a Trenčín, kde utvoril nový slovenský rekord. Zdvihol neuveriteľných 273 kilogramov. O pol kilogramu tak prekonal svoj doterajší rekord a slovenské maximum.
Ivan Hritz športuje od pätnástich rokov, kedy začal hrávať futbal. Bol brankárom. „Vždy ma však viac priťahovali športy, pri ktorých som sa mohol presadiť sám a nemusel sa spoliehať na niekoho iného,“ priznáva Ivan Hritz. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo prešiel od futbalu ku kulturistike. A darilo sa mu. V roku 1982 skončil tretí na majstrovstvách Československa juniorov.
Kategória mužov si vyžadovala prísne diéty, ku ktorým nikdy nemal vzťah. Preto postupne presedlal na tlak v ľahu na lavičke. Je to jedna z disciplín silového trojboja a Ivan Hritz sa jej súťažne venuje od roku 1996. Za ten čas sa osemkrát stal majstrom Slovenska, dvakrát skončil druhý. Súťaží v hmotnostnej kategórii +125 kilogramov, na váhu si preto pozor dávať nemusí. „Je to šport, pri ktorom netreba žiadnym drastickým spôsobom upravovať stravovacie návyky, držať diéty či behať. Všetko si človek poctivo „odmaká“ v telocvični. Súťaže prebiehajú v priebehu celého roka, začínajú v apríli a posledné sú v decembri. Prípravu na ne začínam v januári, kedy si rozpíšem trojmesačný tréningový cyklus,“ vysvetľuje Ivan Hritz. Potom už len „stačí“ stanovené ciele postupne napĺňať. Cvičeniu sa venuje vždy vo voľných chvíľach, trénuje najmenej päťkrát týždenne. „V práci policajta nie je dnes už podstatná fyzická sila, výzor však má veľký psychologický efekt. Je predsa rozdiel, či sa pred kriminálnika postaví 70-kilový policajt alebo policajt, ktorý má nad 120 a veľkú silu,“ myslí si náčelník mestskej polície. Dodáva však, že polícia aj tak pri zákrokoch nikdy nemôže prekročiť rámec zákona.
Ivan Hritz bol dvakrát súťažne aj v Amerike. Na majstrovstvách sveta federácie AAU v Los Angeles skončil druhý a v roku 2000 vyhral v Nevade majstrovstvá USA. Okrem súťaží spoznával Ameriku aj v rámci svojej profesie. Sesternica, ktorá v Spojených štátoch žije, mu pomohla nakontaktovať sa na policajné stanice v Kalifornii a New Yorku. „Keďže robím policajta už takmer pätnásť rokov, zaujímalo ma, ako fungujú policajné zložky v USA. Policajt a požiarnik v Amerike skutočne veľa znamenajú, každý si ich váži a rozpráva sa s nimi slušne. Rovnako úctivo sa však správajú aj oni. U nás bude musieť uplynúť ešte niekoľko rokov, kým sa v tomto zmysle dostaneme na ich úroveň,“ tvrdí Hritz. Do Ameriky sa dostal ešte pred teroristickými útokmi na New York a Washington, napriek tomu však už v tom čase boli bezpečnostné opatrenia mimoriadne silné. „Prísne boli aj rok pred útokmi, potom pritvrdili ešte viac. Na každom letisku ma poctivo skontrolovali,“ hovorí Ivan Hritz, ktorý si popri súťažiach stihol prezrieť budovy dnes už neexistujúceho Svetového obchodného centra (známych Twin Towers – Dvojičiek), Sochu slobody, nočný Las Vegas, Hollywood, Grand Canyon či Santa Monicu.