Písmo:A-|A+
diskusia (0)
INTERNÁT SA PRERÁBA NA BYTY
V Detskom domove (DeD) v Komárne je 37 detí – od novorodencov až po 4,5-ročných škôlkarov. „Pôvodne bol domov určený len pred deti do 1,5 roka, potom hranicu zvýšili na tri a od roku 2004 tu môžeme mať deti až do šiestich rokov. Nemusíme rozdeľovať napríklad súrodenecké dvojice, starší zostáva u nás, kým mladší nedovŕši aspoň tri roky,“ hovorí riaditeľka DeD Sil-
via Dorotovičová. „Za posledné roky sme absolvovali tri rekonštrukcie, pri poslednej sme nad jedným traktom sprevádzkovali podkrovie a pod ním vytvorili samostatný byt. V súčasnosti sa staráme o deti v štyroch výchovných skupinách. Dve špecializované sú „klasickým internátnym“ typom, dve samostatné výchovné skupiny s desiatimi deťmi obývajú osobitné byty, ktoré sme vytvorili v krídlach našej budovy. Každý byt má samostatný vchod, kuchynku, obývačku, spálne, vlastné sociálne zariadenie. Deti už vyrastajú v prostredí, pripomínajúcom nie internátne, ale rodinné priestory.“
Objekt detského domova na Mierovej ulici už ďalej rozširovať nebudú. Podľa európskych štandardov by na jednom mieste nemalo byť viac ako 40 chovancov. Výhodnejšie by bolo postaviť alebo zrenovovať dvojdom s jednou veľkou spoločnou jedálňou a dvoma samostatnými bytmi. Deti by boli v opatere vychovávateľov, ale podstatnú časť „domácich prác,“ vrátane pomoci pri varení, by mali na starosti ony, čím by sa ich prostredie opäť viac priblížilo rodine. Získali by tak sociálne a pracovné zručnosti, s ktorými sa v internátnom domove síce nestretnú, ale pre neskorší reálny život sú nevyhnutné. Keďže v okolí Komárna
nie je klasický domov sociálnych služieb, takéto „satelity“ detského domova by boli vhodné aj pre deti s telesným či mentálnym hendikepom. Technický, ekonomický a zdravotnícky servis by „satelitom“ poskytoval centrálne detský domov. Tento spôsob však vyžaduje dlhší čas a značné investície.
RODÍ SA NOVÁ PROFESIA
Na podobnom princípe je založený systém profesionálnych rodín, ktoré sa o chovancov detského domova starajú vo svojom vlastnom byte či dome. „Profesionálny rodič je riadnym zamestnancom domova. Jeden pro-
fesionálny rodič môže poskytovať starostlivosť najviac trom deťom s nariadenou ústavnou starostlivosťou alebo uloženým výchovným opatrením. Manželia, ktorí sú zamestnanci detského domova, sa môžu starať najviac o šesť detí. Počet detí v starostlivosti profesionálnej rodiny sa samozrejme stanovuje individuálne, závisí od veku detí a ich zdravotného stavu,“ dopĺňa S. Dorotovičová. „Deti by v takejto rodine mali stráviť maximálne jeden rok, kým sa nevrátia do svojej biologickej rodiny alebo im nenájdeme adoptívnych rodičov či pestúnov. Našou primárnou snahou je vrátiť dieťa do pôvodnej biologickej rodiny. Niekedy sa matka po narodení dieťaťa vzchopí sama alebo s nami začne spolupracovať jej širšia rodina. Máme aj opačné extrémy - ak sa matka dieťaťa vzdá hneď po pôrode, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ho môže umiestniť priamo do profesionálnej rodiny. Prvá takáto rodina pôsobí neďaleko Komárna. Najprv s nami začala spolupracovať pani, ktorá si vzala päťročného zdravotne postihnutého chlapca. Teraz sa s domovom rozhodol spolupracovať aj jej manžel, vzali si do opatery ďalšie dve deti.“
Keďže profesionálni rodičia sú zamestnancami domova, ktorý im poskytuje potrebný servis, rodiny by mali bývať v okruhu 30–40 kilometrov od Komárna.
Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch sa sieť profesionálnych rozrastie tak, aby v roku 2007 bolo každé dieťa do jedného roku zaradené po jeho umiestnení v detskom domove a pobyte v samostatnej diagnostickej skupine výlučne do profesionálnej rodiny (s výnimkou detí, ktorých zdravotný stav vyžaduje osobitnú zvýšenú opateru a starostlivosť v špecializovanej samostatnej skupine). Od roku 2009 by mali byť do profesionálnych rodín zaradené všetky deti do troch rokov.
DO RODINY SEDEM SÚRODENCOV
V súčasnosti je v Detskom domove Komárno dvadsať detí, o ktoré biologickí rodičia nejavia záujem a spĺňajú kritériá právnej voľnosti. Sedem z nich je osvojiteľných, ďalších päť súrodencov by malo dostať predbežný súdny súhlas s osvojením už tento týždeň. V priebehu kalendárneho roka sa v domove vystrieda približne tridsať detí. „Deväť od nás odišlo do pestúnskej starostlivosti, na ďalšie dve deti sa nakontaktovali záujemcovia. Už sa stalo, že si manželia s vlastnými biologickými deťmi vzali od nás do opatery sedem súrodencov. Na základe fotografií v tlači našlo nových rodičov ďalšie dievčatko. Profesionálne rodiny ešte nie sú natoľko známym, ale určite perspektívnym spôsobom starostlivosti o deti z detských domovov. Už sa u nás informovalo niekoľko záujemcov,“ dodáva riaditeľka Detského domova v Komárne Silvia Dorotovičová.
Konkrétne skúseností s profesionálnymi rodičmi majú okrem Komárna aj detské domovy v Dedine Mládeže a Štúrove. Informácie o kritériách pre profe-
sionálne rodiny majú k dispozícii aj detské domovy v Nitre, Žitavciach, Tajnej, Kolárove.