Na maláriu ochorel 35-ročný muž z obce neďaleko Nitry, ktorý sa pred tromi týždňami vrátil z pracovného pobytu z ostrova Malabo v oblasti rovníkovej Guiney. Tri mesiace tam pracoval ako montážnik a nevyhol sa uštipnutiu komármi. Ochorenie na maláriu mu potvrdili vyšetrením krvi. Hospitalizovali ho v Nitre na klinike infekčných chorôb, neskôr ho previezli na kliniku akútnej a intenzívnej medicíny. Ako sme sa v nemocnici dozvedeli, pacient nie je priamo v ohrození života.
Prípady malárie, choroby typickej pre rovníkovú Afriku, sú u nás ojedinelé, zvyšujú sa s možnosťami cestovania. Na Slovensku bývajú tri - štyri prípady ochorení ročne. V Nitre liečili na maláriu mladého raftera pred dvomi rokmi.
Chorobu spôsobujú parazity, ktoré prenášajú niektoré komáre z rodu Anopheles. „Pri ochorení dochádza k rozpadu červených krviniek, prejavuje sa vysokými teplotami, nevoľnosťou či bolesťami hlavy. Tieto príznaky sú podobné chrípke a často sa s ňou aj mýlia. Pri včas-
nom zistení je malária vyliečiteľná. Niekedy však môže dôjsť k zlyhávaniu dôležitých orgánov ako obličiek či pečene,“ povedal nitriansky hygienik Miroslav Machata. Z človeka na človeka sa táto tropická choroba neprenáša.
Kto odchádza na pobyt do oblasti výskytu malárie, mal by prísť na konzultáciu do ambulancie pre cudzokrajné choroby. „Získa tam informácie o rizikách pobytu, možnostiach očkovania a preventívnom užívaní liekov. Niektorí chodia na poslednú chvíľu. Len antimaláriká treba začať užívať týždeň pred odletom do trópov, konzultáciu si treba naplánovať o niekoľko týždňov skôr,“ povedala infektologička Viera Kantorová zNitry.