Návštevníci tak mali minulý piatok možnosť vidieť všetky priestory nemocnice, zoznámiť sa s technikou na jednotlivých oddeleniach, prezrieť si vybavenie vozidiel záchrannej služby aj ukážku zásahu, nazrieť za dvere operačiek a pôrodnej sály, dať si vyšetriť cukor, cholesterol či odmerať tlak.
„Záujem prezrieť si nemocnicu malo 237 ľudí, viac ako polovica z nich využila možnosť merania krvného tlaku. Zistili sme, že mnoho ľudí má veľmi vysoký tlak, tiež je veľa ľudí, ktorí na tlak neberú žiadne lieky, no mali by,“ varuje riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová. Štyridsať ľudí si nechalo v Zlatých Moravciach vyšetriť krv na cholesterol, ďalší si prišli prezrieť jednotlivé oddelenia.
Nemocnica počas svojej existencie prežila vzostupy aj pády. Úplne prvé správy o poskytovaní lôžkovej zdravotníckej starostlivosti na Zlatomoravecku siahajú až do 17. storočia. Už v roku 1698 sa v archívnych dokumentoch spomína Biely špitál, ktorý založila Alžbeta Rákocziová v neďalekých Topoľčiankach. „Špitál“ získal názov podľa farby vápna, ktoré použili v rámci jeho dezinfekcie. Biely špitál vystriedal Špitál u sv. Kríža. Zlé pomery v ňom viedli k tomu, že župný výbor v Zlatých Moravciach rozhodol o konaní zbierky na území župy. Výnos mal slúžiť na založenie a udržiavanie nemocnice. Nápor pacientov zaznamenala nemocnica najmä počas prvej svetovej vojny. Do roku 1918 bola zlatomoravecká nemocnica župnou nemocnicou Tekovskej župy. Po druhej svetovej vojne mala v lôžkovej časti 180 postelí.
Za posledných desať rokov prešla nemocnica reštrukturalizáciou. Podľa súčasnej riaditeľky bola skôr krokom k horšiemu. „Museli sme zrušiť infekčné oddelenie aj znížiť počet lôžok na gynekologickom oddelení,“ povedala Eckhardtová. Zároveň sa ale napríklad zriadil bezbariérový vchod, zrekonštruovali sa niektoré pavilóny, zakúpilo sa väčšie množstvo prístrojov. Administratíva nemocnice, pôvodne „rozhádzaná“ na troch miestach, sa presunula do jednej budovy.
Autor: - th -