Dinga na základe stanoviska Generálnej prokuratúry tvrdí, že Belica pochybil. Belica to odmieta: „Z tohto listu moje pochybenie nevyplýva.“
Spor sa začal koncom minulého roka. Poslanci schválili uznesenie, ktorého súčasťou bola zmluva o budúcej kúpnej zmluve medzi samosprávnym krajom a firmou Gap real. Kraj mal od firmy odkúpiť vtedy nepostavenú budovu za takmer 300 miliónov korún, na ktorú ešte neexistoval ani projekt. Poslanci túto kúpu odklepli bez verejného obstarávania. Župan uznesenie nepodpísal a poslanci ho odhlasovali druhý raz. Župan ho opäť nepodpísal a dal ho preskúmať prokurátorovi.
Dinga požiadal krajskú prokuratúru, aby za nepodpísanie uznesení preskúmala postup Belicu. „Nedostal som odpoveď na otázku, či bol postup predsedu zákonný. Obrátil som sa na Generálnu prokuratúru, podľa ktorej predseda kraja postupuje v rozpore so zákonom,“ hovorí Dinga.
Krajská prokuratúra vydala protest, ktorý zastupiteľstvo zamietlo a krajský prokurátor sa obrátil na súd. Dinga dal opakovaný podnet na Generálnu prokuratúru, ktorá pred pár dňami oznámila, že stiahla podnet krajského prokurátora na súde a vrátila spis krajskej prokuratúre. Podľa Dingu je to bodka za celou kauzou, aj keď sa vo veci bude konať. „Padol jediný argument župana, že sa s podpisom uznesení čaká na vyjadrenie prokurátora,“ tvrdí.
„Uznesenie podpíšem až vtedy, ak mi prokurátor oznámi, že je v súlade so zákonom,“ naďalej hovorí nitriansky župan. Belica nepodpísal vyše osemdesiat uznesení. Zato na neho podala skupina dvadsiatich poslancov trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Medzi poslancami je aj poslanec Dinga.
Autor: - bej -