Pondelok, 17. január, 2022 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

S dcérou sa stretli po dvoch rokoch odlúčenia – v Austrálii

Katarína Benková z Komjatíc sa od svojich jedenástich rokov venuje jachtingu. Začínala v nitrianskom jachtárskom klube, stala sa majsterkou Slovenska a odcestovala do Austrálie, kde sa tri mesiace pripravovala na olympiádu. Od protinožcov sa domov už nevr

átila. V Melbourne sa vydala a onedlho sa jej narodil syn Viktor. Rodičia Magda a Štefan Sťahulákoví videli svoju dcéru až po dvoch rokoch od jej odchodu. Už niekoľkokrát navštívili krajinu klokanov, prvá návšteva však bola špecifická – podstatne viac ako Austrália ich zaujímal vlastný vnuk a nový život dcéry Kataríny.

Majsterku nechceli pustiť
Ako malé dievča sa Katarína vždy rada pozerala na tréningy, ktoré mal jachtársky klub v Komjaticiach. Sedela na brehu zátoky a pozorovala svojich starších bratov. Tréner jej povedal: „Mládenec, keď mi pomôžeš pri stavaní stanu, možno ťa zoberiem na plachetnicu.“ Až uprostred štrkárne kouč zistil, že z mládenca je dievča, ktoré už vie o jachtingu dosť na to, aby sa stalo členkou klubu. Katarína začala usilovne trénovať, chodiť na preteky a neskôr vyhrávať jeden titul za druhým. Dotiahla to až na majsterku Slovenska.
Zamestnaná bola v Nitre ako rehabilitačná pracovníčka. Zobrala si trojmesačné neplatené voľno a chystala sa vycestovať do Austrálie. „Keď nám to povedala, bolo u nás zle-nedobre. Nechceli sme ju pustiť, ale ona bola dosť tvrdohlavá, aby si stála za svojím. Nakoniec sme jej povedali – keď sa ti bude páčiť, zostaň, keď nie, vráť sa hoci aj o týždeň,“ spomína si Katkina mama Magda Sťahuláková.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutie po dvoch rokoch
Katarína odišla pred deviatimi rokmi. Na opačnom konci sveta sa spoznala so Slovákom a krátko na to uzavreli manželstvo. V roku 1999 sa im narodil syn Viktor. Rodičia Kataríny mali o dôvod viac, aby vycestovali na návštevu. Dostali víza a po prvý raz šli na mesiac do Austrálie. „Štyri týždne sú na spoznávanie kontinentu na opačnej strane sveta skutočne málo. Dva roky sme nevideli dcéru, vtedy nás preto zaujímala hlavne ona s manželom a náš maličký vnuk.“
Na dlhší čas odišli k protinožcom pred rokom v novembri, ostali do mája. V austrálskych školách sa práve začínali veľké letné prázdniny, a tak sa manželia Sťahulákoví starali o svojho vnuka. Viktor končil škôlku a po prázdninách začal navštevovať nemeckú triedu, pretože jeho mama pracuje v nemeckej firme. Malý chlapec tak v šiestich rokoch perfektne ovláda slovenčinu, angličtinu a dohovorí sa po nemecky.
Popri jazykoch je dobrý aj v športe. Austrálske školy veľmi podporujú športové aktivity detí. Viktor celé popoludnia venoval len športu. Manželia Sťahulákoví vravia, že na hodinách športu z detí „vytlčú“ všetku energiu. Národným športom Austrálčanov je nepochybne tenis, a tak si manželia nemohli nechať ujsť Australian Open. Na kurtoch stretli austrálsku hviezdu Lleytona Hewitta, ale aj nášho Dominika Hrbatého. Populárne je aj plávanie, Austrália sa pýši plavcami, ako Ian Thorpe či Grant Hackett. No plagáty nadživotných veľkostí zobrazujú aj piešťanskú rodáčku Martinu Moravcovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Sviatky na pláži a štadióne
