NITRA. „Pravdepodobne išlo o jediné laboratórium na Slovensku, kde sa vyrábal heroín z makovej slamy,“ povedal prokurátor v záverečnej reči.
V kauze s krycím policajným názvom Rybár bolo včera odsúdených päť mužov, šiesteho (Miloš M.) spod obžaloby oslobodili. Rozsudok si vypočuť neprišiel.
Patrí mu hala, kde bola umiestnená technológia na výrobu heroínu. Oficiálne išlo o stolársku dielňu. Nachádza sa v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva vo Vrábľoch.

Polícia zasiahla v marci 2024. Informovala vtedy, že ide o doposiaľ najväčšiu výrobňu heroínu v Strednej Európe.
Päť mužov si v stredu vypočulo rozsudok, všetkých priviedli na okresný súd v putách. Podľa obžaloby tvorili organizovanú skupinu, tomu zodpovedajú aj vysoké tresty – sú ale nižšie, ako navrhoval prokurátor.
Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor aj štyria obžalovaní hneď po jeho vyhlásení povedali, že sa odvolajú.
V článku sa dočítate aj:
- aké tresty dostali piati obžalovaní a kto bol s trestom spokojný,
- koľko stál heroín a čo obsahoval,
- kto a prečo tlieskal v súdnej sieni,
- koho žiadali obhajcovia oslobodiť spod obžaloby.
Otec aj syn
Najvyšší trest dostal Štefan M. (55), ktorý bol podľa súdu šéfom – štrnásť rokov v strednom stupni stráženia plus prepadnutie majetku. Po prepustení má byť tri roky pod dohľadom súdneho úradníka.
Štefan sa k výrobe heroínu priznal, nesúhlasí ale s rozsahom trestnej činnosti, ktorý mu za vinu kladie obžaloba. Súd to v rozsudku upravil. Či sa odvolá, zatiaľ nepovedal, ešte si to premyslí.
Jeho nevlastný syn Dušan M., ktorý zabezpečoval suroviny, si má odsedieť dvanásť rokov v ústave so stredným stupňom stráženia.
Rovnaký trest súd uložil aj Jozefovi A., ktorý podľa obžaloby predával heroín v Nitrianskom, Trnavskom aj Bratislavskom kraji.
Martina O. poslala sudkyňa na osem rokov za mreže a Michala N. na sedem. Obaja si majú trest odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Prvý mal zabezpečovať surovinu a druhý pomáhať pri výrobe.
„Som spokojný s tým, ako súd rozhodol. Vzdávam sa odvolania,“ povedal Michal N., ktorý ako jediný skutok oľutoval. Sudkyňa sa pýtala, či sa vzdáva aj za manželku a rodičov. „To nie,“ reagoval.

S prímesou kofeínu a paracetamolu
Prokurátor sa s rozsudkom nestotožnil a zahlásil odvolanie v neprospech všetkých obžalovaných - vrátane Miloša M., ktorého súd oslobodil. „Neexistuje ani jeden priamy dôkaz, ktorý by ho usvedčoval,“ povedala sudkyňa.
Ide o brata Štefana M., ktorého označujú za hlavného organizátora.
Heroín z Vrábeľ bol podľa obžaloby vyrobený z makovej slamy, obsahoval prímes sušeného kofeínu a paracetamol.
Štefan M. podľa obžaloby zostrojil technologické zariadenie, na ktorom vyextrahoval z makovej slamy morfín. Pomáhal mu Michal N. Mal za to dostávať okolo dvetisíc eur mesačne.
Sudkyňa v rozsudku vyčíslila, že od februára 2023 do marca 2024 bolo vyrobených najmenej päť kíl heroínu. V obžalobe sa spomína osem kíl.
Makovú slamu na Slovensku a Čechách zháňali Dušan M. a Martin O. Do areálu bývalého pôdohospodárskeho družstva vo Vrábľoch ju dovážali na prenajatých autách.
Obaja tvrdia, že o výrobe heroínu nevedeli a surovina bola určená na výrobu peliet. A nebola to vraj maková slama, ale len odpad z nej. Sudkyňa pri zdôvodňovaní rozsudku povedala, že súd im neuveril.

Cena za kilo bola osemtisíc
Pri prehliadke haly našla polícia 549 gramov heroínu aj makovú slamu. Z jednej tony sa údajne dalo vyrobiť 616 gramov heroínovej zmesi.
Štefan M. mal drogu predávať Jozefovi A. po pol kilogramoch. Cena za kilo bola osemtisíc eur.
Dôchodca Jozef (70) potom podľa obžaloby predával heroín v Nitrianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji. Mal koncentráciu nad 24 percent až 25,7 percenta. Za gram sa v tom čase platilo okolo tridsať eur, povedala sudkyňa.