NITRA Súkromný plot nezvláda veľký tlak susednej mestskej cesty. Ľudia zo Stračej ulice majú strach, že ak príde k jeho zosunu, poškodí dom aj plynové potrubie.
Radnica ich ignorovala, preto sa obrátili na súd. Spor sa ťahal dlhé roky.
Finálny verdikt je: mesto musí zabezpečiť opornú konštrukciu, ktorá bude súčasťou Stračej cesty. Opraviť má aj poškodený plot pred domom Raymonda Kaňu. Ak to nebude možné, postaví nový.
Rozsudok je už druhý rok právoplatný, no práce sa nezačali. Radnica sa obrátila na Najvyšší súd. Ten rozhodol v marci tohto roka, dovolanie odmietol. Na úrade sa o tom dozvedeli koncom apríla.

Mesto spor prehralo
Podľa znalca sa súkromný plot stal stenou a z technického hľadiska súčasťou cestného telesa – plní ochrannú funkciu cesty. Je viditeľne zdeformovaný.
„Buď nebola urobená technologicky správne, alebo nebol správne urobený projekt,“ povedal o mestskej ceste Kaňa, ktorý radnicu zažaloval.
Znalec tiež konštatoval, že plot javí znaky dosiahnutia medzného stavu únosnosti. Je poškodený a treba očakávať „pozvoľný rozvoj zistených porúch a deštruovanie spojov“.
Súdy nakoniec dali obyvateľom za pravdu. Mesto podalo dovolanie. Okrem iného poukázalo, že žalobca už v roku 2002 avizoval poškodenie múru spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel. Bolo to v čase rekonštrukcie plynovodu.
Tvrdilo tiež, že žalobcovia nepreukázali hrozbu vážneho ohrozenia majetku v ich vlastníctve „a žiadajú vykonať opravu veci, ku ktorej žalovaný (mesto) nemá vlastnícke právo“.

S dovolaním neuspeli
Radnica v dovolaní namietala aj to, že vykonanie uloženej povinnosti je v lehote 60 dní objektívne nemožné.
„Právne predpisy počítajú s možnosťou, že vznikne potreba rýchlo reagovať na špecifické situácie, ktoré sa v živote vyskytnú. Ani v prípade havárie plynového potrubia v cestnom telese zrejme nebudú mesiace realizované povoľovacie procesy,“ reagovali žalobcovia.
Poukázali tiež, že mesto v dovolaní opakuje svoju skutkovú argumentáciu, s ktorou sa už súdy v rozhodnutiach vysporiadali.