Štefan a Magda Sťahulákoví spoznali vďaka svojej dcére Vianoce po austrálsky. Nezvyčajné je už len to, že v Austrálii v čase sviatkov vrcholí leto a je neskutočne teplo. Vianoce na pláži sa dajú prežiť iba s klobúkom, vodou a ochranným krémom. Teploty cez deň nezostúpia pod 35 stupňov Celzia a 90-percentná vlhkosť s neodbytným pieskom všade navôkol tiež dokážu urobiť svoje. Cez deň fúka vietor od púšte a vzduch je extrémne horúci. No v noci, keď zavanie vietor od Antarktídy, dokáže byť skutočná zima. Dvadsaťstupňové výkyvy medzi dňom a nocou nie sú ničím výnimočným. „Paradoxne sme s výkyvom teplôt problémy nemali. Na Slovensku sa len trošku zmení počasie a už mám problémy s kĺbmi. Tam to tak nebolo. Melbournčania hovoria, že majú štyri ročné obdobia v priebehu jediného dňa – ráno si zoškrabujú ľad z okien a cez deň sa pečú na pláži,“ tvrdí Magda Sťahuláková. Veľa rodín z okolia Melbourne cestuje za oddychom do svojich prázdninových domov na malom ostrove Phillip Island.
Kolegovia a známi Kataríny vozili počas celého dňa malému Viktorovi darčeky. „Ja som ledva čakala, kedy tí ľudia odídu, aby sme začali slávnostnú večeru. U nás sa hovorí, že aj posledný žobrák je na Štedrý deň doma, v Austrálii to neplatí. Tam sa všetci navštevujú. U dcéry napríklad večeral Slovák žijúci dlhodobo v Austrálii, ktorý už desať rokov nerozprával po slovensky. Tak si zvykol na angličtinu, že bolo skutočne poznať, že slovenčina mu spôsobuje problémy.“
Po večeri sa odchádza na rug-
byový štadión. Nesedí sa v obecenstve, ale dole na trávniku na rozkladacích stoličkách alebo špe-
ciálnych dekách odolných voči piesku a špine. V klasickom hľadisku je zhromaždených množstvo speváckych zborov. Po ich vystúpení si všetci zapália sviečky a spoločne zaspievajú Tichú noc. Následne vystrelia za štadiónom obrovský ohňostroj, pretože Austrálčania ohňostroje jednoducho milujú. To poznať každoročne pri vítaní nového roka, keď prvý poriadny ohňostroj odpaľuje práve austrálske Sydney.
„Ešte nikdy som nepočula tisíce ľudí naraz spievať Tichú noc, na štadióne to vytvorilo úžasnú atmosféru. Štedrý deň oslavujú Austrálčania spolu. Naopak, na Božie narodenie sú všetci doma. Kdekoľvek v Austrálii sú deti, vždy na Prvý sviatok vianočný prichádzajú k svojim rodičom. Poznať to napríklad tak, že kým v bežný deň stoja pred domom dve-tri autá, na Vianoce ich parkuje pred každým domom aj šesť.“ Do kostola na slovenskú omšu cestovali manželia Sťahulákoví 84 kilometrov tunelom. Po omši si v spoločenskej sále kostola pozreli vystúpenie detí prezlečených do slovenských krojov.
Na Silvestra sa robia večierky od výmyslu sveta. Domáca pani nikdy nemá s ich prípravou veľké starosti. Jedlo a nápoje si prinesú hostia. Sťahulákoví pripravili tiramisu, langoše, oblátky a slovenský šalát. Alkohol sa v austrálskych mestách nedá zohnať ľahko. Ak ho aj zoženiete, je drahý. Zvyčajne sa predáva v obchodoch na periférii mesta.
Príchod Nového roka sa potom oslavuje s drinkami v bazéne. Ešte aj mestské autobusy premávajú v noci zadarmo.

