„V piatok nás volali do Svätoplukova, kde mala pacientka problémy so srdcom. Odpadávala, mala prechodnú stratu vedomia. Cesty však boli neprejazdné,“ povedal nám primár Stanice záchrannej zdravotnej služby v Nitre Ján Murgaš. Príbuzným ženy radila dispečerka po telefóne, ako majú postupovať. Nakoniec sa jej zdravotný stav upravil.
„O niekoľko hodín neskôr nás volali do Svätoplukova znovu. Tentoraz išlo o pani, ktorá mala zníženú hladinu cukru. Našťastie to už bolo po polnoci a cesta bola v jednom pruhu prejazdná, takže sme sa k pacientke dostali,“ dodal primár. V noci z piatka na sobotu viezla záchranka aj rodičku z Vrábeľ do nitrianskej nemocnice. Cesta bola zjazdná, no tam a naspäť to trvalo spolu 1,5 hodiny. „Stihli sme to, dieťa sa narodilo až v nemocnici.“
Piatková kalamita však znemožnila prevoz bábätka, ktoré prišlo v ten deň na svet v zlatomoraveckej nemocnici. Keďže malo problémy, chceli ho umiestniť na novorodeneckom oddelení v Nitre, kde sú na takéto prípady špeciálne vybavení. „Našťastie, dieťa nebolo v kritickom stave. Po telefonickej konzultácii s pani doktorkou v Zlatých Moravciach mu boli nasadené lieky. Do Nitry sme ho previezli až na druhý deň doobeda,“ povedala nám prednostka novorodeneckého oddelenia nitrianskej nemocnice Alena Ďurišová.
Ťažko si predstaviť, čo by sa stalo, ak by lekárov súrne potrebovali v dedine bez prístupovej cesty. „Pomôcť by mohla jedine ťažká vojenská technika - ak by to zvlád-
la,“ zauvažoval primár Murgaš. Dodal, že momentálne ich trápi narastajúci počet zneužití záchranky. „Volajú nám aj ľudia, ktorí nás vôbec nepotrebujú - chcú len využiť, že je záchranná služba bezplatná. Napríklad istý pán sa potreboval dostať do nemocnice na preväz nohy. Samozrejme, nám nahlásil niečo iné. Bol to ďalší zbytočný výjazd, ktorý blokoval posádku. Je možné, že v takýchto prípadoch pristúpime k sank-
ciám.“