Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Začiatok školského roka a daňový bonus

O niekoľko dní sa skončia školské prázdniny a žiaci a študenti opäť zasadnú do školských lavíc. V tejto súvislosti si v článku pripomenieme, akým spôsobom rodič študujúceho dieťaťa preukazuje u svojho zamestnávateľa nárok na daňový bonus. Týka sa to rodi

čov detí (do 25 rokov veku), ktoré skončili povinnú školskú dochádzku a študujú na strednej alebo vysokej škole. Pre úplnosť uvádzame, že povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dosiahol 16 rokov veku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uplatnenie daňového bonusu je ustanovené v § 33 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Každému daňovníkovi, ktorého dieťa sa považuje podľa zákona o dani z príjmov za vyživované dieťa a žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti, možno odpočítať z už vypočítanej dane (preddavku na daň) daňový bonus. Daňový bonus možno uplatniť na všetky vyživované deti daňovníka žijúce s ním v domácnosti s tým, že prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosť nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. Zákon súčasne ustanovuje, za akých podmienok, kedy a komu sa daňový bonus prizná. Daňový bonus je teda suma, ktorú si môžu rodičia odpočítať zo svojej daňovej povinnosti. Nárok na daňový bonus má iba jeden z rodičov. Nemusí to byť vždy ten, ktorý poberá rodinné prídavky na dieťa.
Za vyživované dieťa daňovníka, a to dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov sa považuje nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa. Za vyživované dieťa sa nepovažuje dieťa druha alebo družky, a tak tu nevzniká nárok na daňový bonus resp. môže si ho uplatniť iba vlastný rodič dieťaťa zo svojej daňovej povinnosti.
Nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
Nezaopatreným dieťaťom podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorému štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.
V prípade doktorandského štúdia rodič dieťaťa nemá nárok na daňový bonus. Doktorandské štúdium je štúdium tretieho stupňa a nie je považované za sústavnú prípravu na budúce povolanie.
Zákon o prídavku na dieťa definuje aj sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie, a to ako štúdium
a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole okrem externého štúdia.
Ako uvádzame, prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosť nemá vplyv na uplatnenie nároku na daňový bonus. Znamená to, že nárok na daňový bonus rodičovi nezaniká, ak dieťa nežije v priebehu štúdia v domácnosti, alebo žije len časť roka s rodičom v domácnosti, napr. býva mimo bydliska na internáte, na priváte a podobne. Týka sa to aj rodičov detí, ktoré študujú v zahraničí (musí ísť ale o štúdium, ktoré sa považuje za prípravu na budúce povolanie) a dlhodobo sa nezdržujú na území Slovenska.
Nárok na daňový bonus si môže uplatniť aj rodič, ak dieťa, ktoré s ním žije v domácnosti, sa vydá, resp. ožení sa. Takýto nárok sa uplatňuje až po skončení zdaňovacieho obdobia (pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň alebo v podanom daňovom priznaní), ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu 87 936 Sk za rok 2005. Nárok na daňový bonus v zmysle uvedeného si nemôže uplatniť rodič vydatého (ženatého) dieťaťa, pokiaľ by toto nežilo s ním v domácnosti, t.j. napríklad bude žiť a bývať u svokrovcov, alebo bude mať vlastnú domácnosť.
Podľa zákona o dani z príjmov možno uplatniť daňový bonus už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie. Znamená to, že ak napr. zápis do ročníka sa uskutoční 30. septembra a v tento deň sa oficiálne začína ďalší ročník štúdia, má rodič nárok na daňový bonus aj za mesiac september. Ak sa začína štúdium už v priebehu prázdninových mesiacov (niektoré zahraničné vysoké školy), má rodič nárok na daňový bonus už aj za tento mesiac.
Na daňový bonus má nárok rodič dieťaťa v plnej výške, ak nevyživuje dieťa počas celého mesiaca, ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu sú splnené na začiatku mesiaca. Ide o prípady, ak dieťa skončí štúdium na vysokej škole v priebehu mesiaca, napr. 2. mája, alebo sa vydá (ožení) v priebehu mesiaca a nebude žiť spolu v domácnosti s rodičom. I v takýchto prípadoch má rodič v tento mesiac nárok na celý daňový bonus, pretože na začiatku mesiaca spĺňal zákonom stanovené podmienky.
Rodič dieťaťa – zamestnanec, ktorý si uplatňuje daňový bonus u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, je povinný preukázať zamestnávateľovi splnenie podmienok na priznanie daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom tieto podmienky spĺňa. Zamestnávateľ prihliadne na daňový bonus, ak zamestnanec podpíše vyhlásenie v stanovených lehotách, t. j. do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia a každoročne do konca januára.
Nárok na priznanie daňového bonusu preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi predložením:
- dokladu o oprávnenosti nároku na priznanie daňového bonusu (napr. rodný list vyživovaného dieťaťa)
- potvrdením školy, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom (nie je potrebné u detí do 16 rokov veku dieťaťa) , alebo potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa.
Rodič dieťaťa, ak v mesiaci začatia štúdia predloží jedno z uvedených potvrdení, má nárok na daňový bonus už za tento mesiac. Potvrdenie školy o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, platí vždy na školský rok, na ktorý bolo vydané. Všetky doklady platia za predpokladu, že u zamestnanca a ním vyživovaných osôb sa nezmenili skutočnosti rozhodujúce pre priznanie daňového bonusu.
U dieťaťa, ktoré sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, preukazuje zamestnanec nárok na daňový bonus :
- potvrdením príslušného územného úradu o tom, že dieťa žijúce so zamestnancom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo
- potvrdením príslušného územného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa.
Ak nastane zmena podmienok rozhodujúcich pre priznanie daňového bonusu, rodič dieťaťa je povinný oznámiť tieto skutočnosti písomne, napr. zmenou vo vyhlásení zamestnávateľovi, u ktorého si daňový bonus uplatňuje, najneskôr posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom zmena nastala.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 6 294
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 201
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 405
 4. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 913
 5. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 699
 6. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 599
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 449
 8. Máme 30 rokov, vy môžete mať predplatné na rok len za 30 eur 1 298

Blogy SME

 1. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 2. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 3. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 4. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 5. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 6. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.1. - 2.2.1923)
 8. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 620
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 963
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 886
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 875
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 012
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 580
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 326
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 282
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Ilustračná fotografia.

Prinášame veľký prehľad rodičovských príspevkov a dávok.


48m
Kolotoč zostane, z ihriska bude pikniková lúka.

Z dvoch etáp je jedna. Práce majú byť hotové v novembri.


48m
Na hlavnej pošte v Nitre.

Jedna definitívne skončí od februára, druhá v apríli alebo máji.


19 h
Adam Nemec je odchovanec Liptovského Mikuláša. Na snímke z reprezentácie zľava Nemec, Tomáš Chrenko ml. (Nitra) a Ján Chovan (Tampere, Fínsko).

Šikovný útočník rozmýšľa, či nasledovať kroky staršieho brata.


26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vírus pre zviera znamená istú smrť. Účinná terapia ani vakcína zatiaľ neexistujú.


24. jan

Páchatelia rozprávali po poľsky.


18 h

Poškodením majetku a krádežou peňazí vznikla majiteľom celková škoda viac ako 3 000 eur.


25. jan

Skúšajú poistné ventily na vypustenie pary.


24. jan

Blogy SME

 1. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 2. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 3. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 4. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 5. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 6. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (27.1. - 2.2.1923)
 8. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 620
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 963
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 886
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 875
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 012
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 580
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 326
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 282
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu