28. sep 2005 o 20:10
Farmári sú odhodlaní na protestné akcie
Návrh na priame platby poľnohospodárom vo výške necelých 42% štandardu tradičných krajín EÚ vedome ohrozuje existenciu slovenského poľnohospodárstva, potravinárstva a celého vidieka.
Slovenskí farmári požadujú 65% z priamych platieb. Vyhlásili to zástupcovia farmárov z 8 okresov dvoch najproduknejších krajov Sloven-ska, Nitrianskeho a Trnavského, na stretnutí v Sokolciach v Komáranskom okrese. Predseda Regionálnej pôdohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Komárne Alexander Pastorek uviedol, že v súasnosti ažia pestovateov najmä nízke odbytové ceny obilnín a problémy s odbytom obilia a olejnín. Štát tým, že nezvýši „bruselskú“ podporu z necelých 42% úrovne krajín európskych štruktúr na vynegociovaných 65%, ohrozuje nielen pôdohospodárstvo, rast-linnú a živoíšnu výrobu, ale aj krajinotvorbu, osídlenie vidieka a starostlivos o ponohospodársku pôdu. Slovensko sa síce ponohospodárskymi a potravinárskymi produktmi dostalo na spoloný európsky trh, ale tieto komodity nebudú pre nerovné podmienky schopné konkurova produkcii susedných krajín. Cena vstupov, energie, chemických a ochranných prostriedkov neustále rastie, niektoré produkty agrárneho sektora však predávame za ceny spred 15 rokov, argumentovala riaditeka RPPK v Trnave Jarmila Mikloviová.
Predseda Ponohospodárskeho družstva v Sokolciach Peter Lelkes dodal, že vlády ostatných krajín V4 sa k sektoru stavajú zodpovednejšie. „Vyzývame ministerstvo financií, vládu a parlament, aby pochopili aživú situáciu slovenského vidieka a vyrovnali finanné podpory na 65%,“ uviedli vo svojom vyhlásení predstavitelia agrárneho sektora. Zárove vyzvali slovenských farmárov, aby sa pripojili k výzve. V prípade neúspešného výsledku rokovaní o schválení národného doplatku priamych platieb sú farmári odhodlaní zorganizova celoštátne protestné akcie. K vyhláseniu, ktoré iniciovala RPPK v Komárne, sa pripojili zástupcovia pôdohospodárov z okresov Nitra, Nové Zámky, Levice, Topoany, Dunajská Streda, Galanta a Trnava.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou