ZLATÉ MORAVCE. Most v dedine Vieska nad Žitavou, ktorý prepája brehy rieky, má už osemdesiat rokov. Nachádza sa na ceste tretej triedy, ktorá patrí župe.
„Most zdemolujeme a postavíme úplne nanovo,“ povedala v piatok hovorkyňa Zuzana Vilčeková. Dôvodom je havarijný stav.
„Navyše, z dôvodu protipovodňovej ochrany je nutné postaviť ho na vyššej kóte a bez stredového piliera. Zabezpečíme tak aj väčší prietok v čase zvýšenej hladiny,“ doplnila Vilčeková.
Zhotoviteľom stavebných prác je spoločnosť Hydroservice. V pondelok 4. augusta uzatvorí most pre všetky typy dopravy.
Vodiči aj chodci sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia.
„Doprava bude presmerovaná na obchádzkové trasy. Budú viesť v smere na obec Tesárske Mlyňany po ceste II/511, III/1582 a miestnej komunikácii. Autobusová zastávka bude presunutá na ulicu Funduše pred odbočkou na ulicu k Arborétu,“ avizuje župa.

Práce sa začnú odfrézovaním asfaltu, vybúraním nosnej konštrukcie, opôr a odstránením zábradlia. Firma potom pristúpi k celkovej demolácii premostenia, vrátane základov.
Most bol postavený v roku 1945. Nový bude stáť takmer 660-tisíc eur. Prestavba by mala trvať desať mesiacov, vrátane zimnej stavebnej uzávery.
„Urobíme všetko preto, aby nový most začal slúžiť motoristom a obyvateľom obce ešte pred letnými prázdninami 2026,“ povedal župan Branislav Becík.
