separovalo len občas, pätnásť percent separovaný zber nezaujímal a pätnásť percent nevedelo, čo to separácia je. V ankete sa vyjadrilo 1123 respondentov.
V Seredi už druhý rok organizujú separovaný zber komunálneho odpadu. „Nerozbiehalo sa to ľahko. Ľudia spočiatku separovaný zber ignorovali. Situácia sa však postupne mení k lepšiemu a dá sa povedať, že niektoré zložky komunálneho odpadu sa v Seredi už reálne separujú,“ informoval nás Róbert Gablík, vedúci oddelenia životného prostredia mesta Sereď. Mesto vyčleňuje finančné prostriedky na nákup igelitových vriec, do ktorých môžu obyvatelia odpad triediť už priamo v domácnostiach. Igelitové vrecia sú určené najmä na separovaný zber papiera, plastových obalov a sklených fliaš a pohárov. Od začiatku minulého týždňa sa separácia rozbehla v novovybudovaných priestoroch zberného dvora na Cukrovarskej ulici. „Plastové fľaše tu po vytriedení na biele a farebné lisujeme do približne tridsaťkilogramových kociek, ktoré v takomto stave odovzdávame odberateľovi na ďalšie spracovanie. V podstate tým zabezpečujeme spracovanie a prípravu plastových obalov na samotnú recykláciu. Triedenie zabezpečujeme s približne desiatimi pracovníkmi v rámci aktivačných prác,“ upresňuje vedúci oddelenia. Doteraz sa triedenie robilo v priestoroch garáží na futbalovom štadióne. Bolo tam však málo miesta. V novom zbernom dvore majú pracovníci k dispozícii halu s oveľa vhodnejšími podmienkami na triedenie odpadov.O termínoch zberu triedených odpadov v meste pravidelne informujú rôznymi letákmi. V prvom štvrťroku začali so zberom triedených odpadov vždy v párnom týždni. Spravidla ide o dvojtýždňové intervaly. Takýto zber bude aj v dňoch od 23. do 27. januára, potom od 6. do 10. februára. Pravidelnú perio-
dicitu narušia až v 13. týždni, keď budú zber organizovať v dňoch od 27. do 31. marca. Vrecia s triedenými odpadmi ľudia odkladajú k 120 alebo k 1100-litrovým nádobám na komunálny odpad. V modrých igelitových vreciach bývajú umiestnené PET fľaše od minerálok, limonád, sirupov, prípadne HDPE plasty, teda obaly od saponátov a šampónov, čierne vrecia slúžia na vkladanie číreho alebo farebného skla a papiera. „Takto vytriedené odpady v rámci kúpno-predajných zmlúv predávame spracovateľom. Separácia odpadov má teda okrem ekologického efektu i ekonomický. Ten však ešte nie je taký výrazný. Tendencia je však jednoznačná. Pokiaľ sa občania budú zapájať do triedenia, nemali by im rásť poplatky za zber komunálneho odpadu. V oblasti odpadového hospodárstva sa však musíme dostať na úroveň výdavkov a príjmov. Viac peňazí chceme investovať aj do osvety a propagácie triedenia. V tomto roku máme naplánované v rámci mesta osadiť ďalších 180 kusov 1100-litrových nádob a 600 kusov malých 120-litrových nádob na triedené odpady. Keď budú na triedenie odpadu vytvorené čoraz lepšie podmienky, ľudia sa do triedenia zapoja,“ zamýšľa sa Róbert Gablík. Ak však nie sú vrecia umiestnené do nádoby, odfukuje ich vietor a rýchlo sa ničia.
Mesto sa vytrieďovaním určitých predpísaných množstiev zaviazalo i Recyklačnému fondu. Práve od neho totiž dostalo dotáciu na nákup určenej technológie - lisu, kontajnerov a nádob na triedený odpad na zberný dvor.