ZLATÉ MORAVCE. Keď červeno-bielo-modré dresy s „véčkom“ začínali, góly v nich dával aj Viliam Ondrejka.
S kamarátmi z Machuliniec založil značku, ktorá kedysi snívala nanajvýš o tretej lige. Napokon na šestnásť sezón zaparkovala v prvej. Väčšinu z 30-ročnej plavby prežila medzi absolútnou elitou.
FC ViOn sa z poslednej súťaže dostal do najvyššej. Ani raz neupadol na duchu ako rýchlokvasené príbehy podobne malých miest či obcí, ktoré sa mu chceli podobať. Na zelenej lúke a z ničoho vybudoval kolos patriaci k najväčším klubom na Slovensku.
Na svojej ceste (ne)plánovane pohltil aj väčších susedov z Calexu a Vrábeľ, na ktorých sa kedysi s úctou díval zdola.
Rodinný klub oslavuje okrúhle jubileum. Ponorte sa do chronológie všetkých tridsiatich sezón. Skrýva raketové vzlety, ohurujúce postupy, bolestivé pády, plné tribúny v legendárnych šlágroch i osobnosti v kopačkách.
Vychádzali sme aj z knižnej publikácie 25 rokov FC ViOn z pera Dušana Ondrejku ml. a archívov MY Nitrianskych novín.

1995/96 (1., III. C trieda): V OBYCIACH RADŠEJ PREHRAŤ
Štrnásť Machulinčanov už v januári 1995 podpísalo, že v lete prestúpi do novovzniknutého FC ViOn – a tak aj bolo, nik necúvol. Viete si to dnes predstaviť? Späť k prvej sezóne. Takmer bezchybnej. Tím pod vedením Jána Gálika st. získal 57 zo 60 bodov. Zaváhal iba v neslávnej obyckej divočine, kde bolo vraj bezpečnejšie prehrať než vyhrať. Ešte sa hrávalo na tréningovom ihrisku Calexu a góly dával aj majiteľ Viliam Ondrejka.
1996/97 (1., II. B trieda): PRÍCHODY ŠVECA A KOVÁČA
Jesenné straty v Kolíňanoch (0:2) a Jelenci (2:2), kde úradovali premotivovaní domáci, respektíve rozhodca, vyvolali menšiu nervozitu. ViOn zimoval o tri body druhý za Čiernymi Kľačanmi. No keď od jari dorazili nový tréner Valér Švec (federálna legenda Trnavy doniesla profesionalizmus) a budúca legenda klubu Milan Kováč (osemkrát skóroval), o 113-gólovom postupe nebolo pochýb.
1997/98 (1., MO Zlaté Moravce): TOTÁLNA DOMINANCIA
ViOn po dvoch sezónach vymenil „calexácky“ azyl za vlastný domov. Nastupoval na ihrisku, ktoré dnes v areáli slúži ako tréningové. Majstrovstvá oblasti preletel bez prehry a s 27-bodovým náskokom. V poslednom kole podčiarkol postup pamätným víťazstvom 10:2 nad Hosťovcami pred 1 500 divákmi. Potešilo, že v sezóne definitívne urovnal vzťahy s Machulincami, ktoré v priateľskej atmosfére dvakrát zdolal a dokonca si ho „Huntík“ pozval na hodový zápas.

1998/99 (1., V. liga): SAMÉ NULY S PRAJOM
Štvrtá sezóna, štvrtý postup. Tentoraz s 13-bodovým náskokom a 110 gólmi. K tomu finále Pohára ZsFZ. ViOn mal aj najlepšieho strelca piatej ligy, 34-krát skórujúceho Jána Kociana. V zime ulovil posilu ako lusk, exligista Roland Praj na jar dostal len štyri góly! Taktiež otvoril futbalový areál, na slávnosť si pozval Slovan. „Možno sa raz stretneme v jednej súťaži,“ napísal do klubovej kroniky tréner Bratislavčanov Stanislav Griga – a mal pravdu.
1999/00 (2., IV. liga): PRVÝ KOLAPS
ViOn zimoval o tri body prvý v štvrtej lige a hotoval sa na piaty postup v rade – no ten sa nekonal. Vyrušili ho už remízy 0:0 v Močenku a 1:1 na Chrenovej na štarte jari, obzvlášť tá v mestskej časti Nitry bolela, prezident Karol Škula ju aj v novinách spájal s krivdou. Štyri kolá pred koncom prišiel pád z prvého miesta. Tím trénera Valéra Šveca v legendárnom šlágri s Tovarníkmi viedol 2:0, no prehral 3:4 a prakticky stratil postupovú nádej. Prehral aj finále ZsFZ s Calexom. Klubom sa prvýkrát rozľahli črty skepsy.
2000/01 (2., IV. liga): ĎALŠIE DRUHÉ MIESTO
Tím okolo špílmachra a kapitána Miroslava Révaya začal piatimi víťazstvami po sebe. Zdolal aj hlavného konkurenta z Nededu, no vo finiši jesene ho po vonkajších stratách pustil pred seba o dva body do čela. Do jari angažoval nového trénera Jána Greguša, ale manko na prvé miesto ostalo rovnaké. V Nedede najmä vinou ďalekonosných striel Horáčka prehral 1:3. Vionistom spravil radosť aspoň postup dorastencov do tretej ligy.

