Písmo:A-|A+
diskusia (0)
V súčasnosti ju tvorí 6 tried – štyri maďarské a dve slovenské. Každú triedu navštevuje 25 – 30 detí. Počet kolíše v súvislosti s ochorením, ale oficiálne je zapísaných 160 detí – z toho tri s Dawnovým syndrómom. V triedach sú zmiešané skupiny, deti od 3 do 6 rokov.
Keďže je v škôlke mnoho šikovných detí, jej zameranie na folklór nie je náhodné. Jedna folklórna skupina je v maďarskej triede – Árgyélus – a jedna v slovenskej s názvom Margarétka. Deti síce permanentne odchádzajú, ale medzi tými, ktoré pribudnú, sa vždy nájdu nové talenty v speve alebo tanci. Škôlkari so svojím programom pravidelne vystupujú na folklórnych slávnostiach, ako je napríklad novozámocká Oberačková slávnosť v septembri. „Z časového hľadiska je to síce pre deti náročné, musia byť trpezlivé a čakať na svoje vystúpenie. No aj napriek tomu to za to stojí. Sú rady, a my tiež, že naša škôlka sa môže prezentovať aj takýmto spôsobom,“ hovorí riaditeľka Eleonóra Szabóová. Deti sa zúčastňujú taktiež folklórnych akcií organizovaných Ladislavom Dráfim – na konci školského roka, pri príležitosti Vianoc či Veľkej noci.
Deti pravidelne navštevujú plaváreň – plavecký výcvik je pre nich hlavne zábavou. Venuje sa im kvalifikovaný tréner Ladislav Struhár.
V rámci škôlky navštevujú podujatia rôzneho druhu – napríklad Bábkové divadlo v Nitre, maďarská trieda bola viackrát v Komárne.
„Pre deti organizujeme rôzne aktivity – pred Vianocami pečú perníky, pripravujú vianočné vystúpenie. Ku Dňu detí je pripravená celotýždenná akcia – športové hry, kreslenie na asfalt, výlet do prírody spolu s rodičmi, deti v karnevalových maskách navštívia cukráreň alebo idú na zmrzlinu.“
Každoročne sa okrem klasických podujatí tešia na Deň otcov. Popoludní si chlapci so svojimi otcami zahrajú futbal, trávia spoločne čas a mamičky pripravujú občerstvenie.
MŠ je pozvaná do Veľkých Loviec, kde sa budú konať fašiangové oslavy. Akcia sa uskutoční 26. februára.
Škôlkari majú možnosť zapájať sa do rôznych krúžkov. Ide hlavne o vekovo staršie deti (5–6 rokov). Tie už nemajú takú potrebu spánku ako mladší a je potrebné ich zaujať a zamestnať. Svoju tvorivosť a fantáziu môžu rozvíjať vo výtvarno-pracovnom krúžku, pohybovú zdatnosť zasa v pohybovom krúžku. Zároveň sa do istej miery učia tolerantnosti – popri hre nemôžu rušiť menších kamarátov pri pravidelnom oddychu.
Veľmi populárna je medzi deťmi výučba anglického jazyka. Do MŠ prichádza učiteľka z jazykovej školy, ktorá zábavným spôsobom a rôznymi hrami vyučuje tento cudzí jazyk. „Od septembra by sme chceli zaviesť vyučovanie nemeckého jazyka. Záujem by bol a našli sme aj kvalifikovaného pedagóga, ktorý bude s láskou odovzdávať svoje poznatky tým najmenším. Aby sa deťom ľahšie pracovalo, budú mať k dispozícii pracovné zošity,“ prezrádza riaditeľka.
„Snažíme sa vychádzať v ústrety rodičom aj deťom. Chceme, aby boli presvedčení o tom, že svoje dieťa majú na správnom mieste a je o neho postarané po všetkých stránkach. Ich spokojnosť je na prvom mieste. Cieľom nás všetkých je pre deti vytvoriť takmer rodinné prostredie a teší nás, že sa nám to darí,“ dodáva riaditeľka.