význam jeho ochrany a dôležitosť prevencie a diagnostiky duševných chorôb. Nezábudka symbolizuje krehkosť ľudskej duše. Súčasne nám má kvet pripomenúť, aby sme nezabúdali na ľudí, ktorí trpia duševnými chorobami.
Výťažok z dvojdňovej zbierky je určený na podporu organizácií pre duševne chorých a pre ich blízkych rodinných príslušníkov. Choroby duše zasahujú nielen postihnutých, ale aj ich rodiny. Ročne na Slovensku vyhľadá psychiatra 250-tisíc ľudí a ich počet stále narastá. Liga predpokladá, že ak každý z nich pochádza zo štvorčlennej rodiny, do bezprostrednej skúsenosti s duševnou chorobou príde milión obyvateľov krajiny.
„Príčiny chorôb sú rôzne, najčastejšími sú však narušené medziľudské vzťahy, ktoré spôsobujú psychické problémy,“ hovorí krajská koordinátorka projektu Petra Páneková. Odborníčka upozorňuje, že duševné zdravie je jedna zo základných hodnôt života a práve ono robí život plnohodnotným. Zlý stav duševného zdravia ide ruka v ruke s ďalšími chorobami. Zohráva význam pri vzniku závažných telesných ochorení, najčastejšie pri nádorových a srdcovocievnych chorobách.
Duševnému zdraviu sa stále venuje málo pozornosti. Chorí sú v porovnaní s telesne chorými naďalej diskriminovaní nielen v možnosti primeranej liečby, ale aj pri návrate späť do spoločnosti. Veľká väčšina spoločnosti má o týchto ľuďoch skreslené predstavy a predsudky. U mnohých navyše stále rezonuje strach a ostych navštíviť psychiatra. „Dnes už existuje široké spektrum možností liečby, no počet duševných chorôb stále narastá,“ dodala Páneková.
Podľa prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie na vzorke viac ako 60-tisíc ľudí v 66 krajinách sveta trpelo v priebehu roka duševnou chorobou deväť až sedemnásť percent obyvateľov. V epidemiologickom prieskume výskytu depresie sa zistila klinicky významná depresia u 22 percent slovenského obyvateľstva, ale len necelé tri percentá z nich podstúpili adekvátnu liečbu.