NITRA. Osemdesiate výročie ukončenia 2. svetovej vojny si Nitra oficiálne pripomenula už 7. mája. Pred okresným úradom vypustili desiatky holubov, z balkóna stúpala dymová trikolóra.
Efektné farebné divadlo pripravila armáda, vojaci boli na streche budovy.
Slávnostné zhromaždenie zorganizovala prednostka okresného úradu Beáta Áčová. Ľudí bolo viac ako obvykle. Prišli delegácie z viacerých inštitúcií, starostovia či riaditeľ súkromnej školy so študentami.
Vence k Pamätníku oslobodenia pred úradom niesli vojaci a vojačky. Hral Dychový orchester Nitra pri ZUŠ Jozefa Rosinského.

„Uplynulo už osemdesiat rokov, odkedy sa prelievala krv za našu slobodu. Ak sa niektoré veci stanú prirodzenou každodennou súčasťou nášho života, ako voda, vzduch či svetlo, uvedomíme si ich dôležitosť až vo chvíli, keď nám začnú chýbať. Rovnako je to aj so slobodou,“ povedal župan Branislav Becík.
Mier sa podľa neho nezačína medzinárodnou zmluvou, ale v srdci každého jedného z nás.
Česť padlým hrdinom vzdala v príhovore aj prednostka Beáta Áčová. „Stojíme tu s úctou a pokorou pred odkazom tejto globálnej katastrofy, ktorá hlboko zasiahla milióny ľudí a zmenila mapu sveta,“ povedala o druhej svetovej vojne.
Aktuálnu politickú situáciu doma ani vo svete na zhromaždení nespomínali. Len na začiatku privítali, spolu s ostatnými účastníkmi, zástupcov troch politických strán - Hlasu, Smeru a SNS.
Akciu moderovala hovorkyňa hasičov Michaela Gundová. Na záver zaznela pieseň Slovensko moje, otčina moja. Zaspievala ju trinásťročná Eliška Bizoňová, ktorá navštevuje Opernú školu Viedenskej štátnej opery.

Potom do neba vyletelo sedemdesiat holubov. „Malo ich byť osemdesiat, ale viacej ich nebolo,“ povedal ich majiteľ Jozef Chren.
„Pôjdu hore, spravia pár kruhov, chytia smer a idú domov, do Žitavian,“ opísal, čo sa stane, krátko pred ich vypustením.
„Voľaktoré majú aj mená, napríklad jeden je Farlet. Tak sa volal kôň, ktorý vyhral Liverpool. Po ňom som pomenoval holuba, aj mne vyhráva preteky,“ povedal pán Jozef.
Holuby chová od roku 1968. Na oslavách konca vojny v Nitre ešte neboli, v krajskom meste áno: „Na tréningy ich púšťam pred Nitrou, pri vojenských skladoch.“

Všetky oficiálne oslavy výročia, ktoré sú spojené s druhou svetovou vojnou (SNP, oslobodenie Nitry, koniec vojny) sa konajú pred okresným úradom. Stojí tu pamätník víťazstva, jeho pôvodný názov bol Pomník Červenej armády. Vytvoril ho v rokoch 1959-1960 sochár Tibor Bartfay.
V budove kedysi sídlil Krajský národný výbor, postavili ju v roku 1956.

