Vybavení boli termoskami s teplým čajom. „Ľudí bez domova informovali, kde sa môžu zohriať a tiež im ponúkli možnosť prísť na útvar mestskej polície,“ povedal nám náčelník Miloš Hajnovič. Jedného bezdomovca k nim priviedol aj obyvateľ mesta. Našiel ho zoslabnutého pod Zoborom. „Zostal u nás asi tri hodiny, potom sa presunul na železničnú stanicu,“ dodal Hajnovič.
Prvý monitoring bol vykonaný predminulú sobotu v spolupráci s viceprimátorom Františkom Balážom, ktorý inicioval aj vyvesenie päťdesiatky plagátov po meste. Bezdomovci sa v nich dočítajú, že môžu prísť do mestskej nocľahárne na Štúrovej 55 a že v Diecéznej charite na Samovej 4 dostanú obed (za symbolický poplatok alebo si ho môžu odpracovať). Kto sa zapojí do resocializácie, má zadarmo nárok na raňajky a večeru.
O vyhrievané vojenské stany zatiaľ mestská samospráva neprejavila záujem, keďže v spomínanej nocľahárni sú ešte voľné kapacity. Pre prípad veľkého záujmu sú tam k dispozícii aj rozťahovacie kreslá. Ak bezdomovci nie sú agresívni, môžu prísť aj pod vplyvom omamných látok. „Môžu sa tu umyť, oprať si veci, dostanú aj čaj a chlieb, dvakrát do týždňa nám sponzor dodáva koláče,“ povedala nám Anna Kasanová, riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb. Počas dňa sa môžu bezdomovci ohriať na spomínanej Diecéznej charite, kde si môžu zabezpečiť osobnú hygienu a (za symbolickú sumu alebo prácu) dostanú šatstvo aj sociálne poradenstvo.
Viceprimátor Baláž nevylúčil, že na budúci rok Mesto vyhrievaný stan zabezpečí – mohol by vraj slúžiť ako nízkoprahové centrum pre neprispôsobivých bezdomovcov. „Niektorí nie sú schopní prijať ani minimálne pravidlá, ktoré má nocľaháreň alebo my na charite, majú doslova až fóbiu z akejkoľvek inštitúcie. V resocializačnom procese nemôžeme ísť za hranicu ich slobodnej vôle. Všetko stojí na tom, či sú ochotní na sebe pracovať,“ konštatuje Milena Beresecká z Diecéznej charity. Práve pre takýchto ľudí je určený projekt nízkoprahového centra, ktorý vypracovala. Realizovať sa má v spolupráci s Mestom Nitra. „Malo by ísť o priestor na spôsob garáže alebo hangáru, kde sú len lavice. Bezdomovec by tam dostal suchý chlieb a čaj a nikto by sa ho na nič nepýtal. Túto víziu máme už dlho, chýbajú nám však vhodné priestory.“
Podľa odhadov Mileny Bereseckej žije v Nitre približne 150 bezdomovcov. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je medzi nimi viac žien – takmer štvrtina. Niektorí bývajú pod mostom, iní pri teplovodnom potrubí, čo sa už považuje za zvýšený štandard. Viacerí aj napriek tuhým mrazom odmietli ísť do nocľahárne azylového domu. Napríklad istú ženu tam dopravili až policajti, keď mala zdravotné problémy.
Počet bezdomovcov bude narastať, ich rady rozšíria najmä neplatiči nájomného. Preto by mali pribudnúť sociálne byty a chránené bývania. V Nitre zatiaľ úplne absentujú.