Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky

Viac ako polovica žiadostí o internáty je zamietnutá

Nitra je univerzitné mesto, na oboch našich vysokých školách študuje dohromady takmer 23-tisíc študentov. Väčšina z nich nepochádza z Nitry a okolia, žiadajú preto o internáty. Každý rok sa stretávajú s rovnakými problémami – internáty sú preplnené a žiad

ateľov o ubytovanie odmietajú.
V tomto akademickom roku museli obe univerzity odmietnuť viac ako polovicu žiadateľov o internáty. Univerzita Konštantína Filozofa nevybavila 3100 žiadateľov o ubytovanie, čo predstavuje až 62 percent. Slovenská poľnohospodárska univerzita nedokázala uspokojiť 53 percent žiadateľov.
Väčšine vysokoškolákov teda zostáva jediné – zháňať si v meste súkromné ubytovanie. To sa často zvrhne na výhodný biznis pre poskytovateľov bytov. Sú prípady, keď si za ubytovanie vypýtajú nadsadené sumy.
Štandardne za poskytnutie privátov zaplatí študent približne dve tisícky plus výdavky na energie. Trojizbový kompletne zariadený byt na Triede Andreja Hlinku v Nitre pre šesť osôb vyjde na dvetisíc mesačne. Šesť dievčat, ktoré v jednom takom byte bývajú, nám potvrdilo, že nájomné im oproti minulému roku stúplo o tri stovky. Študentka orientalistiky Milada býva so štyrmi ďalšími študentkami v trojizbovom byte na Hôrke. Podarilo sa im po známosti nájsť jedno z najlacnejších privátnych ubytovaní v meste – mesačne platia 1700 korún, v cene majú zahrnuté aj energie. Milada hovorí, že zohnať v Nitre privát pod dve tisícky je takmer zázrak.
Problémy s privátom majú aj piataci. V meste ostávajú len počas zimného semestra, pretože v letnom si zväčša doma píšu diplomové práce a učia sa na štátnice. Do Nitry dochádzajú iba na konzultácie a skúšky. Požia-
davka vlastníkov bytov však väčšinou je, aby sa byt prenajal na celý školský rok.
Vzhľadom k veľkému záujmu študentov o získanie internátneho ubytovanie v Nitre prinášame prehľad cien, umiestnenia internátov, vybavenia študentských domovov a porovnanie kapacitných možností internátov, ktoré využívajú obe univerzity na ubytovanie svojich študentov. Zaujímalo nás, aké sú kritériá na udelenie a dôvody na zamietnutie ubytovania a koľko študentov je momentálne v jednotlivých internátoch ubytovaných. Prehľad sme rozdelili podľa jednotlivých univerzít.

