Mesto Šaľa každoročne upozorňuje právnické a fyzické osoby, oprávnené podnikať, na oznamovaciu povinnosť za účelom určenia výšky poplatku za znečisťovanie ovzdušia. Táto povinnosť platiteľom vyplýva zo zákona.
„Poplatky sa platia podľa veľkosti zdroja znečisťovania. Ak ide o stredný alebo veľký zdroj, platia sa poplatky obvodnému úradu životného prostredia, ak o malý, platí sa obci,“ informovala nás Katarína Minárechová z oddelenia životného prostredia a stavebný úrad Mestského úradu v Šali. Uviedla, že náležitosti platenia si obec môže upraviť prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia, nesmie však ísť nad rámec zákona. V Šali sa rozhodli do určitej miery tieto poplatky zohľadniť alebo odpustiť, kritériom je druh používaného paliva. Poplatky odpúšťajú napríklad používateľom zemného plynu a dreva. „Poplatok neplatia malé zdroje znečisťovania, spaľujúce zemný plyn s príkonom kotlov do tristo kilowattov. Platia však tí, ktorí ako palivo používajú uhlie. Je ich čoraz menej. Snahou Mesta je viesť používateľov k plynofikácii. Zemný plyn je totiž z hľadiska ochrany ovzdušia výhodnejší ako tuhé palivá,“ porovnáva jednotlivé druhy energií Katarína Minárechová.
Oznamovacia povinnosť je limitovaná dátumom 15. februára. Dovtedy je potrebné na príslušnú inštitúciu písomne oznámiť množstvo spotrebovaného paliva. „V prípade, ak ide o výrobnú jednotku, lebo aj tá môže byť malým zdrojom znečisťovania, oznamuje sa množstvo spotrebovaných surovín. Môže ísť napríklad aj o rôzne stolárske výrobne, kde pri pílení dreva vznikajú tuhé znečisťujúce látky, prípadne sa v nich používajú aj nátery a lepidlá. Z údajov určujeme výšku poplatku, ktorá sa stanovuje paušálne alebo výpočtom. To sú takzvané kombinované druhy znečisťovania. Sú nimi tiež skládky alebo predajne palív. Tie sa spoplatňujú paušálne, podľa veľkosti plochy. Patria sem napríklad aj kompostárne,“ vysvetľuje Minárechová.
Upozorňuje, že ak si príslušná osoba nesplní oznamovaciu povinnosť o malom zdroji znečisťovania, musí zaplatiť pokutu. Aby ich pred ňou ušetrili, vyzývajú znečisťovateľov vopred listami, aby sa prihlásili.
Malí znečisťovatelia sú od poplatku oslobodení, ak výška vypočítanej sumy nepresiahne sto korún. Veľké zdroje znečisťovania obvodným úradom životného prostredia neplatia, ak ich poplatok nepresahuje tisíc korún. „Vychádzame im v ústrety, aby sa malí znečisťovatelia voči väčším necítili znevýhodnení alebo diskriminovaní,“ vysvetľuje Minárechová. Uviedla, že by bolo neetické, keby znečisťovatelia ovzdušia za menší zdroj platili a väčší v susedstve by mal v rukách potvrdenie o oslobodení od poplatku.
Podrobnosti o údajoch, ktoré je potrebné uviesť, sú uvedené v tlačive, ktoré je k dispozícii na stránke www.sala.sk – časť Životné prostredie, prípadne aj v kancelárii prvého kontaktu MsÚ alebo priamo na Oddelení ŽP a SÚ, referát ŽP,
č. dverí 306.