Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Viac ako polovica žiadostí o internáty je zamietnutá

Nitra je univerzitné mesto, na oboch našich vysokých školách študuje dohromady takmer 23-tisíc študentov. Väčšina z nich nepochádza z Nitry a okolia, žiadajú preto o internáty. Každý rok sa stretávajú s rovnakými problémami – internáty sú preplnené a žiad

ateľov o ubytovanie odmietajú.
V tomto akademickom roku museli obe univerzity odmietnuť viac ako polovicu žiadateľov o internáty. Univerzita Konštantína Filozofa nevybavila 3100 žiadateľov o ubytovanie, čo predstavuje až 62 percent. Slovenská poľnohospodárska univerzita nedokázala uspokojiť 53 percent žiadateľov.
Väčšine vysokoškolákov teda zostáva jediné – zháňať si v meste súkromné ubytovanie. To sa často zvrhne na výhodný biznis pre poskytovateľov bytov. Sú prípady, keď si za ubytovanie vypýtajú nadsadené sumy.
Štandardne za poskytnutie privátov zaplatí študent približne dve tisícky plus výdavky na energie. Trojizbový kompletne zariadený byt na Triede Andreja Hlinku v Nitre pre šesť osôb vyjde na dvetisíc mesačne. Šesť dievčat, ktoré v jednom takom byte bývajú, nám potvrdilo, že nájomné im oproti minulému roku stúplo o tri stovky. Študentka orientalistiky Milada býva so štyrmi ďalšími študentkami v trojizbovom byte na Hôrke. Podarilo sa im po známosti nájsť jedno z najlacnejších privátnych ubytovaní v meste – mesačne platia 1700 korún, v cene majú zahrnuté aj energie. Milada hovorí, že zohnať v Nitre privát pod dve tisícky je takmer zázrak.
Problémy s privátom majú aj piataci. V meste ostávajú len počas zimného semestra, pretože v letnom si zväčša doma píšu diplomové práce a učia sa na štátnice. Do Nitry dochádzajú iba na konzultácie a skúšky. Požia-
davka vlastníkov bytov však väčšinou je, aby sa byt prenajal na celý školský rok.
Vzhľadom k veľkému záujmu študentov o získanie internátneho ubytovanie v Nitre prinášame prehľad cien, umiestnenia internátov, vybavenia študentských domovov a porovnanie kapacitných možností internátov, ktoré využívajú obe univerzity na ubytovanie svojich študentov. Zaujímalo nás, aké sú kritériá na udelenie a dôvody na zamietnutie ubytovania a koľko študentov je momentálne v jednotlivých internátoch ubytovaných. Prehľad sme rozdelili podľa jednotlivých univerzít.