2001/02 (11., IV. liga): FÚZIA S CALEXOM
Leto 2001 prinieslo do klubu dosiaľ najväčšie prestupové zmeny. Z dorastu Slovana dorazil majiteľov syn Martin Ondrejka a rýchlo sa stal dôležitým článkom zostavy. ViOn v štvrtej lige zimoval o dva body za Močenkom, no od jari už nastupoval v druhej. Dohrával ju za skrachovaný Calex, v súťaži beznádejne posledný, kam dočasne preregistroval najlepších hráčov. Štvrtú ligu za ViOn medzitým účinkoval improvizovaný káder, ktorý sa prepadol z druhého miesta na jedenáste. Fúzia zabezpečila, že Zlaté Moravce získali od ďalšej sezóny treťoligovú príslušnosť.
2002/03 (10., III. liga): PRVÁ PODPRIEMERNÁ SEZÓNA
ViOn sa do tretej ligy dostal vďaka fúzii s Calexom, ktorý vypadol z druhej. Pre klub to bola ôsma sezóna a prakticky prvá podpriemerná. Ak si odmyslíme predošlý ročník poznačený sobášom s mestským rivalom, premiérovo finišoval v spodnej polovici tabuľky. Transfermi prebudovanému mužstvu velil 43-ročný Jaroslav Dekýš, legenda Plastiky Nitra z federálnej ligy. Prišiel Jozef Piaček, ešte útočník, neskôr prerobený na obrancu.
2003/04 (2., III. liga): POSTUP S DRAGÚŇOM
Šlo o prvú z devätnástich sezón pre klubového rekordéra Martina Chrena a tiež premiérovú pre ďalšieho člena top zostavy histórie Romana Gregušku. ViOn ešte pred ňou krstil umelý trávnik a hostil Slovenský superpohár medzi Žilinou a Púchovom. Pod rukami trénera Antona Dragúňa sa pomaly rodili základy mužstva, ktoré o štyri roky vyhralo Slovenský pohár a postúpilo do prvej ligy. Skvelou jarnou bilanciou 12-3-0 z ôsmeho miesta skočilo na druhé, majstra z Lapáša dokonca doma pred 2 100 divákmi zdolalo 2:0. Po vyhratej baráži s Turčianskymi Teplicami v Prievidzi oslavovalo postup do druhej ligy kúpeľom vo fontáne.

2004/05 (12., II. liga): NAJPLNŠIE JESENNÉ TRIBÚNY
ViOn do svojej prvej ozajstnej druholigovej sezóny vstúpil s rozpočtom desiatich miliónov korún. Premiérovo v majstrovskom zápase čelil Slovanu Bratislava, doma pred 4 055 divákmi v nudnom dueli remizoval 0:0. Na jeseň mal najvyššiu návštevnosť v druhej lige, a to napriek jedenástemu miestu v tabuľke. V Slovenskom pohári pamätne vyradil Trnavu. Jar na moment priniesla obavy o udržanie, rozohnal ich nástup staronového trénera Valéra Šveca. Dôležité záchranárske góly hlavičkami strieľal obranca Peter Farkaš.
2005/06 (7., II. liga): ZOHRÁVANIE SA ZLATÉHO TÍMU
Novým trénerom sa stal Ján Rosinský, neskorší spolustrojca dovtedy najväčších úspechov klubu. Ani Rím nepostavili za deň, aj budúci zlatý tím sa musel zohrať, finišoval siedmy. Jeseň začal remízou 1:1 v Košiciach pred 7 350 divákmi, kde čelil až pätnástim šanciam. Zaujala aj remíza 0:0 v Rimavskej Sobote, majiteľ domáceho klubu udrel kouča Rosinského. ViOn posunul Jozefa Piačeka do mládežníckej reprezentácie a pod strašiakom zostupu až šiestich tímov v zime priniesol posily. Obzvlášť sa ujal neskorší reprezentant Tomáš Hubočan.
2006/07 (3., II. liga): NAJLEPŠIA SEZÓNA V HISTÓRII
Áno, historickým „osobákom“ je piate miesto v prvej lige z ročníka 2020/21, no keby ste klub chceli „predať“ len jednou sezónou zo všetkých, bola by to táto. O zlatomoravskej senzácii písalo celé Slovensko. ViOn vyhral Slovenský pohár a postúpil do prvej ligy! Dovtedy čosi nevídané a neslýchané pre 11-tisícové mesto. Zlatú trofej urval triumfom 4:0 v Bratislave proti Sencu, potom v prelínacej súťaži vyhral štyrikrát po sebe a trávnik zaplnili oslavujúci fanúšikovia.

