„Tešíme sa z každého odberu, najmä keď ľudia na naše výzvy zareagujú a prídu v čo najväčšom počte. S mnohými sa už poznáme osobne, ale najväčšiu radosť máme z prvodarcov. Keď prídu raz, potom nám už ostávajú verní natrvalo,“ zhodnotila vydarené podujatie Jana Čimborová z hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice For Life, n.o., v Šali.
Svoju krv po prvýkrát prišli darovať napríklad aj 20-ročná Martinka Belová zo Šale a 19-ročná Jana Hippová z Močenku. Martinka študuje prvý rok ekonomiku v Bratislave. Krv chcela darovať už dávnejšie, musela si však počkať, kým trochu priberie, lebo jej chýbali nejaké kilá. Rekreačne sa venuje snowbordingu. Jana z Močenku je študentkou prvého ročníka medicíny na Lekárskej fakulte UK v Bratislave. Tiež sa venuje športu. Jeden rok dokonca hrávala ženský futbal za Šaľu. Pravidelným darcom krvi je napríklad Ladislav Rák. Má
29 rokov a pred Vianocami svoju krv daroval už po dvadsiatykrát. Pracuje ako profesionálny vojak, a preto vie, čo ľudská krv pre záchranu zdravia alebo života ľudí znamená. Má krvnú skupinu „nulka plus“. S darcovstvom začal pred siedmimi rokmi.
Krv prišiel po 15-krát darovať 29-ročný Zdenko Varga. Darovanie považuje za prejav ľudskosti. Nikdy nevie, komu môže pomôcť, a to je pre neho ten najlepší pocit spolupatričnosti. Desať rokov pracoval v teplárni v Dusle Šaľa, potom bol osem mesiacov na brigáde v Írsku aj pre to, aby sa zdokonalil v anglickom jazyku, a teraz sa venuje montáži plastových okien.
Medzi darcami sme stretli manželov Mareka (32 rokov) a Martinu Packových. Marek krv daroval už 22-krát, Martina 6-krát. Hovoria, že sa môže stať, že ju budú potrebovať aj oni. Marek robí štrnásť rokov v Dusle Šaľa ako riadič výroby prísad do olejov, hráva rekreačne futbal a tenis. Martina sa rekreačne venuje aerobicu a bowlingu. Krv potrebovala napríklad pri pôrode. Pracuje v lekárni v Dusle Šaľa.
Svoju krv chcel už po štvrtýkrát darovať aj 39-ročný Július Kuman. Počas vyšetrenia mu však zistili vysoký krvný tlak, a preto ju darovať nemohol, hoci má vzácnu krvnú skupinu „nulku negatív“. Pracuje ako zmenový majster v Dusle Šaľa.
„Našich darcov musíme šetriť aj tým spôsobom, že nie každému umožníme, aby mohol darovať krv. Napríklad pri vysokom krvnom tlaku by sme mu odberom krvi mohli uškodiť,“ upozorňuje na riziká Elena Hrabovská, vedúca lekárka Národnej transfúznej služby SR v Nových Zámkoch. Pred každým odberom krvi sa darcovia podrobia predbežnej kontrole svojho zdravotného stavu. Urobia im pečeňové testy, krvný obraz, virologické vyšetrenie a zmerajú tlak krvi. Darcovia musia vyplniť aj zdravotný dotazník. Je to v záujme ochrany darcu i prijímateľa krvi.