Skryť Vypnúť reklamu


SLOVENSKÁ POĽNOHOSPODÁRSKA UNIVERZITA

SPU poskytuje ubytovanie v štyroch študentských domovoch. Ich celková kapacita je 2800 lôžok.
ŠD Mladosť na Štúrovej ulici 3. Výhodou je lokalita, internát je umiestnený prakticky v centre mesta a len pár metrov od univerzity. Blok A má ubytovaciu kapacitu 158 lôžok s bunkovým systémom 2+1+1 so spoločným sociálnym zariadením. Na prízemí sa nachádza zdravotné stredisko. Blok B je vstupná časť, kde sú vrátnica, spoločenská miestnosť, jedáleň a bufet. V spoločenskej miestnosti s kapacitou 150 miest sa organizujú kultúrne a spoločenské akcie, výstavy, výnimočne aj študentské plesy či diskotéky. Blok C má ubytovaciu kapacitu 1013 lôžok s bunkovým systémom 4+3 so spoločným sociálnym zariadením. Za jednolôžkovú izbu sa platí 1100 korún mesačne, za štvorlôžkovú 480 Sk.
ŠD Antona Bernoláka, Trieda Andreja Hlinku 38. Študentský domov je situovaný v areáli univerzity, v blízkosti výstaviska Agrokomplex. Ubytovaní študenti majú na každom poschodí k dispozícii študovňu a kuchynku, niekoľko televíznych miestností, práčovne a sušiarne. Na športové aktivity im slúžia posilňovne, stolnotenisová miestnosť, volejbalové a tenisové ihrisko. Okrem toho sa tam nachádza nová počítačová miestnosť. Ubytovacie priestory sú rozdelené do troch blokov. Blok A je novo-
postavená časť s kapacitou 322 študentských lôžok. Izby sú riešené bunkovým systémom 2+2 so spoločným sociálnym zariadením a chladničkou. Dvojlôžková izba stojí 1100 korún. Blok B a C (časť Nová doba) s kapacitou 778 lôžok ponúka ubytovanie v 2- a 3-lôžkových izbách, pričom sociálne zariadenia sú spoločné pre jedno poschodie. Dvojposteľové izby majú balkóny a stoja 610 korún, trojlôžkové 550 korún, trojlôžkové s poschodovou posteľou 490 Sk.
ŠD Pribina, Jesenského 5. Študentský domov sa nachádza pod Nitrianskym hradom, je v ňom k dispozícii práčovňa, športové ihrisko, posilňovňa, televízna a počítačová miestnosť, v školskom roku funguje aj kniž-
nica. Ubytovacia kapacita je 504 lôžok. Ceny izieb sú od 440 do 610 korún.
ŠD pod Zoborom, Hospodárska 8. Sú tam ubytovaní zamestnanci, doktorandi a študentské manželské páry s deťmi. Nachádza sa v ňom 32 buniek so samostatným sociálnym zariadením. Cena za bunku je 1964 korún.
STRAVOVANIE
Študenti a doktorandi SPU sa môžu stravovať v jedálňach, ktoré sú súčasťou študentských domovov Mladosť a A. Bernoláka. Do stravovacieho systému sa prihlasujú prostredníctvom identifikačných čipových kariet – štu-
dentských preukazov. Obedy si môžu objednávať vopred zo
štyroch druhov jedál, alebo vybrať z aktuálnej ponuky mäsitých, bezmäsitých a vegetariánskych jedál priamo pri výdaji stravy. Večere sa podávajú bez predchádzajúcej objednávky. Ceny jedál sú v rozpätí od 10 do 38,50 korún v závislosti od druhu. Vo všetkých študentských domovoch sú bufety s občerstvením.
ZAMIETNUTÉ ŽIADOSTI
O UBYTOVANIE
SPU je schopná kladne vybaviť 46,7 % záujemcov o ubytovanie. Väčšiu časť žiadateľov nevie uspokojiť. Je to aj napriek tomu, že študentov na štúdium prijíma aj s ohľadom na možnosti SPU poskytovať sociálne služby.
KRITÉRIÁ NA UDELENIE INTERNÁTU
Jediným kritériom na poskytnutie ubytovania v študentských domovoch SPU sú dosiahnuté študijné výsledky žiadateľa. Do poradovníka sa dostáva na základe priemeru známok za predchádzajúci akademický rok. Z kapacitných dôvodov odmieta univerzita žiadosti z okresu Nitra. Vzdialenosť, ani sociálne podmienky žiadateľa sa nezohľadňujú. Prideľovanie ubytovania podľa tohto princípu považuje SPU za transparentné a spravodlivé. Univerzita tvrdí, že nemá za úlohu kompenzovať so-
ciálne podmienky študentov – žiadateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