2007/08 (11., I. liga): EURÓPSKE DOBRODRUŽSTVO
Premiérová prvoligová sezóna začala predkolami Pohára UEFA. ViOn vyradil Kazachov z FC Almaty a potom si užil dvojzápas s ruským Zenitom Petrohrad, neskorším víťazom súťaže, keď lístky šli lepšie než teplé rožky. Rodinný klub európskym dobrodružstvom prvýkrát zarobil, majiteľ Viliam Ondrejka za prémie kúpil bager. V prvej lige potešilo víťazstvo 1:0 so Slovanom pred 3 645 divákmi, inak však tuho zápasil o záchranu, v tabuľke pod seba dostal iba beznádejne posledný Trenčín.
2008/09 (12., I. liga): S MORAVČÍKOM I ZOSTUPOM
ViOn v lete odpálil bombu, post trénera zveril legende slovenského futbalu Ľubomírovi Moravčíkovi, Futbalistovi roka v Československu (1992) i na Slovensku (2001). Vydržal však len do zimy, nahradil ho Štefan Horný. Pred jarou skončil aj líder zlatej éry Roman Greguška. Zlaté Moravce v štvrtom kole doma zdolali Slovan Bratislava, skóroval obľúbenec fanúšikov Salomon Wisdom, no beztak jasne nabrali kurz na posledné miesto. Na jedenástu Banskú Bystricu stratili dvanásť bodov.
2009/10 (1., II. liga): PRESVEDČIVÝ NÁVRAT MEDZI ELITU
ViOn sa po zostupe v druhej lige zdržal len rok, okamžite ju vyhral s 9-bodovým náskokom. Ako po masle to nešlo hneď. Keď na jeseň na prvý Púchov strácal šesť bodov a herný prejav nemal želané parametre, trénera Štefana Horného nahradil Juraj Jarábek. Odvtedy Zlaté Moravce prehrali iba jeden z devätnástich zápasov. V zime dorazili posily ako Martin Kuciak, Martin Babic, Peter Orávik a Marek Janečka, všetci sa hneď stali piliermi a neskôr aj významnými hráčmi klubovej histórie.

2010/11 (6., I. liga): NAJLEPŠÍ BODOVÝ PRIEMER
Zlatomoravčanov pasovali za top kandidáta na zostup, preto šieste miesto očarilo. Mali dokonca najlepší priemer bodov na zápas (1,39) spomedzi všetkých svojich šestnástich prvoligových sezón. Na jeseň ťahali šnúru ôsmich duelov bez prehry a neskôr boli tretím najlepším tímom jari po Slovane a Senici. Mali najnižší priemer inkasovaní na zápas (0,87) v prvoligovej histórii klubu, brankár Martin Kuciak vychytal až štrnásť núl.
2011/12 (7., I. liga): POHODA A STRELEC HODEK
Pred sezónou prišiel strelec Andrej Hodek a jeho trinásť gólov bolo najviac z celého tímu. ViOn vyhral úvodné tri kolá a viedol prvú ligu. Pamätné bolo víťazstvo 1:0 v Nitre vystrelené nechytateľnou ranou Martina Babica. V zime prišlo hosťovanie Mareka Janečku do nemeckého Rostocku, dodnes ide o jeden z najvýnosnejších transferov v histórii klubu. Konečné siedme miesto signalizovalo pohodu a bezpečné splynutie s najvyššou súťažou.
2012/13 (8., I. liga): PAMÄTNÉ VÍŤAZSTVÁ
V prvých šiestich kolách prišlo len jedno víťazstvo, a tak sa ViOn pred zápasmi s troma gigantmi mierne chvel od nervozity. Ibaže všetky vyhral! Žilinu zdolal 1:0 gólom práve spod Dubňa hosťujúceho Michala Škvarku, v Trnave dominoval 5:0 a Slovan doma sťal 3:1. Na krídle žiaril Adam Žilák. Zlaté Moravce zimovali najlepšie v prvoligovej histórii – druhé. Potvrdili však zvyk s horšími jarnými časťami a prepadli sa na ôsme miesto. Legendárny Martin Chren si počas sezóny odbil stý prvoligový štart za ViOn, napokon ich nazbieral 297.

