tónový podstavec vlajky. „Svätá pravica však nebola zničená. Našli sa ľudia, ktorí dielo uchránili,“ dozvedáme sa od Magdalény Tóthovej, pracovníčky obecného úradu. Keďže v roku 1997 Kráľová nad Váhom vstúpila do Združenia svätého kráľa, požiadali v rámci programu Regióny pre nás o získanie grantu na zhotovenie Sochy Združenia svätého kráľa. Žiadosť však bola zamietnutá.
„V združení je sedemnásť obcí, ktoré vo svojom názve nesú základ pomenovania „kráľ“ alebo „Štefan“. Zo Slovenska sú v združení ešte Kráľovičove Kračany z okresu Dunajská Streda, štyri obce sú z Rumunska a ostatné z Maďarska. Združenie bolo založené na podnet starostov obcí maďarskej národnosti na stretnutí v Budapešti. Zo Slovenska boli oslovené aj iné obce a mesto Kráľovský Chlmec. O činnosť v združení však neprejavili záujem. Za našu obec vtedy dohodu podpísal starosta Pavel Tóth. Základný princíp činnosti združenia je uvedený v úvode zakladacej listiny z 15. augusta 1997. Jeho poslaním je okrem iného nezávisle od hraníc kultúrne a duchovne spolupracovať, vzájomne sa spoznávať a, samozrejme, s výhľadom do budúcnosti, nadväzovať aj hospodárske vzťahy. Toto všetko sa deje na základe rovnakých práv a možností v záujme historického zmierenia a európskej integrácie,“ spresňuje Magdaléna Tóthová.
V združení sa tiež dohodli, že v každej obci budú mať, ako symbol združenia, bustu kráľa svätého Štefana, ktorý sa už za čias svojho panovania vyslovil za medzinárodnú spoluprácu, pretože osamotený národ, ktorý hovorí len jedným jazykom, je podľa neho slabý a zraniteľný. Zdôrazňoval potrebu správať sa pohostinne k cudzincom, spoznávať ich zvyky, obyčaje a kultúru. Práve táto myšlienka medzinárodnej spolupráce je zakotvená aj v zakladacej listine združenia.
M. Tóthová uviedla, že bustu, ktorá je darom Združenia svätého kráľa z roku 2002, majú umiestnenú v miestnom rímskokatolíckom Kostole sv. Alžbety. Nachádza sa síce na verejne prístupnom mieste, pred vandalmi je však chránená. Na podstavci v parku bude umiestnené iné umelecké dielo - pravica kráľa sv. Štefana, ktoré bude niesť názov Socha Združenia svätého kráľa. Autorom umeleckého diela je šaliansky sochár Andrej Csillag. Podľa jeho návrhu bude socha s rozmermi 80 x 80 x 250 centimetrov predstavovať otvorenú dlaň, ktorá ako pravica sv. Štefana združuje národy v strednej Európe. Základom sochy bude betónové jadro obalené medeným plechom. Žilkovanie dlane má znázorňovať Karpaty, zároveň na nej budú vyznačené názvy sídiel všetkých sedemnástich členských obcí združenia. Na realizáciu pamätníka získali grant z Ministerstva pre národné kultúrne dedičstvo Maďarskej republiky vo výške päťstotisíc forintov, čo je v prepočte približne 75-tisíc korún. Ostatné finančné prostriedky, vo výške asi 80 percent z celkových nákladov, si obec bude musieť zadovážiť z vlastných zdrojov. Umelecké dielo by malo byť slávnostne odhalené začiatkom októbra. Až po jeho dokončení a odovzdaní môže obec získať finančné prostriedky v rámci schváleného grantu z Maďarska.