starý nábytok, elektroniku bez nebezpečných vlastností, pneumatiky a, samozrejme, aj pravidelne zbierané zložky, ako sú papier, sklo a plasty,“ upresnila Edita Haládiková z oddelenia životného prostredia.
S prvými pokusmi so separovaným zberom komunálneho odpadu v Šali začali ešte v roku 1996. Bolo to formou zberu do modifikovaných kontajnerov, ktoré sa však neosvedčili kvôli znečisťovaniu separátov a znehodnocovaniu nádob napríklad aj vypaľovaním. Efektivita zberu, teda množstvo čistých pozbieraných separátov, bolo veľmi nízke.
Preto v roku 2003 pristúpili k novej separácii do zberných plastových vriec. „V rodinných aj v bytových domoch takto zbierame papier, sklo aj plasty. Na sídliskách zbierame sklo do modifikovaných zberných kontajnerov, papier a plasty do vriec. V rodinných domoch všetky tri komodity dávajú ľudia do vriec. Vývozným dňom je každá sobota,“ informovala nás Edita Haládiková a stavebný úrad Mestského úradu v Šali. Keď obyvatelia niektorej domácnosti príslušné vrece daným druhom odpadu zaplnia, jednoducho ho v stanovený deň vyložia k smetným nádobám, odkiaľ ich pracovníci firmy SYKO prevezú do separačného dvora na konečné dotriedenie.
Plasty triedia na tvrdé plasty a mäkké – polyetylénové fľaše, ktoré ešte delia na biele, modré a zelené. Po zlisovaní do balíkov ich odvážajú na samotné spracovanie. Podobne triedia a lisujú papier, na farebné a biele sa tiež triedi zozbierané sklo. „Dvakrát do roka zabezpečujeme zber zložiek nebezpečného odpadu prostredníctvom špeciálneho zberného vozidla. Zber pre občanov mesta je bezplatný. Obyvatelia mesta odovzdávajú hlavne žiarivky, automobilové batérie, oleje, zvyšky farieb a ich obaly, staré pesticídy, vyradené elektronické zariadenia s obsahom nebezpečných látok a iné,“ povedala Edita Haládiková.
Pred dvomi rokmi začali aj s odvozom biologického odpadu. Ten putuje na kompostovanie. Akonáhle sa začne jarná sezóna, začnú z rodinných domov jeho zber organizovať v pravidelných týždňových intervaloch. Zbiera sa aj odpad z verejnej zelene, teda po kosení trávy či orezaní stromov alebo ich vyrúbaní. Drevo tu napokon podrvia, aby ho takto spracované mohli uložiť do kompostovacích hroblí.
Okrem uvedeného zabezpečujú dvakrát do roka (na jar a na jeseň) zber veľkorozmerných odpadov prostredníctvom veľkoobjemových kontajnerov rozmiestnených na celom území mesta.
„Aj napriek týmto možnostiam sa v meste v roku 2005 vyprodukovalo približne o 900 ton viac zmiešaného komunálneho odpadu ako v predchádzajúcom roku. Mestské zastupiteľstvo koncom roka schválilo výšku poplatku pre rok 2006, ktorá zostáva na úrovni roka 2005, aj napriek predpokladaným vyšším nákladom na zabezpečenie odpadového hospodárstva. Preto našou snahou bude zvýšiť informovanosť občanov v tomto smere a veríme, že aj oni využitím ponúkaných možností prispejú k väčšej efektivite zberu a triedenia odpadov,“ povedala na záver Edita Haládiková.