astného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Nitre, len za posledný rok zomrelo v okresoch Nitra a Zlaté Moravce takmer osemdesiat účastníkov SNP. „V súčasnosti ich evidujeme 247,“ uviedla.
Najstarším v regióne je Michal Bihunec, plukovník vo výslužbe, ktorý bude mať už 87 rokov. Do povstania sa zapojil ako člen Druhej československej samostatnej paradesantnej brigády, ktorá sa sformovala v Sovietskom zväze. Tam sa zoznámil aj so svojou terajšou manželkou – Ruskou Eugéniou. Svadbu mali 14. augusta 1944, teda len pätnásť dní pred vypuknutím SNP. Niekoľko rokov po vojne sa usadili v Nitre, kde bývajú dodnes.
Nitrianska vojenská posádka sa do povstania nezapojila. Jej veliteľa pplk. Jána Šmigovského odsúdil po vojne Národný súd za zločin zrady na povstaní k trestu smrti. V roku 1998 mu bola odhalená pamätná tabuľa. Umiestnená bola na bývalých kasárňach – terajšej tržnici. Ako signatári na nej boli uvedení Mesto Nitra, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Slovenský historický ústav Matice Slovenskej. Keďže 29. august (vypuknutie SNP) je štátnym sviatkom Slovenskej republiky, považovali historici zo Slovenskej akadémie vied za paradoxné, že je v centre Nitry umiestnená tabuľa na Šmigovského pamiatku – „za obranu štátnej nezávislosti a suverenity Slovenskej republiky“. Mestskí poslanci na jar hlasovali o jej odstránení. Niektorí argumentovali, že jediným previnením Šmigovského je, že dodržal vojenskú prísahu, lebo sa nepridal ani na jednu, ani na druhú stranu. Väčšina poslancov však nakoniec bola za demontovanie tabule – dnes je uložená v depozitári.