagmar Bojdová, vedúca odboru kultúry na mestskom úrade, našla zápis z roku 1992, podľa ktorého sa presun na Kalváriu realizoval v roku 1974 a stĺp bol pri tom poškodený: „Bol skrátený o spodnú tretinu stĺpového drieku.“
Presun vtedy zariadili komunisti. Mariánsky stĺp im nepasoval k bronzovej megasoche Lenina, po ktorom bolo pomenované námestie.
Nie všetci boli z návratu diela do centra Nitry v roku 1996 nadšení. Niektorým sa vraj nepozdávalo, že sa vracalo do lokality, kde už medzitým postavili moderné Divadlo Andreja Bagara.
Pôvodný Mariánsky stĺp dali postaviť mešťania na námestí v roku 1740, rok po ničivej morovej epidémii – z vďaky za jej ukončenie. Podľa informácií z radnice bol pri búraní Kostola sv. Jakuba (1786) zničený.

Súčasný stĺp dal postaviť v roku 1882 biskup Augustín Roškováni. Autorom je rakúsky sochár Anton Brandl.
Na historických pohľadniciach vidieť, že v roku 1942 stĺp na námestí nebol, na čas ho nahradila fontána.
„V 50. rokoch som chodil okolo Mariánskeho stĺpa na námestí do základnej školy, bol vtedy viac prisunutý k budove dnešného múzea, chýbali mu schody. Neďaleko stál novinový stánok a verejné záchody,“ zaspomína si pred rokmi dnes už nebohý Marián Žilík.
V roku 1996 vybral nové miesto pre stĺp a navrhol aj schody po jeho obvode. Vychádzal pri tom z dobových fotografií.
„Neviem, kedy a ako boli pôvodné schody zničené. Nové sme odliali na vibračnom stole, aby boli dostatočne pevné. Na starých fotkách je okolo stĺpu aj kovová ohrádka, no keďže námestie už malo v roku 1996 iný tvar, bol tam kopec, neprichádzala do úvahy,“ vysvetlil pred rokmi výtvarník.
Umelý svah na Svätoplukovom námestí neumožnil, aby dielo postavili na tom istom mieste, kde stálo naposledy. Preto je posunuté o niekoľko metrov ďalej a nasmerované na bočný vchod do Ponitrianskeho múzea.

