agara v Nitre. Svojou prítomnosťou špecifický projekt podporila aj ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová. Publiku prezradila, že sama kedysi v Luskáčikovi v Slovenskom národnom divadle účinkovala a balet jej bol blízky. „Tancovala som s radosťou a láskou. Sociologičkou som sa stala asi omylom, a o ministerke už nehovoriac,“ vtipne poznamenala Iveta Radičová a ocenila odstránenie bariér medzi postihnutými a zdravými deťmi.
Luskáčik a myší kráľ bol zavŕšením osláv piateho výročia založenia Arabesky. Za celým projektom stojí Emília Billíková, ktorá päťročnú prácu charakterizovala slovami: „Začínali sme s desiatimi deťmi a netušili sme, do čoho ideme. Narástli sme profesionálne, skúsenostne a postihnuté deti si našli priateľov medzi zdravými deťmi, čo ich určite posunulo.“
Tréner a choreograf Juraj Ilečko robil s postihnutými deťmi po prvýkrát a spoluprácu hodnotil ako poučnú a zaujímavú.
„Hendikepovaní ľudia si zaslúžia byť medzi zdravou populáciou. Keď sa s deťmi pracuje s láskou, dokážu sa odvďačiť. Dnes tu rezonuje myšlienka, že zdravé deti sa dožadujú byť s hendikepovanými a spolu s nimi tancovať. Myslím, že predstavenie bolo veľmi citlivé,“ uviedol Ivan Sýkora, prezident Slovenskej humanitnej spoločnosti. Podľa spolutvorkyne Andrey Billíkovej sa Arabeska v tejto hre orientovala predovšetkým na balet. Dvanásť postihnutých detí z Arabesky vystupovalo na javisku spolu s tanečníkmi z rôznych športových klubov. Nácvik prebiehal tri mesiace a predstavenie sa „dalo dohromady“ na trojdňovom sústredení v Dudinciach, ktoré sa konalo tesne po Vianociach. „Pri nácvikoch sa objavili zmeny nálad i plač, ale deti sa už naučili jeden druhého podržať a usmerniť. Predstavenie vypálilo nad moje očakávania,“ povedala A. Billíková a prezradila, že hendikepovaná Blanka Zíková v úlohe bábiky nevystúpila, lebo zavládla tréma a zastúpila ju náhradníčka. Tvorcovia však musia pri práci s mentálne postihnutými deťmi rátať s podobnými situáciami.
Záujem o vstupenky na premiéru hry Luskáčik a myší kráľ bol veľký, preto riaditeľ Divadla A. Bagara Ján Greššo ponúkol veľkú sálu aj pre ďalšie predstavenie.