Písmo:A-|A+
diskusia (0)
„Možno sa zdalo, že si s taškou neviem dať rady, lebo som sa podopierala o paličku, ale v skutočnosti som na to zvyknutá. Ke idem do obchodu, nekupujem vea vecí.“ Dotyný muž bol však až príliš ochotný pomôc. „Pôsobil na ma príjemným dojmom, preto mi ani na um nezišlo, o sa môže sta,“ dodáva s rozochveným hlasom prívetivá staršia pani.
Muž jej pomohol vyjs po schodoch do inžiaka a výahom sa vyviezli na poschodie, kde bývala. Tvrdil, že kontroluje vodomery a bez opýtania vstúpil do jej bytu. „Podal mi tašku a poslal ma na toaletu, aby som sledovala ervené svetielko, ktoré malo svieti v šachte, kým on púšal teplú vodu. Ni také som nevidela a prišla som za ním do kuchyne. Pochválil ma, aká som šetrná a oznámil mi, že mi vyplatí peniaze za ušetrenú vodu. Stále mi nebolo ni podozrivé, dokonca ani to, ke sa spýtal, i mu neviem rozmeni pätisíc korún. Zašla som do spálne, no vzápätí som si uvedomila, že je tesne za mnou. Vraj sa chce pozrie aj na radiátory.“
Ke mu dôverivá dôchodkya ukázala menšie bankovky, podozrivý muž si vypýtal stovky a medzitým, ke hadala stokorunáky, on jej šikovne ukradol mesaný dôchodok, položený nealeko. Až o pár hodín neskôr dôchodkya s hrôzou zistila, že sa jej stratili peniaze. „Neviem, i mám teraz plaka, alebo sa radova. Som živá, vakabohu mi neublížil, no okradol ma o jediný príjem, ktorý dostávam a na ktorý som odkázaná.“
Podnikli sa potrebné opatrenia – policajti spísali správu a pani podrobne opísala zlodeja. Ibaže kde ho hada? „Myslím si, že už ani on sám nevie, že nejaké peniaze mal. Urite ich niekde prepil alebo prehral,“ trpko dodáva a vzápätí si spomína, že poula o podobnom prípade nealeko, kde traja páchatelia okradli manželov – dôchodcov. Rovnaký scenár, rovnaký sled deja a rovnaké smutné rozuzlenie...
Príbehov, ako bol tento, je neúrekom a pozná ich, žia, oraz viac starších udí nielen z Nových Zámkov. Každý týžde sa odohrávajú podobné návštevy záhadných „podomových predajcov i pracovníkov cestovných kancelárií“, subujúcich úchvatné predmety alebo zájazdy len za pár drobných, ktoré sa však musia vyplati dopredu!
Ide o klasické ahy zlodejov – špekulantov, ktorí si asto vytipujú dobrosrdených dôchodcov a zneužijú ich naivitu. Nepoznajú slovo nie, nasilu sa vnútia do bytu, z ruky vytrhnú tašku s „nezištným“ úmyslom pomôc a pritom z nej nenápadne vyberú peaženku. Ke si to všimnete, je spravidla už neskoro. Váš „dobrý lovek“ prepíja ahko zarobené peniaze a rozmýša, kde by mohol znova skúsi šastie… Zlodeji sú prefíkaní a rafinovaní. Myslite o krok alej ako oni – môžete tak predís mnohým stratám a nepríjemným celoživotným zážitkom.