2013/14 (10., I. liga): OBJAV PINTÉR
Tréner Juraj Jarábek po vyše štyroch rokoch skončil, nahradil ho Branislav Mráz. Mužstvo doviedol k desiatej priečke, no bez starostí so záchranou, keďže posledná Nitra mala o dvanásť bodov menej. Zlatomoravským objavom bol odchovanec Michal Pintér, 20-ročný stopér dal až päť gólov a dostal sa do reprezentácie do 21 rokov. Top strelcom tímu bol osemgólový Martin Pribula. Mrzela kontumácia v Senici vo štvrťfinále Slovenského pohára. Naopak, tešilo dobudovanie štadióna.
2014/15 (10., I. liga): ŠTART BALKÁNSKEJ ÉRY
ViOn Aréna na štarte sezóny hostila zápasy Trnavy v Európskej lige UEFA. Neskôr, počas septembrového jarmoku, tlieskala doteraz poslednému domácemu víťazstvu nad Spartakom. Káder prešiel obmenou, odišli stálice ako Martin Kuciak, Adrián Candrák, Martin Babic či Pavol Majerník. Lídrom bol 40-ročný brankár Pavel Kováč. Jar poznačil vstup pochybného slovinského manažéra Dušana Djuriča. Priniesol cudzineckú enklávu, z ktorej sa významne presadil len Toni Tipurič. Legendu Martina Chrena zbavil kapitánskej pásky. Zlaté Moravce boli v nezdravej klíme radi za desiate miesto.
2015/16 (9., I. liga): TAWAMBA A TÍ DRUHÍ
Situácia v stavebníctve nebola lichotivá, a tak majiteľovi Viliamovi Ondrejkovi stále pomáhal klub ťahať aj manažér Dušan Djurič. A stále neslávne, na jar dokonca bez výplat pre hráčov. Do letnej prípravy pustil len piatich Slovákov, inak za ViOn hrala cudzinecká armáda. Anarchia stála miesto trénera Milka Djurovského, ktorého nástupca Libor Fašiang doviedol tím aj k triumfu 4:0 nad Žilinou. Jasne najlepším hráčom tímu bol Leandre Tawamba, na jeseň s jedenástimi gólmi najlepší strelec prvej ligy.

2016/17 (10., I. liga): VRÁBLE V NÁZVE
Deviata prvoligová sezóna začala zmenami. Do názvu klubu po fúzii s miestnym Spartakom pribudli Vráble. Dobrou správou bol odchod manažéra Dušana Djuriča, v ktorého neslávnej ére klub stratil nálepku rodinnosti. Funkcie prezidenta sa vzdal Karol Škula. Na ihrisku to neladilo, trénera Petra Gergelyho po 15. kole odvolali, so staronovým koučom Jurajom Jarábkom prišli upokojujúce tri víťazstvá v rade so streleckou potenciou Petra Orávika. Kvôli odhláseniu Myjavy nik nevypadol, ViOn hral na jar bez stresu, no len s jedným víťazstvom.
2017/18 (10., I. liga): PRVÁ DUGOVA SEZÓNA
V lete prišlo i odišlo trinásť hráčov. ViOn zo Slovnaft Cupu bolestivo vypadol na pôde štvrtoligových Šimonovian. V prvej lige si však na jeseň spravil pevnosť, doma vyhral šesť z deviatich zápasov. Fanúšikovia dodnes radi spomínajú na triumf 3:2 nad Slovanom s dvoma gólmi Ewertona. Róbert Gešnábel (neskôr potrestaný za korupčnú aféru) sa deviatimi gólmi predal do Ružomberka. Opakoval sa trend so slabou jarou, po novom roku prišlo iba jedno víťazstvo. Šlo o prvú sezónu pre klubovú stálicu Denisa Dugu, dodnes lídra stredu poľa.
2018/19 (10., I. liga): ZÁCHRANA POD PRAŽENICOM
ViOn iba druhýkrát zimoval posledný. Mužstvo nemalo ducha, tréner Juraj Jarábek chabú jeseň ani nedokončil. Nutná zimná prestavba sa napokon vydarila. Kouč Karol Praženica zložil kolektív, ktorý sa pamätne vyškriabal z dvanásteho miesta na desiate. Záchranárska jazda začala zaslúženou výhrou nad Trenčínom a šťastnou so Senicou. Spomína sa aj na víťazstvá v Trnave a Podbrezovej. Dôležité góly strieľal Martin Válovčan, prím hrali tiež cudzinci Antonio Asanovič a Noe Kwin. Upútal odchovanec Jakub Švec.

