i sa tancom, recitovaním, spevom a dramatizáciou. Prišla im zaspievať aj speváčka Brigita.
„Stretli sme sa v symbolickom predvianočnom čase. Pre tieto deti je to veľký zážitok, ukážu, čo v nich je a čo dokážu. Učitelia sa s nimi na vystúpenie pripravovali aj mimo svojho pracovného času už od septembra,“ povedala riaditeľka Špeciálnej základnej školy internátnej na Červeňovej ulici v Nitre Soňa Šišková. Z tejto školy na vystúpenie prišlo všetkých 113 detí, vrátane tých, ktoré navštevujú elokované triedy v Hájskom, Močenku a Klasove.
„Hendikepované deti prežívajú takéto podujatie oveľa viac citovejšie. Deti, ktoré majú sťažené podmienky v iných sférach, sa na takomto podujatí dokázali plne realizovať,“ povedal prednosta Krajského školského úradu Štefan Prónay.
Prevažnú väčšinu špeciálnych škôl v kraji trápia financie a nevyhovujúce budovy. „Je to historicky zdedený problém. Väčšina takýchto škôl sídli v budovách, ktoré si vyžadujú veľmi veľa prostriedkov na údržbu. A hoci sa do nich každoročne investujú nemalé prostriedky, nepostačuje to,“ povedal Prónay. V tomto roku sa šesť špeciálnych škôl prebudovalo na bezbariérové.
V kraji je 29 špeciálnych škôl a 17 školských zariadení. Financie na žiaka sa určujú podľa normatívov. V porovnaní s „bežnými“ školami sa často musia žiaci špeciálnych škôl diferencovať na triedy v závislosti od typu postihnutia, rozdielne sú aj pedagogické postupy.