V združení je zapojených osemnásť obcí, ktoré vo svojom názve nesú základ pomenovania „kráľ“ alebo „Štefan“. Zo Slovenska sú v ňom ešte Kráľovičove Kračany z okresu Dunajská Streda, päť obcí z Rumunska a ostatné z Maďarska. Združenie bolo založené na podnet starostov obcí maďarskej národnosti na stretnutí v Budapešti v roku 1997. Na slávnostnom akte odhalenia pamätníka sa zúčastnil okrem iných aj podpredseda vlády Slovenskej republiky pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky. Na otázku, ako vníma odhalenie pamätníka z pohľadu celoeurópskeho významu, nám okrem iného povedal: „Vysoko si vážim ľudí, ktorí si ctia hodnoty a odkazy minulosti. Jeho odhalenie zároveň vnímam ako upevnenie svojich koreňov a svojej minulosti. V rámci Európskej únie zo strany každého národa momentálne prebieha diskusia o tom, aká bude jej nová forma, kto si v nej aké miesto nájde. Myslím si, že aj takéto podujatia zapadajú do tohto európskeho trendu a v každom prípade nesú v sebe odkaz o tolerancii a vzájomnej spolupráci,“ uviedol po odhalení pamätníka Pál Csáky.
Udalosť osobne vnímal aj starosta obce Kráľová nad Váhom Ferenc Bergendi: „Takéto pocity sa v živote človeka objavujú málokedy. Aj počas posledných dní, tesne pred jeho odhalením, bolo fantastické cítiť to priateľstvo, ktorého základy vytvoril ešte môj predchodca. To sa veľmi ťažko opisuje slovami.“
Za spoločenskú organizáciu Csemadok sa na odhalení pamätníka, ako člen jej okresného predsedníctva, zúčastnil aj zástupca primátora Mestského úradu v Šali František Botka. Podľa neho tradície na pamiatku kráľa sv. Štefana je potrebné zveľaďovať a zachovávať aj do budúcnosti. Pamätník je umiestnený v miestnom parku v centre obce. Autorom pamätníka je sochár Andrej Csillag zo Šale.