Skryť Vypnúť reklamu


SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA

SPU poskytuje ubytovanie v štyroch študentských domovoch. Ich celková kapacita je 2800 lôžok.
ŠD Mladosť na Štúrovej ulici 3. Výhodou je lokalita, internát je umiestnený prakticky v centre mesta a len pár metrov od univerzity. Blok A má ubytovaciu kapacitu 158 lôžok s bunkovým systémom 2+1+1 so spoločným sociálnym zariadením. Na prízemí sa nachádza zdravotné stredisko. Blok B je vstupná časť, kde sú vrátnica, spoločenská miestnosť, jedáleň a bufet. V spoločenskej miestnosti s kapacitou 150 miest sa organizujú kultúrne a spoločenské akcie, výstavy, výnimočne aj študentské plesy či diskotéky. Blok C má ubytovaciu kapacitu 1013 lôžok s bunkovým systémom 4+3 so spoločným sociálnym zariadením. Za jednolôžkovú izbu sa platí 1100 korún mesačne, za štvorlôžkovú 480 Sk.
ŠD Antona Bernoláka, Trieda Andreja Hlinku 38. Študentský domov je situovaný v areáli univerzity, v blízkosti výstaviska Agrokomplex. Ubytovaní študenti majú na každom poschodí k dispozícii študovňu a kuchynku, niekoľko televíznych miestností, práčovne a sušiarne. Na športové aktivity im slúžia posilňovne, stolnotenisová miestnosť, volejbalové a tenisové ihrisko. Okrem toho sa tam nachádza nová počítačová miestnosť. Ubytovacie priestory sú rozdelené do troch blokov. Blok A je novo-
postavená časť s kapacitou 322 študentských lôžok. Izby sú riešené bunkovým systémom 2+2 so spoločným sociálnym zariadením a chladničkou. Dvojlôžková izba stojí 1100 korún. Blok B a C (časť Nová doba) s kapacitou 778 lôžok ponúka ubytovanie v 2- a 3-lôžkových izbách, pričom sociálne zariadenia sú spoločné pre jedno poschodie. Dvojposteľové izby majú balkóny a stoja 610 korún, trojlôžkové 550 korún, trojlôžkové s poschodovou posteľou 490 Sk.
ŠD Pribina, Jesenského 5. Študentský domov sa nachádza pod Nitrianskym hradom, je v ňom k dispozícii práčovňa, športové ihrisko, posilňovňa, televízna a počítačová miestnosť, v školskom roku funguje aj kniž-
nica. Ubytovacia kapacita je 504 lôžok. Ceny izieb sú od 440 do 610 korún.
ŠD pod Zoborom, Hospodárska 8. Sú tam ubytovaní zamestnanci, doktorandi a študentské manželské páry s deťmi. Nachádza sa v ňom 32 buniek so samostatným sociálnym zariadením. Cena za bunku je 1964 korún.
STRAVOVANIE
Študenti a doktorandi SPU sa môžu stravovať v jedálňach, ktoré sú súčasťou študentských domovov Mladosť a A. Bernoláka. Do stravovacieho systému sa prihlasujú prostredníctvom identifikačných čipových kariet – štu-
dentských preukazov. Obedy si môžu objednávať vopred zo
štyroch druhov jedál, alebo vybrať z aktuálnej ponuky mäsitých, bezmäsitých a vegetariánskych jedál priamo pri výdaji stravy. Večere sa podávajú bez predchádzajúcej objednávky. Ceny jedál sú v rozpätí od 10 do 38,50 korún v závislosti od druhu. Vo všetkých študentských domovoch sú bufety s občerstvením.
ZAMIETNUTÉ ŽIADOSTI
O UBYTOVANIE
SPU je schopná kladne vybaviť 46,7 % záujemcov o ubytovanie. Väčšiu časť žiadateľov nevie uspokojiť. Je to aj napriek tomu, že študentov na štúdium prijíma aj s ohľadom na možnosti SPU poskytovať sociálne služby.
KRITÉRIÁ NA UDELENIE INTERNÁTU
Jediným kritériom na poskytnutie ubytovania v študentských domovoch SPU sú dosiahnuté študijné výsledky žiadateľa. Do poradovníka sa dostáva na základe priemeru známok za predchádzajúci akademický rok. Z kapacitných dôvodov odmieta univerzita žiadosti z okresu Nitra. Vzdialenosť, ani sociálne podmienky žiadateľa sa nezohľadňujú. Prideľovanie ubytovania podľa tohto princípu považuje SPU za transparentné a spravodlivé. Univerzita tvrdí, že nemá za úlohu kompenzovať so-
ciálne podmienky študentov – žiadateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

