Chovatelia športových holubov majú väčšie obavy z dravcov ako z vírusu vtáčej chrípky
V súvislosti s potvrdením vírusu vtáčej chrípky na Slovensku sa musí hydina chovať len pod strechou alebo vo voliérach - ale čo s holubmi? Predovšetkým športové plemená jednoducho nemožno zavrieť a nepustiť lietať.
„Chovateľom sme odporučili niekoľko opatrení. V prvom rade by mali obmedziť prelety holubov, aby sa nedostali do styku s voľne žijúcim vtáctvom,“ uviedol pre Naše novosti predseda oblastného združenia chovateľov poštových holubov Šurany Miroslav Petráni. „Okrem toho je nariadené vakcinovať holubov proti paramyxoviróze - predpokladá sa, že to vytvorí imunitu aj pre iné virologické ochorenia holubov. Každý chovateľ musí mať potvrdenie o očkovaní od veterinárneho lekára alebo člena veterinárnej komory. Sezóna výstav je už za nami, nebudú sa organizovať ani zrazy. Chovateľov upozorňujeme, aby čo najviac obmedzili voľný styk ich zverencov s prírodou. Naše holuby aj tak musíme zatvárať, pretože tu, na južnom Slovensku, sa v posledných rokoch veľmi premnožili dravé vtáky. Stačí sa pozrieť z auta na okolité stromy pri cestách. Pri nútených preletoch sa holuby pravidelne stávajú obeťou dravcov.“
Podľa vyjadrenia M. Petrániho sa holubmi zaoberá komisia približne dvadsiatich veterinárnych lekárov na úrovni Európskej komisie. Športové holuby sa už nepovažujú za hydinu, ale vtáctvo v domácom chove s možnosťou športového vyžitia. Súčasne sa skúma miera ich imunity, ktorá by mala byť vyššia ako u iných dru-
hov vtáctva.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.
Stredoslovenská energetika (SSE) a spoločnosť FUERGY uzatvorili strategickú spoluprácu a prinášajú na trh inovatívne smart energetické riešenie – Infimeo.