Obe strany mohli byť zmierlivejšie. Pri vzájomnej argumentácii boli SDKÚ aj KDH tvrdé a neoblomné vo svojich postojoch,“ povedal krajský predseda SMK IVÁN FARKAS. Zmluva o práve uplatňovať výhrady vo svedomí ležala podľa neho na kompetentných miestach asi deväť mesiacov. Za ten čas sa mohlo o nej diskutovať a dospieť k dohode prijateľnej pre obe strany.
SMK po páde doterajšej vládnej koalície získala post ministra školstva. Do tejto funkcie uviedol prezident Ivan Gašparovič doterajšieho štátneho tajomníka rezortu Lászlóa Szigetiho. „Jeho manévrovací priestor je úzky, vieme reálne odhadnúť, čo sa dá za štvormesačné obdobie do volieb stihnúť,“ povedal Iván Farkas. Z hľadiska štátu sú podľa neho predčasné voľby lepšie ako regulárne, a to najmä s ohľadom na prípravu rozpočtu na rok 2007.
Situácia vo vládnej koalícii bude mať podľa Farkasa dopad aj na re-
gionálnu politiku, konflikt strán sa vo vzťahovej rovine môže prejaviť aj v práci regionálnych poslancov.
Slobodné fórum vníma rozpad vládnej koalície ako nevyhnutný dôsledok pretrvávajúcich konfliktov vo vláde. Tá sa podľa podpredsedníčky SF EVY HLAVÁČOVEJ odklonila od sľubov, ktoré dala občanom, a od hodnôt, ktoré ju vyniesli do exekutívy. „V pomerne krátkom čase zabudli na občana a začali reprezentovať záujmy istých skupín,“ konštatovala Eva Hlaváčová. Vládna kríza by podľa nej nemala mať žiadny vplyv na regionálnu politiku. „Treba iba dúfať, že posty, ktoré sú v regiónoch obsadené nominantami odchádzajúcej koaličnej strany, nebudú preobsadzované.“ Ako východisko z krízy vidí predčasné voľby, pretože „si nevieme predstaviť, akým spôsobom by dokázal premiér zabezpečiť funkciu menšinovej vlády, ktorá je reprezentovaná menej ako 50 poslancami v parlamente“. Prípravu na voľby chce Slobodné fórum viesť osvedčeným spôsobom – komunikáciou s verejnosťou.
Podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja JÁN VANČO (KDH) sa stotožňuje s krokmi vedenia strany. Podľa neho hnutie spravilo odchodom z vlády zásadný krok. „Nemohli sme nechať premiéra Dzurindu, aby našou stranou zametal tak, ako to vyhovuje jemu. Dôvodom odchodu KDH z koalície boli dve zásadné veci – zmluva o práve uplatňovať výhrady vo svedomí a štýl vedenia politiky zo strany premiéra Dzurindu. Pokiaľ ide o zmluvu, vláda nepostupovala pri jej napĺňaní tak, ako bolo dohodnuté,“ uviedol.
Vančovi vyhovujú aj predčasné voľby, na ktorých sa zhodli všetky relevantné politické strany a ktoré minulý týždeň odobril parlament. „Teraz bude aspoň čas na prípravu rozpočtu, pretože doterajšie septembrové termíny boli v tejto súvislosti dosť excentrické. Sme na voľby pripravení, máme už dlhšie stanovenú stratégiu, na ktorej neplánujeme nič meniť, len ju posunieme o niekoľko týždňov dopredu,“ povedal Ján Vančo.
„Podľa môjho názoru sa pomery, ktoré sa vyvinuli v súvislosti so zmluvou, stali pre oboch partnerov neudržateľné. A môj dojem je, že s odchodom z koalície sa KDH pohrávalo už dlhší čas a nedohodu v otázke zmluvy o uplatnení si výhrady vo svedomí postavilo nad všetky doterajšie priority. Osobne ma spôsob rozchodu koaličných partnerov mrzí, a môžem len dúfať, že sa s ním lídri politických strán vyrovnajú na patričnej kultúrnej úrovni a nebudú občana - voliča v predvolebnom boji zásobovať nechutnými bonbónikmi vzájomného osočovania,“ hovorí ĽUBOMÍR FRAŇO, predseda poslaneckého klubu SDKÚ v nitrianskom mestskom zastupiteľstve. „Dôsledky odchodu KDH z vlády sa už prejavili následným pokojným, pragmatickým prístupom premiéra pri výmene odstupujúcich ministrov za KDH, prijatými rozhodnutiami o nepokračovaní v privatizačných procesoch a dohodou prakticky všetkých strán na skrátení volebného obdobia. Iná otázka je vnímanie tohto rozchodu zvonka, nakoľko Slovensko bolo považované za relatívne stabilnú krajinu.“ Aký dopad bude mať podľa Fraňa vládna kríza na regionálnu politiku? „Na túto otázku v tomto momente nie je možné presne odpovedať. V najbližšom období budeme o vzniknutej politickej situácii rokovať na úrovni straníckych orgánov. Ak by sa v týchto rokovaniach prijali zásadné rozhodnutia, ktoré by mohli mať dopad na oblasť regionálnej politiky, verejnosť by sme s nimi dostatočne zavčasu zoznámili prostredníctvom médií. Koaličná rada partnerov na úrovni mesta zatiaľ nezasadala. Ja ako predseda poslaneckého klubu SDKÚ som od koaličného partnera dosiaľ nedostal žiadne avízo o prípadnom vypovedaní, resp. rokovaní o koaličnej zmluve.“
Predčasné voľby vníma Ľ. Fraňo ako jedinú možnú prijateľnú alternatívu súčasného vývoja. „Brániť sa im by bolo v tejto etape politicky neprezieravé. Považujem ich za východisko zo súčasnej krízy. Ukázalo sa, že aj trpezlivosť a ochota našej strany majú svoje medze. Príprava volieb bude, tak ako vždy, spočívať na aktivizácii členskej základne, sympatizantov a v pevnom odhodlaní, že sa nám podarí presvedčiť voliča, že rozrobenú prácu je treba doviesť do konca. Samozrejme, v našich podmienkach to naviac znamená urýchlenú prípravu primárnych volieb na kandidátov, čiže pripraviť sa na voľby s dostatočnou časovou rezervou.“
„Už pri kreovaní tejto koalície po voľbách v roku 2002 neveštilo toto zoskupenie pre Slovenskú republiku nič dobrého. KDH svojím nezodpovedným odchodom z koalície len vlastne potvrdilo predpoklady, o ktorých predstavitelia Ľudovej strany – HZDS otvorene hovorili od vzniku tejto koalície,“ hovorí JÁN KOVARČÍK, krajský predseda ĽS-HZDS, poslanec NR SR aj mestského zastupiteľstva v Nitre. Myslí si, že sa vládna kríza nedotkne regionálnej politiky, nakoľko koalícia vytvorená pre komunálne voľby do VÚC „je postavená na iných základoch a princípoch ako koalícia na najvyššej úrovni. Naším krédom nie je kto z koho, ale čo môžeme pre občanov v tomto kraji pre zlepšenie kvality života urobiť. Verím, že zotrváme na týchto princípoch.“
Vzhľadom na to, že Národná rada SR jednomyseľne schválila predčasné voľby na 17. júna 2006, potvrdila sa podľa Kovarčíka alternatíva, ktorú presadzovali poslanci Ľudovej strany – HZDS už dva roky pred týmto termínom. „Nová koalícia bude môcť s časovým predstihom pripraviť nový rozpočet pre rok 2007 a bude mať dosť času pripraviť dôsledne fungujúcu verejnú správu podľa vlastných predstáv. Prípravu na predčasné voľby Ľudová strana – HZDS začala už koncom minulého roka. Tento mesiac predstavíme na Programovej konferencii Program dlhodobého rozvoja Slovenskej republiky a od tohto dlhodobého programu sa budú odvíjať volebné programy či už pre voľby do Národnej rady SR, ako aj dielčie programy pre voľby do komunálnej samosprávy,“ dodal Kovarčík.