Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Párkrát do roka v nedeľu popoludní zavítajú do škôlky deti z oboch oddelení, ale aj s rodičmi. Program je vždy pestrý a pozvaný hosť zaujímavý – niekedy aj zo zahraničia. Zabávať sa môžu nielen tí najmenší, ale aj ich rodičia. MŠ už navštívil bábkar, hrnčiar, deti pracovali s plsťou, hlinou, navliekali korálky. Cieľom je priblížiť a oboznámiť ich s dávnymi ľudovými remeslami. Deti vystúpia s nacvičeným programom, predvedú bábkové divadlo, rodičia si môžu prezrieť výtvory svojich ratolestí – ručné práce, ozdobené veľkonočné vajíčka či medovníčky. Akciu organizuje ma-
terská škola v spolupráci s rodičovským združením. „Aj keď sú tieto stretnutia v nedeľu popoludní, je o ne veľký záujem a rodičia môžu aj takýmto spôsobom tráviť čas so svojimi deťmi,“ dodáva riaditeľka. S týmto podujatím súvisí ďalší interný program s názvom Len z čistého prameňa zameraný na ľudové tradície, zvyky a rečňovanky. „Ľudovo-umeleckú činnosť považujeme za dôležitú. Každé dieťa by malo ovládať jednoduché básničky a pesničky, čím si vlastne cibrí pamäť.“ Finančné prostriedky získava MŠ najmä z úspešných projektov. Pomocnú ruku podali Úrad vlády i Nitriansky samosprávny kraj.
Organizujú sa vzdelávacie kurzy – cyklické školenia pre učiteľov materských škôl z celého okresu. Pozývaní sú odborníci aj z Maďarska, prednášajúci na vybranú tému. Hovorí sa nielen o správnom plánovacom programe, ale napríklad aj o spôsobe výroby bábok a práci s nimi, nových technikách vo výtvarnej výchove. Učitelia tak majú možnosť získať nové poznatky z rôznych oblastí, ktoré potrebujú pre kvalitné vykonávanie svojej práce. Pred dvoma rokmi sa po prvýkrát uskutočnilo školenie k intenzívnej jazykovej príprave. „Snažíme sa pripravovať prednášky aj pre rodičov. Plánuje pozvať psychológa, ktorý bude vedieť odborne poradiť a k spo-
kojnosti odpovedať na otázky rodičov.“
Pred zápisom do škôl je zvykom organizovať veľké rodičovské združenia. Každá škola má svojich zástupcov, ktorí sa snažia vyzdvihnúť práve tú svoju základnú školu. Rodičia majú možnosť slobodne sa rozhodnúť a vybrať si zariadenie, kam po ukončení materskej školy umiestnia svoje dieťa. Zúčastňuje sa aj psychologička, ktorá prednáša o školskej zrelosti.
Aj vďaka sponzorom sa škôlke podarilo otvoriť relaxačnú miestnosť – soľnú izbu. „Máme s ňou len dobré skúsenosti. Je tam úplne iný vzduch a deti tam veľmi rady chodia,“ hovorí. Pravidelné návštevy slúžia aj ako prevencia proti ochoreniam. Každý deň tam deti trávia asi 20 minút. Začínajú dychovými cvičeniami, zaspievajú si pesničky, počúvajú hudbu a prebieha tam i výučba angličtiny. „Dokonca sa ozvali rodičia z Galanty, či môžu svoje dieťa párkrát do týždňa priniesť len kvôli našej soľnej izbe. Samozrejme, umožnili sme im to,“ dodáva. Okrem sponzorov pomáha rodičovské združenie, dobrú spoluprácu majú so základnou umeleckou školou, základnými školami či radou školy.