Obe rozhodnutia boli reakciou na verdikt štátnej finančnej kontroly. Tá nariadila Mestu vrátiť štátnu dotáciu takmer 20 miliónov korún za porušenie zmluvy pri výstavbe Tekovskej bytovky a zaplatiť penále vo výške ďalších 20 miliónov.
Štyridsať miliónov, päť dní
Radnica dostala na vrátenie štyridsiatich miliónov štátu lehotu päť dní, inak by hrozilo, že na Zlaté Moravce uvalia nútenú správu a majetok Mesta sa dostane do rúk exekútora. Primátorka zvolala mimoriadne zastupiteľstvo, na ktorom sa hovorilo ako vyriešiť problém s financiami, ktoré z Mesta po rozhodnutí kontroly odídu štátu.
„Žiadali sme kontrolórov, aby si s nami dohodli splátkový kalendár. Odpovedali nám, že zákon takéto riešenie neumožňuje a štyridsať miliónov korún máme uhradiť do piatich dní,“ povedala primátorka Serafína Ostrihoňová.
Odpredali polikliniku
Poslanci preto v decembri narýchlo rozhodli o odpredaji dvoch zdravotných stredísk – polikliniky na Bernolákovej a zdravotného strediska na Hviezdoslavovej ulici. Oba objekty označili za prebytočný majetok, ktorý sa mal odpredať dohodou na základe ceny znaleckého posudku. Rovnako schválili odpredaj bytov na Tekovskej ulici nájomníkom. Tí už v minulosti zložili za byt okolo 300-tisíc korún. Zvyšok by vraj doplatili. Cena jedného bytu sa odhaduje na 800-tisíc a viac, musia sa však na každý zvlášť vypracovať nové znalecké posudky. „Keď nebudú stačiť financie z odpredaja bytov a 50 percent z odpredaja polikliniky a jednoobvodového zdravotného strediska, použijú sa na splatenie dotácií, pôžičiek a sankcií za výstavbu Tekovskej bytovky finančné prostriedky z rozpočtu mesta,“ rozhodlo zastupiteľstvo. „Peniaze za odpredaj bytov sú zatiaľ v nedohľadne,“ upozorňuje primátorka.
Bez poslaneckého súhlasu
Minulý týždeň opäť zasadali poslanci a znovu na mimoriadnom zastupiteľstve. Mali podozrenie z porušenia zákona – podpísali sa zmluvy a objekty sa predali bez súhlasu mestských poslancov s cenou. „Kúpno-predajné zmluvy sú podpísané pri porušení zákona. O konkrétnej cene musí rozhodnúť zastupiteľstvo. My sme doteraz v schválenom uznesení zadefinovali cenu dohodou na základe znaleckého posudku, ale nie konkrétnu čiastku. Tá sa mala ešte pred podpisom zmluvy predložiť zastupiteľstvu na schválenie,“ argumentoval poslanec Jozef Predáč. „Občania boli okradnutí, lebo 28 miliónov za polikliniku je málo. To je taká istá poliklinika, ako napríklad polikliniky na Klokočine a Chrenovej v Nitre,“ vraví poslanec Štefan Valkovič. Upozorňuje, že zastupiteľstvo o konkrétnej sume nerozhodovalo.
„Firma, ktorá odkupovala polikliniku, už má list vlastníctva. Napriek tomu potrebujeme vyjadrenie nezávislého právnika, či nedošlo k porušeniu zákona,“ povedal poslanec Vladislav Špidlík. „V čase odpredaja nebol určený ani znalec, ani znalecký posudok. Záležitosť musí prešetriť súd, lebo zmluvy sú relatívne neplatné. To znamená, že desať právnikov môže mať svoj právny názor, ale konečný verdikt musí povedať súd,“ dodal Valkovič.
„Poslanci spochybňujú právnosť odpredaja uznesením, kde chýba konkrétna suma. Je však otázne, ako by sa k tomuto problému postavili súdy. Na polikliniku je už teraz povolený vklad vlastníckeho práva, majetok prešiel do vlastníctva obchodnej spoločnosti z Jelenca. Kúpna zmluva zdravotného strediska nemá zatiaľ založený list vlastníctva v prospech kupujúcich, lebo poslanecké uznesenie by malo obsahovať konkrétne mená osôb, ktorým sa majetok odpredáva. Preto ešte budova na Hviezdoslavovej ulici neprešla do vlastníctva budúcich kupujúcich,“ povedala právnička mestského úradu.
Prípad sa zrejme dostane na súd. Právnička dodala, že v takom prípade by rozhodnutie okresného súdu zrejme nebolo konečné a vo veci by nakoniec možno rozhodoval až Najvyšší súd. Tým by sa celý spor predĺžil.