NITRA. Nateraz posledný protivládny protest sa konal v piatok na nitrianskej pešej zóne, pred Úspechom. Prišlo niekoľko stoviek ľudí, aby vyjadrili svoj občiansky postoj proti tomu, akým smerom sa uberá náš štát.
„Nachvíľu pozastavujeme organizovanie protestov, ale naďalej budeme pre vás organizovať verejné podujatia, predovšetkým diskusie a iné stretnutia zamerané na ochranu demokracie,“ oznámil z pódia Pavol Sčasný z Občianskej Nitry.
„Ostávame však v pohotovosti. Obávame sa a myslíme si, že po lete sa tu stretneme. Naďalej má zmysel ostávať aktívnymi občanmi a zaujímať sa o to, čo sa v našej krajine deje,“ dodal.

Vyzval kolegov advokátov
Vystúpili viacerí rečníci, medzi nimi aj advokát a občiansky aktivista Jozef Pirohár z Nových Zámkov. Ocenil, že ľudia prišli aj napriek finálovému hokejovému zápasu. „Nevyhráme to,“ poznamenal spontánne mladý muž pod pódiom, stály účastník protestov (mýlil sa, Nitra v Košiciach vyhrala).
Pirohár organizuje protesty vo svojom meste. „Viem, že medzi občianskymi organizátormi týchto zhromaždení po celom Slovensku sú ešte dvaja kolegovia advokáti. Kladiem si otázku - nie je to málo zo 6500 advokátov?“
Ide podľa neho o dobré meno advokátskeho stavu. Spomenul mená Kaliňák, Lindtner, Para. „To sú tiež kolegovia advokáti. Okamžite viete, o kom je reč.“ Ľudia reagovali slovom Fúúúúj.
Pirohár vyzval kolegov, aby sa nebáli postaviť za základné ústavné práva bez ohľadu na výšku honoráru. „Ak sa dnes nepostavíme za právny štát a slobodu, môže sa stať, že čoskoro bude naše krásne povolanie vyhradené len pre vyvolených.“
Smerom k moskovskému mauzóleu
V Nitre vystúpil aj politický analytik a riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Povedal, že naša krajina sa po posledných parlamentných voľbách ocitla na šikmej ploche a posúva sa po nej čoraz ďalej na východ.
Hovoril o bratríčkovaní sa Fica s vojnovým zločincom Putinom, „ktorému bude o dva týždne na Červenom námestí údajne ďakovať za oslobodenie Slovenska spod fašizmu, ale v skutočnosti mu bude kryť chrbát v agresii proti Ukrajine.“
„A toto je vraj tá povestná suverénna slovenská politika na všetky štyri svetové strany - v skutočnosti smerom k moskovskému mauzóleu,“ poznamenal. Kritizoval, že doma politika vlády už dlhšie smeruje k vytváraniu základov nedemokratického režimu.
Spomenul aj doživotnú rentu pre generálneho prokurátora, stretnutie s mafiánmi priamo na úrade vlády, inštalovanie odsúdených za korupciu do vysokých exekutívnych pozícií, či štátne dotácie pre proruských aktérov dezinformačnej scény.

Nepriateľ občianskej spoločnosti
Takzvaný ruský zákon o mimovládnych organizáciách označil za jeden z najškandalóznejších od roku 1989.
Považuje ho za vedomý nástroj revanšizmu komunistov za november 89 a mečiarovcov za september 98. „V Rusku bol tento typ represie voči občianskej spoločnosti otestovaný a spôsobil úplný rozvrat občianskeho sektora.“
Mesažnikov pripomenul, že obnovenie demokracie v roku 1989 bolo možné iba vďaka masívnemu občianskemu aktivizmu, totalite sa vzopreli státisíce občanov. „A čo vtedy robil súčasný premiér? Podľa vlastných slov si november 89 ani nevšimol.“
Dnes sa podľa neho správa nielen ako spojenec Kremľa, ale aj ako zarytý nepriateľ slovenskej občianskej spoločnosti a slovenskej demokracie. „Pozerá sa na ňu jedinou optikou, ktorej rozumie a ktorej vždy rozumeli boľševici. Optikou peňazí.“
Mečiarov hlas z nahrávky
Člen správnej rady Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský povedal, že dnes nehráme o tých 22 percent ľudí, ktorí veria, že keď si dajú očkovanie, tak sa z nich stane kukurica.
„Tí sú podľa mňa beznádejne stratení, tam to už naozaj chce terapiu. Potrebujeme hrať o tých asi 40 percent, čo k voľbám nechodí,“ vyčíslil.
Z pódia zaznel aj hlas Vladimíra Mečiara. Bol súčasťou skladby Neublížil som od rapera Tona S.
„Spravodlivosť neexistuje, keď pod ňou režú konár,“ rapoval Suchota. Je jedným z mála, ktorí nepoužívajú vo svojich textoch vulgarizmy.
