nia objektívnejšie.
Stanica má tri odberové sondy a teleskopický snímač smeru a rýchlosti vetra. Znečisťujúce látky v ovzduší zaznamenáva 24 hodín denne. Zisťuje koncentračné hodnoty oxidu siričitého, oxidov dusíka, oxidu uhoľnatého, benzénu, toluénu, xylénu a ťažkých kovov. Najhoršia je situácia v oblasti tuhých znečisťujúcich látok (PM10). Limitná denná hodnota 50 mikrogramov na meter kubický môže byť počas celého roka prekročená maximálne 35-krát. „Merania na monitorovacej stanici v Nitre ukazujú, že k 9. novembru bola prekročená už 96-krát,“ informovala nás Marianna Hradňanská z Krajského úradu životného prostredia v Nitre. Najčastejšie bola limitná hodnota prekračovaná v mesiacoch január, február a marec. V niektorých dňoch bola dokonca vyššia ako 100 µg/m3 .
„Po tridsiatom prekročení limitnej dennej hodnoty PM10 sme pristúpili k uplatňovaniu krátkodobých opatrení, ako sú čistenie a kropenie komunikácií. Uverejnili sme tiež výzvu pre obyvateľov Nitry na prednostné využívanie mestskej autobusovej dopravy,“ uviedla Hradňanská. Dodala, že k prekračovaniu limitných hodnôt ďalších znečisťujúcich látok na monitorovacej stanici v Nitre nedochádza. Spomínané krátkodobé opatrenia sú súčasťou Akčného plánu na zabezpečenie kvality ovzdušia. Krajský úrad životného prostredia v Nitre ho vydal ešte v januári.
Verejnosť sa o nameraných hodnotách škodlivín v ovzduší môže dozvedieť z teletextu STV a na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu. Údaje z monitorovacej stanice majú k dispozícii aj Krajský úrad životného prostredia, Regionálny úrad verejného zdravotníctva a Mestský úrad v Nitre.