vložilo svoje peniaze štvrť milióna ľudí.
„Je to výsledok možno až stoviek rokovaní s poslancami, počas ktorých sme im ukazovali dokumenty, ktorými sme sa snažili dokázať, že štát jednoznačne nesie svoj podiel na krachu nebankových subjektov,“ povedal podpredseda Združenia poškodených občanov Štefan Šipoš. „Na rozdiel od obyčajného občana mal štát dostatok informácií o fungovaní týchto inštitúcií. Vláda mohla minimálne zabrániť tomu, aby bolo poškodených tak veľa. Štát však zo všetkého profitoval – na daniach vybral 6-8 miliárd korún. Práve pre svoj podiel viny musí teraz štát občanov odškodniť,“ tvrdí Šipoš.
„Orgány štátnej správy nevykonávali kontrolu, a preto si neplnili svoju úlohu. Aj tam, kde sa kontrola vykonala a kde existovalo podozrenie z pyramídovej hry, neuskutočnili sa kroky, ktoré by viedli k zastaveniu činnosti nebankových subjektov,“ povedala poslankyňa Katarína Tóthová. Podľa nej Štátny dozor nad kapitálovým trhom urobil dve komplexné kontroly v spoločnostiach Horizont a BMG Invest, pri ktorých zistil, že vykonávajú nezákonnú činnosť. Poškodení občania by sa podľa Tóthovej mali dočkať čiastočného odškodnenia. Poslankyňa argumentuje zákonom o náhrade škody orgánov verejnej správy spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom. „V tomto prípade ide o nesprávny úradný postup, pretože príslušné štátne orgány boli v kauze nečinné.“
Združenie poškodených občanov o výsledku hlasovania v parlamente informovalo svojich členov minulý týždeň. Do zasadačky nitrianskeho mestského úradu ich v piatok prišlo takmer tristo. „Poškodení sa domáhajú stopercentného odškodnenia, uvedomujeme si však, že to nie je možné. Čiastočným odškodnením sme na seba zobrali spoluzodpovednosť. Okrem toho plné odškodnenie by poslanci určite nepodporili,“ vyhlásila Božena Timková zo združenia. Poukázala tiež na skutočnosť, že z doterajších hlasovaní parlamentu za prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní hlasovalo viac poslancov. Podľa nej je to výsledok mnohých rokovaní združenia s poslancami a tlaku ľudí na zákonodarcov. „Len od decembra z Nitry poslali 116 listov poslancom, ďalších 60 zaslalo predsedníctvo,“ povedala Timková.
Združenie má vraj od prezidenta Ivana Gašparoviča prísľub, že ak zákon prejde parlamentom, podpíše ho.