UNIVERZITA KONŠTANTÍNA FILOZOFA

UKF poskytuje svojim študentom ubytovanie v nasledujúcich internátoch:
Študentský domov UKF Zobor, Drážovská cesta 2. Ubytovaných je v ňom 1180 študentov. Disponuje 2, 3 a 4-lôžkovými izbami, ktoré sú v bunkách. Bunka obsahuje spravidla dve dvoj- a dve štvorlôžkové izby a sociálne zariadenie. Každá bunka má k dispozícií jednu alebo dve chladničky. Izby na troch poschodiach sú vybavené internetovými prípojkami (1 izba = 2 prípojky). V blízkej budúcnosti sa plánuje pripojenie všetkých izieb. Na internáte sú študentom k dispozícii dve stravovacie jednotky (jedáleň a bufet), spoločenská sála, študovne, televízna miestnosť, internetová miestnosť, dva klavíry, telocvičňa, stolný tenis, dve posilňovne, tenisové kurty, práčovňa. V objekte internátu sa nachádza aj študentský bar UKF klub. Poplatok za dvojposteľovú izbu je 900 korún mesačne, za štvorposteľovú 750. Cena postelí sa zvyšuje v izbách s možnosťou pripojenia na internet o 50 korún na osobu.
Študentský domov UKF Nitra, Slančíkovej 1. Počet ubytovaných študentov je 357. Poskytuje ubytovaným študentom viac komfortu. Ako bývalý Interhotel má k dispozícií 2 a 3-lôžkové izby. Na štvrtom poschodí sa nachádzajú apartmány, ktoré univerzita využíva pre ubytovanie významných hostí ako aj zahraničných študentov. Každá izba má k dispozícií sociálne zariadenie (WC, sprcha, vaňa) aj chladničku. Pripojenie na internet má zatiaľ len prvé poschodie, ale to sa vraj má v blízkej budúcnosti zmeniť. Stravovanie študentov je zabezpečené rýchlym občerstvením. V priestoroch internátu sa v blízkom čase otvorí tanečný klub, ktorý študentom zabezpečí kultúrno-spoločenské aktivity. Dvojposteľová izba stojí mesačne 1500 korún, dvojposteľová pre manželov 4000 mesačne pre oboch, trojposteľová 1300. Cena sa zvyšuje o 50 korún mesačne v izbách s možnosťou pripojenia na internet.
Medzi ďalšie internáty, kde UKF ubytováva svojich študentov, patria Domov mládeže pri SOU potravinárskom I, Cabajská 6 (počet ubytovaných študentov UKF je 250), Domov mládeže pri SOU stavebnom, Nábrežie mládeže 1 (ubytovaných je 90 študentov UKF) a Domov mládeže pri SPŠ potravinárskej, Slančíkovej 2 (tu je študentov UKF najmenej, len 40). Celkovo je počet študentov ubytovaných v študentských domovoch UKF a ostatných stredoškolských internátoch 1917.
ZAMIETNUTÉ
ŽIADOSTI
Počet žiadateľov o ubytovanie v tomto akademickom roku bol 5017. UKF nemohla vybaviť 3100 žiadostí, čo predstavuje 62 percent.
KRITÉRIÁ
NA UDELENIE
INTERNÁTU
Všetky internáty majú rovnaké kritéria. Ubytovanie rozdeľuje Ubytovacia komisia menovaná rektorom UKF na základe zásad a kritérií pre ubytovanie na akademický rok 2005/2006. Zloženie Ubytovacej komisie aj zásady a kritériá sú dostupné na internetovej stránke univerzity.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 2. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 3. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 4. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 5. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele
 1. FVT - malá fakulta, veľké úspechy
 2. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 3. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 4. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 5. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 6. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 7. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 8. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 9. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 10. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 27 156
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 15 450
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 13 798
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 13 470
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 939
 6. Nové číslo Historickej revue 9 148
 7. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní? 8 160
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 967
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 634
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 632
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

David Hrnčár.

Zlaté Moravce zdolali Sereď nacvičeným manévrom.

14 h
NANO rúška z nitrianskej firmy.

NANO rúška sú z unikátneho materiálu, ktorý vyvinuli v Českej republike.

14 h
Ilustračné foto.

Začiatkom roka prekračovala pozitivita vo Vrábľoch tri percentá.

15 h
ilustračné

Pacientov s novým koronavírusom je menej, na detskom oddelení už neležia. Stále je však číslo vysoké.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

NANO rúška sú z unikátneho materiálu, ktorý vyvinuli v Českej republike.

14 h

Počas uplynulého víkendu sa konalo ďalšie kolo skríningového testovania. Viaceré obce už zverejnili jeho výsledky.

18 h

Miera pozitivity je najvyššia počas tohtoročného testovania.

8. mar

Na Slovensku je 30 okresov, kde je najväčšie riziko šírenia koronavírusu.

8. mar

Už ste čítali?