Skryť Vypnúť reklamu

Truhlová skala
Počas dlhšieho pobytu spoznávali Sťahulákoví okrem úžasného podmorského sveta a bohatých národných parkov, ktorých je na území kontinetnu až päťsto, aj zvláštnosti Austrálie. K jednej z nich patrí Truhlová skala. Je to obyčajná plochá rovná skala na pobreží. Nikto, kto z nej zliezol do mora, sa ale živý nevrátil. Hoci oblasť na prvý pohľad nevyzerá nebezpečne, vodné prúdy plavcov doteraz vždy záludným spôsobom stiahli do mora. Napriek tomu sa stále nájdu odvážlivci, ktorí pokúšajú osud. Naposledy skala vzala životy otcovi so synom. Rančerom neostáva iné, len vyryť na lavičku nad skalou meno ďalšieho nešťastníka, ktorý pokúšal Truhlovú skalu.
Ďalšou turistickou atrakciou sú Dvanásti apoštoli – je to súbor dvanástich skál vyčnievajúcich z mora. „Nič svetoborné to nie je, ale dokázali zo skál spraviť obrovskú atrakciu. Prispôsobili tomu svoje hotely a lákajú turistov, ktorí sa do oblasti hrnú ako diví,“ rozpráva Štefan Sťahulák. Dodáva, že najkrajšia príroda je na Slovensku, ale nedokážeme ju turistom predať tak, ako inde vo svete.
K jednému z najkrajších austrálskych národných parkov patrí aj Wilsons Promotory. Vzdialený je asi 140 kilometrov od Melbourne v štáte Viktória. Rozprestiera sa na niekoľkých tisíckach hektárov. Austrálčania v ňom navštevujú obľúbený karavan park. Rančeri vítajú návštevníkov letákmi zobrazujúcimi zvieratá, ktorých domovom park je. Na letákoch stojí: „Toto sú zvieratá, ktoré tu žijú a sú tu doma. Vy ste len na návšteve, tak sa podľa toho správajte.“ Manželia Sťahulákoví napríklad narazili v parku na druhého najjedovatejšieho hada na svete. „Nikto ho nebil bakuľou, ale všetci turisti ticho a v úctivej vzdialenosti čakali, kým had prelezie cez chodník.“ O parku sa Magda vyjadrila ako o mieste, kde nie sú hrady, zámky, jaskyne ani kúrie. „Majú v ňom len to, čo im dala príroda. Hory, oceán, pláže a zvieratá. Z toho všetkého si dokázali vytvoriť a udržať oázu pokoja a oddychu.“

Usmievaví protinožci
Zaujímavé sú aj austrálske rozľahlé farmy, slepačie, paradajkové, kvetinové, podľa toho, čím sa zaoberajú. Malý stánok majú pri hlavnej bráne, dá sa v ňom slušne nakúpiť. Návštevníci si napríklad sami môžu naoberať čučoriedky. Prázdne krabice sa odvážia, určí sa čas vyhradený na oberanie a rad kríkov je váš.
Magda Sťahuláková tvrdí, že aj keď neovládajú jazyk, cestovať do Austrálie jej problém nerobí. Vraví, že aj hluchonemí cestujú a nikto by sa cestovania nemal báť, pretože spôsob, akým dokáže človeka obohatiť, je na nezaplatenie. V Austrálii si všimla, že tamojší ľudia nie sú pochmúrni, nahnevaní ani odmeraní. Sú usmievaví a milí.
Bola by rada, ak by sa ich bezstarostnosť a optimizmus aspoň trochu dostali aj k nám.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 4. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 5. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 6. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 7. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 9. Megatrendy ovplyvňujú život aj vaše investície. Poznáte ich?
 10. Cukrovkári a covid-19
 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 4. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 5. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 879
 2. Cukrovkári a covid-19 4 028
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 3 781
 4. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 479
 5. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 464
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 2 196
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 619
 8. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 490
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 195
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac 1 088