UNIVERZITA KONŠTANTÍNA FILOZOFA

UKF poskytuje svojim študentom ubytovanie v nasledujúcich internátoch:
Študentský domov UKF Zobor, Drážovská cesta 2. Ubytovaných je v ňom 1180 študentov. Disponuje 2, 3 a 4-lôžkovými izbami, ktoré sú v bunkách. Bunka obsahuje spravidla dve dvoj- a dve štvorlôžkové izby a sociálne zariadenie. Každá bunka má k dispozícií jednu alebo dve chladničky. Izby na troch poschodiach sú vybavené internetovými prípojkami (1 izba = 2 prípojky). V blízkej budúcnosti sa plánuje pripojenie všetkých izieb. Na internáte sú študentom k dispozícii dve stravovacie jednotky (jedáleň a bufet), spoločenská sála, študovne, televízna miestnosť, internetová miestnosť, dva klavíry, telocvičňa, stolný tenis, dve posilňovne, tenisové kurty, práčovňa. V objekte internátu sa nachádza aj študentský bar UKF klub. Poplatok za dvojposteľovú izbu je 900 korún mesačne, za štvorposteľovú 750. Cena postelí sa zvyšuje v izbách s možnosťou pripojenia na internet o 50 korún na osobu.
Študentský domov UKF Nitra, Slančíkovej 1. Počet ubytovaných študentov je 357. Poskytuje ubytovaným študentom viac komfortu. Ako bývalý Interhotel má k dispozícií 2 a 3-lôžkové izby. Na štvrtom poschodí sa nachádzajú apartmány, ktoré univerzita využíva pre ubytovanie významných hostí ako aj zahraničných študentov. Každá izba má k dispozícií sociálne zariadenie (WC, sprcha, vaňa) aj chladničku. Pripojenie na internet má zatiaľ len prvé poschodie, ale to sa vraj má v blízkej budúcnosti zmeniť. Stravovanie študentov je zabezpečené rýchlym občerstvením. V priestoroch internátu sa v blízkom čase otvorí tanečný klub, ktorý študentom zabezpečí kultúrno-spoločenské aktivity. Dvojposteľová izba stojí mesačne 1500 korún, dvojposteľová pre manželov 4000 mesačne pre oboch, trojposteľová 1300. Cena sa zvyšuje o 50 korún mesačne v izbách s možnosťou pripojenia na internet.
Medzi ďalšie internáty, kde UKF ubytováva svojich študentov, patria Domov mládeže pri SOU potravinárskom I, Cabajská 6 (počet ubytovaných študentov UKF je 250), Domov mládeže pri SOU stavebnom, Nábrežie mládeže 1 (ubytovaných je 90 študentov UKF) a Domov mládeže pri SPŠ potravinárskej, Slančíkovej 2 (tu je študentov UKF najmenej, len 40). Celkovo je počet študentov ubytovaných v študentských domovoch UKF a ostatných stredoškolských internátoch 1917.
ZAMIETNUTÉ
ŽIADOSTI
Počet žiadateľov o ubytovanie v tomto akademickom roku bol 5017. UKF nemohla vybaviť 3100 žiadostí, čo predstavuje 62 percent.
KRITÉRIÁ
NA UDELENIE
INTERNÁTU
Všetky internáty majú rovnaké kritéria. Ubytovanie rozdeľuje Ubytovacia komisia menovaná rektorom UKF na základe zásad a kritérií pre ubytovanie na akademický rok 2005/2006. Zloženie Ubytovacej komisie aj zásady a kritériá sú dostupné na internetovej stránke univerzity.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 847
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 344
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 421
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 104
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 773
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 810
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 409
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 363
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 546
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 524
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Na koronavírus zomrel v galantskej nemocnici 43-ročný pacient

V domácej karanténe je šesť zamestnancov.

Galantská nemocnica.

Faško asi neostane, už sedel s Karom. Kde v zahraničí ho chcú?

Nechcel som ostať v Nitre, ale spravil som dobre, odfukuje si kométa Fortuna ligy.

Mestský úrad v Šali.

Divadlo Andreja Bagara obnovilo svoj online program

V rámci neho ponúka aj rozhovory s hereckými legendami.

V rámci online programu "spoluVYHRÁME" divadlo ponúka výber pútavých rozhovorov s hereckými legendami, ktoré boli piliermi nášho divadla, alebo sa výrazne podieľali na jeho formovaní, ako bol napríklad aj Jozef Dóczy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?