2019/20 (8., I. liga): COVIDOM SKRÁTENÁ SEZÓNA
Ročník ochromila pandémia koronavírusu, preto sa namiesto 32 kôl hralo len 27. Do klubu nastúpil generálny manažér Marek Ondrejka. ViOn vyhral štyri z prvých siedmich zápasov, proti Michalovciam sa páčil priamy kop Tomáša Ďubeka, ktorý rovnako ako v predošlej sezóne špílmachersky držal prst na tepe hry. Uchytil sa aj behavý krídelník Martin Kovaľ, hosťujúci zo Žiliny. Trénera Karola Praženicu dve kolá pred koncom nahradil Branislav Mráz. Úspechom bolo i semifinále Slovnaft Cupu.
2020/21 (5., I. liga): HISTORICKÉ PIATE MIESTO
Zlaté Moravce angažovali svojho najmladšieho trénera v histórii, iba 31-ročného Ľuboša Benkovského. Priniesol pragmatický futbal s modernými prvkami, ktorý vyústil do najlepšieho prvoligového umiestnenia v dejinách klubu – piateho miesta. Na jeseň našiel víťazný recept na Slovan, Trenčín, Žilinu i Dunajskú Stredu. Jeden špičkový výkon, a to aj z taktickej stránky, striedal druhý. Triumf v Nitre garantoval vstupenku do skupiny o titul, z ktorej sa ViOn dokonca predral do finále play-off o Konferenčnú ligu. V Žiline ho vtedy odstrelili aj podivné penalty.
2021/22 (11., I. liga): SO ŠŤASTÍM BEZ BARÁŽE
Hlavní strojcovia historického piateho miesta (Adrián Chovan, David Hrnčár, Filip Balaj) odišli a nepodarilo sa ich adekvátne nahradiť. ViOn z prvých trinástich kôl vyhral len jedno. O máličko sa bodovo zdvihol vo finiši jesene, keď vedenie pohrozilo trénerovi Ľubošovi Benkovskému ultimátom. Sezónu beztak nedokončil, nahradil ho Ján Kocian, ktorý však výrazné zlepšenie nepriniesol. Ani februárové víťazstvo 2:0 nad Dunajskou Stredou nebolo predvojom úspešnej jari. Zlaté Moravce sa baráži vyhli len vďaka neudelenie licencie pre Senicu.

2022/23 (11., I. liga): EUFÓRIA V BARÁŽI
ViOn akoby nie a nie vyhnať zlého ducha. Herný prejav sa topil v podpriemere, mužstvo získalo iba 7 z 36 prvých bodov. Kľúčový obrat prišiel s trénerom Ivanom Galádom. Do futbalu okamžite napumpoval život i odvahu, z dovtedy spiacich hráčov spravil opory, Ioannisa Niarchosa premenil na nepríjemného strelca a Adama Brenkusa na delostrelca z priamych kopov. Na jar však mužstvo znovu stratilo pôdu pod nohami. Muselo sa zachrániť až v baráži s Prešovom, v odvete doma pred 3 120 divákmi vyhralo 3:0 a v noci sa radostne trúbilo po celom meste.
2023/24 (12., I. liga): NAJHORŠIA SEZÓNA
Tretí rok topenia sa v suteréne tabuľky už ViOn neustál. V celej sezóne vyhral len dvakrát. Na prvý triumf čakal dvadsaťosem zápasov. Napokon prišiel pred 9 027 divákmi v Košiciach. K záchrane nepomohli ani drahé nákupy Filipa Balaja a Andriju Baliča. Predposledné Michalovce mali až o pätnásť bodov viac. Najhoršia prvoligová sezóna v histórii klubu vyústila do druhého zostupu.
2024/25 (2., II. liga): JARNÁ JAZDA DO BARÁŽE
ViOn okamžite vyhlásil útok na prvú ligu. Teraz už vieme, že o vstupenku do nej prišiel pasážou troch prehier v šiestich zápasoch uprostred jesene. Desaťzápasovou šnúrou bez prehry predviedol najlepšiu jar za pätnásť rokov. Mal najnižší priemer inkasovaní na zápas spomedzi všetkých tridsiatich sezón v histórii klubu. V predstihu si zabezpečil baráž o najvyššiu súťaž, v dvojzápase však nestačil na Trenčín. Tribúny v celej sezóne tlieskali požitavskému virtuózovi Levanovi Nonikašvilimu.
Zdroj foto v článku: archív FC ViOn.