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: odpočítavanie k bombe, slovenské fantasy, aj kulinárske krimi
 2. Martin SEDLAR: Savčenko: Ukrajinu čaká v NATO ponižovanie.
 3. Daniel Balko: Samosprávne kraje môžu byť úspešným projektom, ale musia sa chovať inak ako ten Nitriansky
 4. Martin Pilnik: Čo som získal ja osobne očkovaním proti covid-19?
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Sľúbil Západ že nebudú rozširovať NATO na Východ?
 6. Michael Achberger: Behať v zime? Na čo si dať pozor?
 7. Vladimír Bohm: Ďalšie varianty covidu alebo čo od nás chce príroda?
 8. Martin Greguš: Dôchodky. Aké sú ročné príjmy z poistného? Koľko musí štát, každý rok doplatiť? Je tento systém bez reformy udržateľný?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 130
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 506
 3. František Ptáček: Spýtajte sa Fica, kde bol - povie vám kto ste, aj ako vyzeráte 5 218
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 761
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 590
 6. Ondrej Prostredník: Obhajcovia Räsänenovej zabúdajú, že Biblia je produktom cenzúry 3 331
 7. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 587
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 546
 1. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 6. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 7. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Adam Sýkora stále nosí košík, no už rozhoduje zápasy. V posledných ôsmich dueloch dal päť gólov, a to má iba 17 rokov!

Iba 17-ročný mladík odstrelil Prešov a beztak nosil hokejky.


11 h
Michal Zrubec (v žltom) potvrdil v nedeľňajšom zápase Vrábeľ výbornú formu.

Počas uplynulého týždňa už viaceré mužstvá z regiónu odohrali prvé zimné testy.


12 h
Patrikova mama Erika s fotkou syna, keď bol prváčik.

Po tragédii dali vodohospodári zmapovať stav stoviek stromov. Bola medzi nimi aj topoľová alej, ktorú pred niekoľkými dňami vypílili.


13 h
Zverenky trénera Petra Pčolu vyhrali aj druhý tohtoročný zápas.

V hádzanárskej MOL lige sa začala druhá polovica základnej časti.


15. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Druhú zmenu otvorí Galmm.


15. jan

Špeciálny prokurátor zrušil uznesenie o vznesení obvinenia voči varínskym poslancom.


16. jan

Podľa odhadov sa v priebehu niekoľkých dní začne štvrtá vlna, ktorá je nepredvídateľná, hovorí regionálna hygienička Katarína Tináková.


15. jan

Na kopci nad mestom bude odteraz každý vedieť, kde sa ocitol.


15. jan

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: odpočítavanie k bombe, slovenské fantasy, aj kulinárske krimi
 2. Martin SEDLAR: Savčenko: Ukrajinu čaká v NATO ponižovanie.
 3. Daniel Balko: Samosprávne kraje môžu byť úspešným projektom, ale musia sa chovať inak ako ten Nitriansky
 4. Martin Pilnik: Čo som získal ja osobne očkovaním proti covid-19?
 5. Marian Nanias: Jadrová energia – Sľúbil Západ že nebudú rozširovať NATO na Východ?
 6. Michael Achberger: Behať v zime? Na čo si dať pozor?
 7. Vladimír Bohm: Ďalšie varianty covidu alebo čo od nás chce príroda?
 8. Martin Greguš: Dôchodky. Aké sú ročné príjmy z poistného? Koľko musí štát, každý rok doplatiť? Je tento systém bez reformy udržateľný?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 130
 2. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 506
 3. František Ptáček: Spýtajte sa Fica, kde bol - povie vám kto ste, aj ako vyzeráte 5 218
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 761
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 590
 6. Ondrej Prostredník: Obhajcovia Räsänenovej zabúdajú, že Biblia je produktom cenzúry 3 331
 7. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 587
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 546
 1. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 6. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 7. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu