Písmo:A-|A+
diskusia (0)
a neživú prírodu, rozlišovať rastlinnú a živočíšnu ríšu. Zo živočíchov sa deti môžu tešiť z množstva spevavých vtákov. V spolupráci s rodičmi pre ne zhotovujú kŕmidlá a búdky, ktoré sú vystavené na školskom dvore. Na jar sa stretnú s motýľmi, včielkami aj lienkami, nachádzajú stopy po krtkovi a zatúla sa tam i ježko. Spoznávajú rastliny a v budúcnosti sa plánuje vysadiť záhon liečivých rastlín. V neposlednom rade sa naučia rozlišovať listnaté a ihličnaté stromy, stále zelené a kvitnúce kry.
„V jarnom období nás čaká
realizácia projektu Jazierko. Bude to posledný bod k otvoreniu Environmentálneho náučného chodníka. Prostredníctvom neho budú mať deti možnosť porovnať rastlinnú, živočíšnu a vodnú ríšu. Súčasťou jazierka bude aj recyklácia vody, zachytávanie dažďovej vody z odkvapovej rúry a relaxačný chodník,“ prezrádza riaditeľka.
Deti budú mať možnosť porovnávať vodné toky – stálu vodu v jazierku a voľne tečúcu rieku Nitru, nachádzajúcu sa v blízkosti školy. Školský dvor je rozľahlý a priestranný. Má niekoľko dominantných častí, ktoré sú využívané v priebehu celého roka a postupne budú tvoriť jednotný celok.
„Žijeme v dobe, keď je naša príroda ohrozená. Nestačí mať len vedomie a konštatovať daný stav, ale treba aj konať. V týchto intenciách v našej MŠ pracujeme a dosahujeme pozitívne výsledky. Využívame prostredie v pros-
pech svojho zdravia, učíme sa žiť s prírodou, mať príjemný pocit a pohodu v práci, rozvíjame pozitívne myslenie nielen u detí, ale aj u rodičov.
V snahe čo najviac priblížiť deťom chránené zvieratá, sme navštívili výstavu usporiadanú Mestským kultúrnym strediskom (MsKS) v Nových Zámkoch a medzinárodnou organizáciou ochrancov životného prostredia Greenpeace Bratislava“. Pros-
tredníctvom fotografií zo života zachráneného stredoeurópskeho kopytníka zubora hôrneho poskytla Mária Skálová deťom bližšie informácie o živote tohto zvieraťa v prírode. Nakoniec si deti pozreli krátky film, ktorý im rozšíril vedomosti a oživil predstavu. Z výstavy odchádzali všetci spokojní a obohatení o nové poznatky.
Deti pravidelne navštevujú Dropie kráľovstvo, v ktorom už tri roky spoznávajú život v chránenej oblasti Dropie pri Zemianskej Oľči.
Materská škola na Bitúnkovej ulici ako prvá vydáva časopis zameraný na prírodu s názvom Enviročasopis. Vychádza štvrťročne podľa ročných období – jar, leto, jeseň a zima. Je jednoduchý a výstižný. Obsahuje najdôležitejšie a najzaujímavejšie udalosti v spoločných školských akciách v oblasti ochrany životného prostredia a hry detí v jednotlivých triedach zajkov, veveričiek, ježkov, medvedíkov a lienok. Posledná strana je venovaná deťom - krátka báseň, hra a obrázok na vymaľovanie. V súčasnosti vychádza druhé číslo – Zima. „Veríme, že rodičia a deti strávia príjemné chvíle pri jeho spoločnom čítaní,“ dodáva riaditeľka.