NITRA. V mestskom parku je klietka na nutrie. Dali ju tam poľovníci, potvrdilo nám to mesto.
„Poprosili sme ich o spoluprácu. Klietku preto, lebo tu sa nutrie nemôžu odchytávať odstrelom. Park je v intraviláne a pohybuje sa tam mnoho ľudí,“ povedal hovorca radnice Tomáš Holúbek.
Opakovane sa podľa neho stalo, že poľovníci našli klietku otvorenú a návnada bola zjedená.
„Na základe toho sa domnievajú, že niekto chytené nutrie vypustil, a teda počet odchytených jedincov je zatiaľ nula,“ zhrnul hovorca.
Poľovníci na naše otázky neodpovedali.

Rozkošné hlodavce
Nutrie sú vyhlásené za invázne zvieratá. Majiteľ pozemku je povinný ich odstrániť. Na odbore životného prostredia hovoria, že v Starom parku žije najmenej jedna rodina týchto hlodavcov. V novom parku ich je možno aj viac.
Ľudia ich kŕmia a podľa Holúbeka sa tým aj chvália. „Považujú ich za rozkošné zvieratká.“
Mesto vyzýva, aby to nerobili. Škody síce zatiaľ nie sú v parku viditeľné, „lenže z princípu ich života je jasné, že z dlhodobého hľadiska ich narobia.“
Hrozí zosúvanie až aj tak nestabilných brehov jazera, „ktoré podryjú tak, že padajú do vody.“ Zároveň znemožňujú hniezdenie vtákom.

Nutrie chodia do dvora
Pri Chrenovskom moste, kde boli nutrie kedysi premnožené, sa už situácia stabilizovala.
„Aktuálne s nimi máme najväčší problém v Dražovciach pri Dobrotke. Tam sa dokonca obyvateľka sťažuje, že jej chodia do dvora. Aj tu umiestňujú poľovníci klietky,“ povedal Holúbek.
Pri moste na Chrenovej boli nutrie predvlani atrakciou. Nakoniec takmer tridsiatka skončila v klietkach, usmrtil ich veterinár. Zabezpečili to vodohospodári.
Päť ďalších hlodavcov zastrelili vo svojom revíri poľovníci z Čakajoviec.
Zákaz nemá oporu v zákone
Mesto dalo k rieke osadiť informačné tabule. „Ľudská strava, zvlášť pečivo, sú pre zvieratá lákavým zdrojom energie, ktorý im však spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti,“ píše sa na ozname.
Navyše, prikrmovaním zvierat sa neprirodzene zvyšuje ich počet a jedlo sa tak dostane aj k potkanom a ďalším tvorom, „ktoré sú z epidemiologického hľadiska možným zdrojom ochorení prenosných aj na človeka“.
„Zákaz prikrmovania nemá oporu v našej legislatíve, ostáva nám teda iba presviedčať verejnosť o nevhodnosti prikrmovania zvierat žijúcich pri rieke,“ konštatoval hovorca.
Nutrie pochádzajú z Južnej Ameriky, priviezli ich sem ako chovný kožušinový druh začiatkom dvadsiateho storočia. Vyhlásené sú za invázny druh.
