ntov, samosprávy, podnikateľov a ďalšie cieľové skupiny.
V priebehu tohto roku bolo v SR formou výberového konania vytvorených 12 informačných centier medzinárodnej siete Europe Direct Information Network, ktoré majú priblížiť problematiku Európskej únie bežným občanom. Vznik a fungovanie informačných centier podporila Európska komisia, ktorá im poskytuje aj informačnú a poradenskú podporu, dodávku informačných materiálov a ďalšie služby. Podobných centier existuje v celej Európskej únií viac ako sto, čo umožňuje úzku spoluprácu a vyhľadávanie vhodných partnerov vo všetkých členských krajinách EÚ.
Obyvatelia Nitry a okolitých regiónov (Šaľa, Zlaté Moravce, Galanta, Hlohovec, Topoľčany, Partizánske) môžu v centre získať cenné rady a informácie, ktoré sa tematicky viažu k problematike Európskej únie, jej legislatívy, politík, programov, podporných nástrojov a ďalších tematických okruhov prakticky bez akéhokoľvek obmedzenia.
Občan pri návšteve informačného centra získa bezplatný prístup k internetu a e-mailu, bezplatne môže pri vyhľadávaní informácií využiť aj tlačiareň a kopírku. Zároveň má možnosť bezplatne telefonovať na špeciálnu telefónnu linku Európskej únie, kde mu vyškolení operátori okamžite poskytnú komplexné informácie o oblasti, ktorá ho zaujíma. V prípade, že občan nemá záujem o informácie prostredníctvom internetu a špeciálnej telefónnej linky (resp. nevie s týmito technológiami pracovať), poskytnú mu zaškolení zamestnanci centra bezplatnú konzultáciu. Okrem toho má každý záujemca možnosť získať rôzne tlačené informácie o reáliách EÚ (brožúry, časopisy, publikácie, adresáre a podobne).
Autor: - ri -